Görüş Bildir
Haberler
Gdo'lu Mamalar İle İlgili Açıklama

Gdo'lu Mamalar İle İlgili Açıklama

Melda Köksal
10.07.2014 - 11:37 Son Güncelleme: 10.07.2014 - 11:41

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca, mamada GDO iddiaları ile ilgili “‘GDO’nun varlığının kesinlik kazandığı’ iddiası gerçeği yansıtmamakta olup kesin sonuç firmanın itirazı halinde yapılacak şahit analiz sonucuyla ortaya konacaktır” denildi.

Bakanlıktan yapılan beyanda, Gıda Güvenliği Hareketi’ne ait www.gidahareketi.org web sitesinde “Yine Milupa yine GDO” başlıklı bir haber yer aldığı belirtilerek bahsi geçen haberde,”Zonguldak Gıda, Tarım ve Hayvanlık İl Müdürlüğü denetim ekiplerinin piyasadan aldığı Milupa Aptamil Sütlü Tahıl Karışımı-Ekopaket adlı üründe GDO belirlediği ve Zonguldak’taki numunede GDO çıkması üzerine şahit numunenin Ankara’da Ulusal Gıda Referans Laboratuvarı’na gönderilerek yapılan teyit incelemesinde GDO’nun varlığının kesinlik kazandığı” yönünde iddialar yer aldığı kaydedildi.

“Kesinlik kazandığı iddiası gerçeği yansıtmamakta olup konuya ilişkin Bakanlığımızca aşağıdaki beyanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur” denilerek şu ifadelere yer verildi:

“Gıdalara yönelik denetimlerde kontrol görevlilerince iki takım numune alınmaktadır. Birinci takım numunenin muayene ve analizi, Bakanlığımızca belirlenen laboratuvarda yapılmakta ve ikinci takım olan şahit numune, itiraz hakkı için muhafaza edilmektedir. Gıda işletmecisi, birinci takım numuneye ait muayene ve analiz raporu sonucuna, tebliğ edildiği tarihten itibaren en geç yedi gün içinde itiraz edebilmekte ve itiraz durumunda şahit numunenin muayene ve analizi Bakanlığımızca belirlenen laboratuvarda bir kez daha yaptırılmaktadır. Şahit numuneye ait muayene ve analiz rapor sonucu kesin olup verilecek karara esastır. Bakanlığımızca yürütülen rutin piyasa denetimleri sırasında Milupa Aptamil Sütlü Tahıl Karışımı – Ekopaket 500 gr (Parti No: 09.06.2015) ürününden alınan numunenin ilk analizi sonucunda yüzde 0,1′in altında (binde bir) GDO varlığı tespit edilmiştir. Yürürlükte bulunan talimatname gereği alakalı işletmenin şahit numune hakkını kullanma süreci bugün (08.07.2014 tarihi) itibariyle başlatılmış olup en geç yedi gün zarfında itiraz hakkını kullanabilecektir. Fakat bahse konu web sitesinde bulunan haberde belirtilen ‘GDO’nun varlığının kesinlik kazandığı’ iddiası gerçeği yansıtmamakta olup, kesin sonuç şirketin itirazı halinde yapılacak şahit analiz sonucuyla ortaya konacaktır. Öte bir taraftan şahit numune analiz süreci sonuçlanana kadar bahsi geçen parti numaralı ürünün yedi emine alınarak satışının engellenmesi konusunda ülke genelinde her şekilde önlem alınmıştır.”

haber kaynağı: 724saglik.org/bebek sağlığı

İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın