Görüş Bildir
Haberler
Google'ın Robotuna Büyük Ödül

Google'ın Robotuna Büyük Ödül

Ezgi Erk
09.01.2014 - 20:59 Son Güncelleme: 10.01.2014 - 12:42

Google'ın Robotuna Büyük Ödül

Nasa'nın 'sıfır' puan alarak hayal kırıklığı ile döndüğü 'gelişmiş robot' yarışmasının galibi Google oldu.Pentagon'un özel Ar-Ge kurumu DARPA, geçtiğimiz hafta sonu dünyanın en gelişmiş robotlarının yer aldığı bir yarışma düzenledi. Google'ın kısa bir süre önce satın aldığı Japon Shaft şirketinin geliştirdiği robot, tüm rakiplerini geride bırakarak birinci oldu.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Robotik alanında başlattığı yatırımla sekiz robot firması birden satın alan Google, bu alanda ne kadar iddialı olduğunu DARPA'nın düzenlediği yarışmada da göstermiş oldu. 

Teknoloji devinin bünyesine kattığı Schaft'ın geliştirdiği aynı adı taşıyan robot, dünyanın en gelişmiş insan benzeri robotu unvanını aldı. Robot, hafta sonunda Florida'da düzenlenen yarışmada sekiz etabı başarıyla tamamlayarak 27 puan topladı ve birinci oldu. 

Google, elde ettiği başarıyla ABD ordusu ve hükümetinden gelecekte birçok anlaşma koparmayı da garantiledi. 

Geleceğin 'Skynet'i 

Extreme Tech sitesinin haberine göre, 1.48 metre boyundaki Schaft, ağırlıklı olarak kullanılan batarya ve servo sisteminin yerine,'yüksek voltajlı sıvıyla soğutulan motorlara' sahip. 

Schaft, kullandığı kapasitör sayesinde çok daha güçlü ve hızlı'kaslara' sahip. Geleceğin insansı robotlarında önemli bir etken oynayacak kapasitörler, düşük enerji sağlayan bataryalara kısyasla robotları daha güçlü kılıyor. 

Google, Android biriminin eski şefi mühendis Andy Rubin'in önderliğinde geleceğin'Skynet'i olma yolunda ilerliyor olabilir. 2 milyon dolar para ödülünü de kazanan şirketin en büyük kazancı, sekiz firmayla kurduğu robot sanayisini teşvik edecek anlaşmaların önünü açması oldu. 

NASA sıfır puanla döndü 

NASA'nın kısa süre önce manşetlere düşen ve tasarımıyla dikkatleri üzerine toplayan 1.90'lık robotu Valkyrie, DARPA yarışmasında sıfır puan alarak sonuncu oldu. Sonuç biraz hayal kırıklığı olsa da, hareket etmekten çok bir prototip görünümü seren heykelden farksız robot, gelecekte çok farklı bir performans sergileyebilir.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0