Güneş Bu Kadar Sıcakken Uzay Neden Soğuk Kalıyor?

1PAYLAŞIM

Evrenimiz bizi şaşırtmaya devam ediyor...

Kaynak: https://www.popsci.com/why-is-space-cold...

Dünyadaki ılıman habitatımızın aksine, güneş sistemimiz aşırı sıcaklıklarla doludur.

Güneş, çekirdeğinde yaklaşık 27 milyon Fahrenheit ve yüzeyinde 10.000 derece olan bir gaz ve ateş topudur. Ancak uzayın sıcaklığı ise -455 Fahrenheit olabiliyor...

Isı, evrende daha sıcak nesnelerden daha soğuk olanlara geçen kızılötesi bir enerji dalgası olan radyasyon olarak ilerler.

Radyasyon dalgaları, temas ettikleri molekülleri uyararak ısınmalarına neden olur. Isı güneşten Dünya'ya bu şekilde ilerler, ancak asıl nokta radyasyonun yalnızca doğrudan yoluna çıkan molekülleri ve maddeyi ısıtmasıdır. Diğer her şey soğuk kalır. Merkür'ü ele alalım: NASA'ya göre gezegenin gece sıcaklığı, radyasyona maruz kalan gündüz tarafına göre 1.000 derece Fahrenheit daha düşük olabilir.

Bunu, gölgede olsak bile çevremizdeki havanın sıcak kaldığı ve hatta bazı mevsimlerde gecenin karanlıkta bile sıcak kalan Dünya ile karşılaştırabiliriz.

Bunun nedeni, ısının gezegenimizde tek bir yöntem yerine üç yöntemle dolaşmasıdır: iletim, konveksiyon ve radyasyon. Güneş'in radyasyonu atmosferimizdeki moleküllere çarpıp ısıttığında, bu ekstra enerjiyi etraflarındaki moleküllere aktarırlar. Bu moleküller daha sonra kendi komşularına çarpıp ısınırlar. Molekülden moleküle olan bu ısı transferine iletim denir ve güneş yolunun dışındaki alanları ısıtan bir zincirleme reaksiyondur.

Ancak uzaydaki gaz molekülleri, düzenli olarak birbirleriyle çarpışmak için çok az ve çok uzaktır...

Dolayısıyla Güneş onları kızılötesi dalgalarla ısıtsa bile, bu ısıyı iletim yoluyla aktarmak mümkün değildir.

Parker Solar Probe, NASA'nın Güneş'ii inceleme misyonunun bir parçasıdır. Yıldız atmosferinin 'korona' adı verilen en dış katmanına yakınlaşarak veri toplar

www.space.com

Bu uzay aracı, bir tarafındaki ısı kalkanı sayesinde güneşe oldukça yakınlaşabilmiştir. Bir asteroitle çarpışmak ve onu rotasından saptırmak için tasarlanmış olan DART'ın baş termal mühendisi olarak Abel, derin uzayın sıcaklıklarını yönetmek için pratik adımlar atıyor. Buz gibi uzay boşluğu ile güneşin kaynar derecedeki ısısı arasındaki aşırı sıcaklık değişimi, benzersiz zorluklar ortaya çıkarıyor. Uzay aracının bazı kısımlarının kısa devreyi önlemek için soğuk kalmasına ihtiyaç duyulurken, diğerlerinin onları çalışmak için yeterince sıcak tutacak ısıtma elemanlarına ihtiyacı vardır...

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

Hayatımıza Uzay Yolculukları Sayesinde Girmiş Olan 14 Önemli Buluş - onedio.com
Hayatımıza Uzay Yolculukları Sayesinde Girmiş Olan 14 Önemli Buluş - onedio.com
Yapılan Yeni Araştırmalara Göre Dünyamız 50 Yıldır Hiç Olmadığı Kadar Hızlı Dönüyor! - onedio.com
Yapılan Yeni Araştırmalara Göre Dünyamız 50 Yıldır Hiç Olmadığı Kadar Hızlı Dönüyor! - onedio.com
2027 Yılında Açılması Planlanan ve İçerisinde Sinema Salonundan Tutun da Bara Kadar Olan Uzay Oteli - onedio.com
2027 Yılında Açılması Planlanan ve İçerisinde Sinema Salonundan Tutun da Bara Kadar Olan Uzay Oteli - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
selot

uzay boşluğu karanlık maddeden oluşur. orada ısıyı tutabilecek bir element yok, karanlık madde dışında. karanlık madde de ısıya tepki vermiyor. doğal olarak uzay boşuluğu soğuktur ve hep soğuk olacaktır. ama bu uzayın içindeki güneşe yakın bir CİSİM (gezegen, yıldız, astroid vs) radrasyonu emer, ısıyı yansıtır bu şekilde de kütle sıcaklığı artar. yani sıcaklık için ilk kural karşısında bi element olması.

Görüş Bildir