Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Google Earth, Urla'daki Evler 35 Yıllık Söylemini Çürüttü

56PAYLAŞIM

Google Earth, Urla'daki Evler 35 Yıllık Söylemini Çürüttü

Google Earth, Urla'daki Evler 35 Yıllık Söylemini Çürüttü

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , Urla'da 1. Derece SİT meydanına villa inşa ettirdiği iddialarıyla alakalı olarak, " Benim yılda 3-5 kere görüştüğüm çok yakın bir dostuma ait 35 senelik bir yerdir" demişti. Ancak Gazeteport'ta yer alan habere göre, Google Earth'deki 1 yıl evvelki görüntülerde arazi üzerinde inşaat görünmüyor.

Urla fezlekesi olarak internette yayınlanan belgelere ve polis tarafından teknik takip sonucu elde edildiği öne sürülen ses kayıtlarına göre ve işadamı Mustafa Latif Topbaş 'ın Başbakan Erdoğan'ın direktifiyle Urla'da Hazine arazisine villa yaptığı ileri sürülmüştü. Başbakan Erdoğan, kızı Sümeyye Erdoğan ve erkek çocuğu Bilal Erdoğan'a ait olduğu ileri sürülen ses kayıtları da ortaya çıkmış, L atif Topbaş bir gün önce yaptığı açıklamada mevzubahis arazinin 35 yıl önce alındığını ve aynı yıl her biri 80 metrekareyi geçmeyen 20-22 yazlık ev yaptığını söylemişti. Ancak Google Earth'den bakıldığında 1 yıl evvelki görüntülerde arazide hiçbir yapılaşmanın meydana gelmediği görülüyor.

LATİF TOPBAŞ: 35 SENE ÖNCE İNŞAATA BAŞLADIK

Urla'da Başbakan Tayyip Erdoğan'a da ait olduğu ileri sürülen villalarla alakalı işadamı Mustafa Latif Topbaş bir gün önce yaptığı açıklamada, "Söz konusu arazi 34 yıl önce 7 arkadaşımla beraber satın alınmıştır. Aynı yıl başladığımız inşaatlar z aman içinde gelişen biçimde bugün bölgedeki köy yapılaşması çerçevesinde kendimiz, çocuklarımız ve çalışanlarımız için yaptırdığımız her biri 80 metrekareyi geçmeyen 20-22 yazlık ev, cami ve hayvan barınaklarından oluşmaktadır. Bundan yaklaşık 15 yıl sonra evlerimizin bulunduğu alan tıpkı komşu köy arazileri gibi 1. derecede doğal sit alanı olarak duyuru edilince, buna itiraz şeklinde verdiğimiz tepkiler, bölgedeki köylü komşularımızın tepkilerinden farksızdır. Nitekim bölgenin sit derecelendirmesine köyden komşularımız bizden önce itiraz etmiş ve sonuç da almışlardır." demişti.

ERDOĞAN'DAN VİLLA SAVUNMASI

Başbakan Erdoğan da Vakit muhabirinin sorusu üzerine konuyla alakalı "Bu vaka şahsımla alakalı değil. Hukukta bir kural vardır, bunu öğren. Müddei iddiasını ispatla mükelleftir. Müddei kim. Mensubu olduğun gazete. Şu anda yargı süreciyle alakalı bu konuyu neden gelip bana yöneltiyorsun. Bunu patronlarına sor. Benim yılda 3-5 kere görüştüğüm çok yakın bir dostuma ait 35 senelik bir yerdir . Bunu da patronlarına söyle. Ama patronların doğru konuşmamayı adet edindikleri için burada da aynı şeyi devam ettirmektedirler. Bununla alakalı başbakanı lekeleyemezsiniz" ifadelerini kullanmıştı.

İzmir Urla'da 1. derece sit alanı olan bir araziye Başbakan Erdoğan'ın direktifiyle villalar yapıldığı ileri sürülmüştü. Konuyla alakalı Başbakan Erdoğan, kızı Sümeyye Erdoğan, erkek çocuğu Bilal Erdoğan ve işadamı Latif Topbaş 'a ait olduğu öne sürülen ses kayıtları ortaya çıkmıştı.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir