Geçtiğimiz Ayın "Biz Bunlara Nasıl Uyum Sağlayacağız?" Dedirten Teknolojik Gelişmeleri

-

Basit ihtiyaçların ötesinde, kimisi tahmin sınırlarımızın yakınından bile geçmeyen bu gelmeyecek gelişmelerle heyecanlanıyoruz.

Örneğin herkesi susturup kendi konuşan, horlama önleyici uyku gözlüğü çok şeyi değiştirecek. En önemli uyku problemlerinden horlamayı kökünden çözecek teknolojisi öyle basit de değil, iddialı.

Horlama sesini tanıyan sensörler beynimize titreşimler yollayarak boğazımızdaki kasları rahatlatıyor.

Hava kanalları açıldığında horlama sona eriyor, hem sizin hem de birlikte uyuduğunuz kişinin uykusuzluğu sona eriyor. Horlama problemleri olmayan bir güne uyanmak nasıl olacak, hep birlikte göreceğiz.

Korkutucu görünebilir ama kolaylığı büyük: Eller serbest diş fırçası!

Tam otomatik şekilde 10 saniyede dişleri en iyi şekilde temizleyen bu diş fırçasının etkinliği manuel olanlarına kıyasla neredeyse 8 kat daha fazla!

Yenilebilir pipet doğayla dostluğumuzu pekiştirecek.

Plastik atıkları olabilecek en az seviyeye indirerek karbon ayak izimizi azaltmak aslında içinde yaşadığımız doğaya karşı görevimiz. Yenilebilir olduğu için doğal atık olarak da geri dönüşümde yer alabiliyor. "Pipetle doğa mı kurtarılır?" demeyin, sadece ABD'de bir yılda 500 milyondan fazla pipet kullanılıyor!

Luke Skywalker'ı hayata döndüren teknolojiyi günümüze getiren robotik el neredeyse tüm el yeteneklerini geri kazandırmayı amaçlıyor.

Georgia Teknoloji Enstitüsü'nün geliştirdiği biyonik el ilk olarak bir kazada elini yitiren müzisyen üzerinde denendi ve şaşırtan sonuçlar ortaya çıkardı. Bu protez, organ kaybı ardından yaşanan aksaklıkları kökünden çözebilecek bir altyapı sunmayı amaçlıyor.

Öyle ki hissiyatı ve kontrol edilebilirliğiyle gündelik işler için de iyileştirmelere sahip.

Diş fırçalamak, yemek yemek ya da duş almak, aslında organ yitirilmeden önce her ne yapılıyorsa tüm aktiviteler yeniden basit birer alışkanlık haline gelecek. Kısa sürede yaygınlaşması dileğiyle!

McMaster Üniversitesi'nin geliştirdiği bu cihaz termal enerjiyi ölçerek deri kanserini tespit edecek.

Sıcaklık farklarını anlamlandırarak çalışan sKan, testlerin süresini gündelik hayatta anlık ölçümler yapabileceğimiz seviyeye getirmeyi planlıyor, bu projeyi yürüten ekip bir bilim ödülü de kazandı.

Evlilik tekliflerinde anı yakalamak için üretilen bu kılıf düzeneği pek işe yarayacak gibi.

Kılıfın arkasında bulunan düzeneği indirdiğinizde yüzük ortaya çıkıyor ve şov başlıyor. Tabii kameranızdan kayıt da başlıyor, sevdiceğinizin o anki yüz ifadesini kaydedebiliyorsunuz. Telefonunuzu ortaya çıkardığınızda bir teklifle karşılaşacağını tahmin edeceğini pek sanmıyoruz. (Umarız bu tekliften hoşlanır.)

Acil durumlar için sudan mahrum kalmamak üzere küvetinizi bir rezerve dönüştürmek? İyi fikir.

Bu cihaz küvetinizdeki suyu haftalarca steril biçimde saklayabiliyor, pompa sistemi sayesinde kendi musluğuyla ihtiyacınız olan suyu edinmenizi sağlıyor. Su kesintilerinin önceden haber verildiği istisnalar dışında kullanımı zor gibi görünse de her ihtimale karşı tedbir mahiyetinde büyük görev sahibi olacağı kesin.

Valizlere yığılan kıyafetler, özel eşyalar derin bir nefes alsın: Kendi rafını barındıran valiz

4'e kadar bölümlenebilir raflarıyla bu valiz seyahatlerin vazgeçilmezi olmaya aday. Hayatı kolaylaştıran, gelenekseli değiştiren yenilik diye buna deriz!

Elektrik enerjisine ihtiyaç duymayan, su değirmeni mantığıyla çalışan 3 boyutlu yazıcı, tam anlamıyla kendi kendine yetiyor.

Belki çok özel şekiller, renkler üretemiyor fakat hiçbir enerjiye ihtiyaç duymadan seramik kaplar üretecek bir şablona sahip, akmakta olan bir nehir üzerine kurulan bu düzenek sınırsız sayıda seramiği hiçbir aktif güce ihtiyaç duymadan şekillendiriyor.

Tek yapılması gereken yerleştirmek ve tamamlandığında teslim almak.

Önce 3 boyutlu yazıcıların fiyatları ateş pahasıydı, ardından 3 boyutlu yazıcılar ulaşılabilir seviyeye olabildiğince yaklaştı, şimdi de enerjiye ihtiyaç duymayan yazıcılarla karşı karşıyayız. Bir sonraki gelişme ne olacak?

Online alışverişleriniz siz evde olmadığınız zamanlarda kapınızın önüne bırakılıp gidiliyorsa yahut ulaşmanızın zor olduğu posta ofislerine sevk ediliyorsa bu gelişmeye uyum sağlamayı isteyeceksiniz.

Postanızın hem güvenli hem de erişilebilir bir alanda korunmasını sağlayan cihaz esasen internet bağlantısına sahip bir posta kutusu.

Postanız geldiğinde size de bir bildirim geliyor ve kilidinizin üzerindeki okuyucu ile postanız eşleştiğinde kutu açılıyor.

Büyük paketlerin muhafazası için ideal olan bu sistem güvenli bir şifrelemeyle hırsızlığın da önüne geçmeyi hedefliyor. Siparişlerimizi ve postalarımızı ona emanet etmeden önce tüm posta firmalarının sistemleriyle senkronize olduğu o günü bekliyoruz!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

içlerinde en "ulan bu alınırmış heee" olanı valizdi bence. çoğu güzel, sonuncusu biraz yetersiz.

so-far-so-good

"Yenilebilir pipet" EDİTÖR ALLAH DA SENİ GÜLDÜRSÜN!

asli.unsal2

Adam Getirmediği kargoya "geldik ama evde yoktunuz diyor." Yalan önce bir ara sor kargo var geliyorum diye. İlla ben gidecem kargoya

bagatur-kabasakal

Küvetteki pompayı akvaryumu temizlerken kullanıyorum ben be?

cosanostra

Sonuncu iyi güzel ama bizim ülkemizde o sandığı çalarlar.

Görüş Bildir