Göz Tembelliği Nedir? Nasıl Giderilir?

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Göz Tembelliği Nedir? Nasıl Giderilir?

Göz Tembelliği Nedir? Nasıl Giderilir?

Göz hastalıkları uzmanı Opr. Dr. Adem Dural, göz tembelliğinin fark edilmesi zor, sinsi ama teşhisinin gecikmesi halinde ilerleyen yaşlarda insanın

hayatını karartabilecek bir bozukluk olduğuna dikkat çekerek, bu konuda akal gelebilecek sorulara cevap ver

İlgi Hastanesi Göz Hastalıkları Uzamanı Op. Dr. Adem Dural, göz tembelliğiyle ilgili olarak velilerin oldukça uyanık ve dikkatli bir gözlemci olup, çocuklarının geleceğe kusursuz bakan çocuklar yetiştirmesi gerektiğini belirtiyor.

Op: Dr. Adem Dural, ´Bebekler dünyaya geldiklerinde görüş oranları oldukça düşüktür. Zamanla görme oranları artar. Ergenlik yaşlarına gelene dek görme sistemleri gelişir ve 9-10 yaşlarında kusursuz hale gelir. Gözün gelişim aşamalarının sağlıklı olup olmadığını dış gözlemle görmek yeterli olmayabilir. Bu nedenle, çocuklarımısın ilerleyen yaşlarda gözünden sıkıntı yaşamaması için 3,5-4 yaşından önce şikayeti olsun olmasın, bir göz muayenesinden geçirilmesinde fayda vardır´ diyerek, geç kalınmanın zararlarına dikkat çekiyor.

Dr. Dural, bu hastalıkla ilgili aklınıza gelebilecek bütün soruları sizler için şu şekilde yanıtladı.

GÖZ TEMBELLİĞİ NE DEMEKTİR?

Göz tembelliği, çocukluk döneminde normal gelişmeyen gözdeki görme azlığının genel adıdır. Göz tembelliği gözlerin tam kapasiteyle kullanılmaması anlamına gelmektedir. Genellikle tek gözde oluşur. Görünme sıklığı fözladır ve hemen her 100 kişiden üçünde görülmektedir.

Teşhisi son derece zor ve ancak uzman bir gözün fark edebileceği bir rahatsızlıktır. Çoğu vakada göz tembelliğine yol açan durumlar kalıtsal olabilir. Özellikle ailesinde göz tembelliği olan çocuklar göz doktoru tarafından mutlaka muayene edilmelidir. Göz tembelliğinin tedavisi için en ideal zaman, ergenlik çağı öncesi yıllardır.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir