Freedom House Raporu: Türkiye İlk Kez ‘Özgür Olmayan’ Ülkeler Arasında

 > -

Merkezi Washington’da bulunan Freedom House, 2018 Dünyada Özgürlükler Raporu'nu açıkladı. Rapora göre küresel özgürlükler 12 yıldır sürekli gerileme kaydediyor. “Demokrasi Krizde” başlığı verilen yıllık raporda Türkiye ilk kez “özgür olmayan” ülkeler kategorisine düşürüldü ve son 10 yılda özgürlüklerin en çok gerilediği ülke oldu. Türkiye daha önce “kısmen özgür” kategorisindeydi. 

Detaylara bakalım...

Raporda 195 ülke değerlendirme altına alınırken, bunlardan 88’i “özgür”, 58’i “kısmen özgür” ve 49’u ise “özgür değil” kategorisinde yer aldı.

Raporda notu geçen yıla göre 6 puan gerileyen Türkiye, 34 puan düşüşle son 10 yılda özgürlüklerin en çok gerilediği ülke oldu.

Raporun Türkiye bölümüne de ‘Demokrasi krizde’ başlığı atıldı. 

Değerlendirmede, Türkiye’nin ‘özgür değil’ kategorisine düşürülmesi şöyle gerekçelendirildi: 

“Gücü cumhurbaşkanlığında toplayan, derinden kusurlu anayasa referandumu, seçilmiş belediye başkanlarının hükümet tarafından atananlarla toplu olarak değiştirilmesi, insan hakları aktivistleri ve diğer ‘devlet düşmanı’ olarak nitelenen kişilere yönelik keyfi kovuşturmalar, devlet memurlarına yönelik devam eden temizlik operasyonları.”

Raporda, demokrasilerde geriye gidiş serisinin görülmeye başladığı 2006 yılından bu yana, 113 ülkede durumun net biçimde daha da kötüleştiği vurgulandı.

2017’de de 71 ülkede siyasi haklar ve sivil özgürlüklerde gerileme görülürken, aralarından sadece 35 ülke gelişme gösterdi.

Özgürlük Evi’nin başkanı Michael J.Abramowitz, “Demokrasi, on yıllardır en ciddi krizle karşı karşıya. Demokrasinin, özgür ve adil seçimler, azınlık hakları, basın özgürlüğü ve hukukun üstünlüğünün garanti altına alınması gibi temel ilkeleri dünya genelinde baskı altında” dedi.

Trump’tan sonra ABD’nin de özgürlük notunu üç puan düşüren raporda küresel özgürlüklerin son 12 yıldır sürekli gerileme kaydettiği belirtildi.

Rapordan:

“Amerika’nın basın ve yargı gibi kurumları, Başkan Trump’ın eşi benzeri görülmemiş saldırıları karşısında direnç gösterse de, saldırılar en nihayetinde onları zayıflatabilir. Bu durum da Amerikan demokrasisinin sağlığı ve Amerika’nın dünyadaki konumuna ciddi etkiler yapabilir. Amerika’nın demokrasinin öncü savunucusu olma şeklindeki geleneksel rolünden çekilmesi derin kaygı yaratıyor. Bunun, modern zamanın diktatörleri ve onların tehlikeli fikirlerine karşı devam ettirilen mücadele üzerinde olası sonuçları olabilir.”

Myanmar ordusunun Arakanlı Müslümanlar'a uyguladığı şiddet de rapora girdi.

600 binden fazla Arakanlı Müslüman'ın tecavüz, kundaklama ve ordunun toplu katliamından kaçarak komşu Bangladeş'e sığınmak zorunda kaldığı belirtildi.

"Bu korkunç olaylar, Myanmar'ın bir demokrasi olmaktan hâlâ ne kadar uzak olduğunu göstermektedir" denildi.

Raporda “özgür olmayan ülkeler” kategorisine alınan 49 ülkeden 12’sinin siyasi haklar ve sivil özgürlükler açısından “kötünün de kötüsü” konumunda olduğu ifade edildi.

Bu ülkeler en az özgür olandan başlayarak şöyle sıralandı: Suriye, Güney Sudan, Eritre, Kuzey Kore, Türkmenistan, Ekvador Ginesi, Suudi Arabistan, Somali, Özbekistan, Sudan, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Libya.

Freedom House raporu, farklı görüşlerden yorumlarla sabah saatlerinden bu yana sosyal medyanın gündeminde 📌

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriKoreSuriyeSuudi ArabistanTecavüz
Görüş Bildir