Facebook'un Ücretsiz İnternet Servisi Bir Ülkede Daha Kapatıldı

 > 
14PAYLAŞIM

Facebook‘un ücretsiz internet servisi Hindistan‘dan sonra Mısır‘da da benzer şekilde ağ tarafsızlığına aykırı olduğu için kapatıldı.

Facebook, özellikle gelişmekte olan ülkeler için çeşitli servisler hazırladığı gibi aynı zamanda ücretsiz internet hizmeti de veriyor. Ancak, Facebook‘un verdiği bu ücretsiz internet hizmeti birçok farklı ülke tarafından sorgulama aşamasına girdi diyebiliriz. 

Geçtiğimiz haftalarda Facebook‘un kısıtlı ücretsiz internet servisi, Hindistan‘da kapatılmıştı. Facebook’un Free Basics olarak isimlendirdiği bu sistem, kullanıcıların Facebook ve çeşitli ortaklarının internet sitelerine ücretsiz bir şekilde erişilmesini sağlıyor. Ama bu durum çeşitli düzenleyici kuruluşlar tarafından sakıncalı görüldüğü gibi bu tip bir ücretsiz internet sağlama hizmetinin servisin ağ tarafsızlığı konusuna aykırı olduğu gerçeğini açığa çıkarıyor.

Dolayısıyla Hindistan‘ın akabinde benzer bir haber de Mısır‘dan geldi… Mısır’da da Facebook’un ücretsiz internet servisi hizmeti kapatıldı.

Facebook ve Mısır arasındaki köprü konumunu gören Mısırlı telekominikasyon şirketi Etisalat Mısır, üç milyondan fazla kişinin bu ücretsiz internet servisine kayıtlı olduğunu belirtip ve bunlar arasında bir milyon kişinin mobil cihazlar üzerinden internet erişimi sağladığını ifade etti.

Anlaşılan o ki; ağ tarafsızlığı konusu önümüzdeki dönemlerde sıkça karşımıza çıkacak. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg konuyla alakalı geçtiğimiz dönemlerde çeşitli açıklamalar yaparak, ağ tarafsızlığı konusuna aykırı bir durum olmadığına inandığını da ifade etmişti.

Scroll

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir