Geleceğin Bilim İnsanları Yetişiyor: Türkiye'den 3 Lise Öğrencisi ABD Uzay ve Roket Merkezi’nde Eğitim Aldı

 > 
816PAYLAŞIM

Honeywell Leadership Challenge Academy (HLCA) tarafından ikinci kez düzenlenen burs programı ile Türkiye’den üç başarılı lise öğrenci, ABD Uzay ve Roket Merkezi’nde bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarında eğitim aldı.

Honeywell’in ABD Uzay ve Roket Merkezi iş birliği ile geliştirdiği ve yüzlerce öğrencinin yer aldığı program; gençleri bilim, teknoloji, mühendislik ile matematik gibi alanlarda başarıya teşvik etmeyi amaçlıyor.

36 ülkeden 320 öğrenci

İki hafta süren programa her yıl tüm dünyadan yüzlerce başvuru yapılıyor. Başvuru ve değerlendirme süreçlerinde akademik başarı kadar, sosyal faaliyetlere katılım da dikkate alınıyor. Program, her yıl 20 Şubat-4 Mart arasında iki hafta boyunca ABD Huntsville’deki ABD Uzay ve Roket Merkezi’nde gerçekleşiyor. Bu yıl 36 ülkeden ve Amerika’nın 30 eyalet ve bölgesinden 320 öğrenci eğitimlerde yer aldı.

"Amacımız öğrencilere geleceğin mühendisleri ve bilim adamları olmaları için ilham kaynağı olmak"

Bilim, teknoloji ve matematik ile ilgili meslekler olduğuna dikkat çeken Honeywell Türkiye ve Orta Asya Başkanı Orhan Geniş, “Amacımız bugünün öğrencilerine, sorunlara çözüm üreten ve hayat kalitesini iyileştirmek üzere çalışan geleceğin mühendisleri ve bilim adamları olmaları için ilham kaynağı olmak. Programa Türkiye’den katılan bu özel öğrencilerin liderlik becerilerine olan güvenin gelişmesine ve gelecekteki kariyer planlamalarını şimdiden yapmalarına yardımcı oluyoruz” diye konuştu.

Ayda yürüyüş simülasyonu

Honeywell Türkiye ve Orta Asya Başkanı Orhan Geniş, dünyanın en heyecan veren ve talep edilen mesleklerinin bilim, teknoloji ve matematik ile ilgili olduğunu belirterek, “Program sırasında öğrenciler, kendi model roketlerinin tasarımı, yapımı ve test edilmesi gibi süreçleri kapsayan takım kurma çalışmaları ile astronot eğitimi, roket fırlatılması ve ayda yürüme simülasyonları gibi pek çok benzersiz aktiviteye katılıyor ve bilimsel deneyler yapıyorlar” diye konuştu.

“Bu akademi, uzay, teknoloji ve liderlik hakkında bilgilenmemi sağladı"

Programa katılma şansı yakalayan gençlerden TED koleji öğrencisi Mert Çetingül, bu program sayesinde daha önce hiç tanışmadığı kişilerle takım çalışması yapmayı öğrendiklerini söyledi. Çetingül, “Bu akademi, uzay, teknoloji ve liderlik hakkında bilgilenmemi sağladığı gibi, dünyanın dört bir yanından gelen farklı kültürlerden insanlarla birlikte çalışma fırsatı verdi” derken programa giden bir diğer Türk öğrenci Koç Özel Lisesi öğrencisi Vedat Bingöl ise, “Oldukça yoğun ve eğlenceli bir kamptı. Yeni insanlarla tanışma ve çalışma imkanımız oldu. Ayrıca uzay kampı sayesinde astronomiye de ilgim arttı ve meslek olarak düşünmeye başladım. Hedeflerim bu program sayesinde kesinleşti” değerlendirmesini yaptı.

Milliyet

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir