Görüş Bildir
Haberler
Finike'de Orman Katliamına Suç Duyurusu

Finike'de Orman Katliamına Suç Duyurusu

yelda kahveci
22.01.2014 - 15:00
İçeriğin Devamı Aşağıda

Finike'de Orman Katliamına Suç Duyurusu

Antalya Finike’de taş ve mermer ocaklarının, izin verilmeyen alanda faaliyet göstermesine bağlı tahribat sürerken, Finike Başsavcılığı’na yeni bir ağaç katliamı iddiasıyla suç duyurusunda bulunuldu.

Finike İlçesi Alacadağ ve Kızılcık yaylalarında taş ve mermer ocaklarının maden çıkarma faaliyetleri kapsamında, binlerce sedir ve kızılçam türü ağaç yok edildi. Finike Cumhuriyet Savcılığı’nın katliamla ilgili incelemesi sürerken, Orman Bölge Müdürlüğü’nün cezaları ve çeşitli firmalara ilişkin davalar devam ediyor. Bölgede faaliyet gösteren bir firmanın yeni kazılarında ağaçların kesilmesi üzerine, Antalya Kent Konseyi Tüketici Hakları Çalışma Grubu Başkanı Ali Ulvi Büyüknohutçu, savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Ocakların atıkları dere yataklarını doldururken dev kaya parçalarının kızılçamları kökünden kırdığı ve kırılan ağaçların toprak altına gömüldüğünü belirten Ali Ulvi Büyüknohutçu, şunları söyledi:

“Daha önce taş ocakları ruhsatlarının iptali için açtığımız dava devam ederken, ocaklar da son hızla ve belki de son demlerinin can havliyle doğa katliamlarını hukuksuz şekilde sürdürüyor. Geçen hafta bir taş ocağı akşam saatlerinde kızılçam katliamlarına son halkayı ekledi ve onlarca ağacı atık taşlarla yıkıp toprak altına gömdü.”

Büyüknohutçu, molozların dere yatağına ve ormana dökülerek çok açık şekilde çevre suçu işlendiği, çevrenin kasten kirletildiği ve Orman Kanunu’na muhalefet edildiği gerekçesiyle bölge sakinleri olarak Finike Savcılığı’na suç duyurusunda bulunduklarını söyledi. Büyüknohutçu:

“Firmanın cezalandırılmasının yanı sıra, kamu davası açılmasını da talep ettik. Önümüzdeki günlerde bu suç duyurusuyla yeni açılacak kamu davasının bilgi ve belgelerini daha önce açmış olduğumuz ruhsat iptal davası dosyasına delil olarak koyacağız” dedi.

Ali Ulvi Büyüknohutçu, ocaklardan taş taşıyan kamyonların azami yük miktarından çok daha ağır yük taşıdıklarını ve bunun dar olan yayla yolundaki evler ve bölgede yaşayanlar için tehlikeli olduğunu söyledi. Konuyla ilgili şikayette bulunduklarını ifade eden Büyüknohutçu, Finike Bölge Jandarma Komutanlığı ekiplerinin taş taşıyan onlarca kamyon ile ocaklarına trafik kurallarına muhalefetten yüklü miktarda ceza uyguladığını söyledi.

Zete

Kaynak: http://zete.com/2014/01/finikede-orma...
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0