Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Eski Sovyet Lideri Gorbaçov'dan Korkutucu Açıklama: 'Dünya Yeni Bir Savaşa Hazırlanıyor'

1.1bPAYLAŞIM

Soğuk Savaş döneminin sona ermesine yaptığı katkılarla hatırlanan ünlü Sovyet lideri Mihail Gorbaçov, geçtiğimiz günlerde Time dergisi için yazdığı yazıyla ürkütücü gerçeği gözler önüne serdi.

Kaynak: http://time.com/4645442/gorbachev-putin-...

Gorbaçov, dünyanın şu an içinde bulunduğu tehlikeli duruma şu sözlerle atıfta bulundu:

"Bugün dünyada politikanın askerileşmesi ve günbegün artan silahlanma yarışından daha önemli bir problem yoktur. Bu yıkıcı yarışı durdurmak ve süreci tersine döndürmek şu an birinci önceliğimiz olmalı. Mevcut durum oldukça tehlikeli görünüyor."

Nobel Barış Ödülü sahibi Gorbaçov, dünyanın büyük güçlerinin bugünkü durumuna dikkat çekiyor.

Büyük devletler arasındaki gerilimin gitgide yükseldiğini ve bu sebeple silahlanma yarışının tırmandığını belirten Gorbaçov, günümüzde ABD'nin silahlanma için harcadığı paranın dünyanın diğer büyük güçlerince harcanan paranın toplamından daha fazla olduğuna dikkat çekiyor ve durumun ciddiye alınmasının gerektiğini vurguluyor.

Gorbaçov, sözlerine şöyle devam ediyor:

"Ülke ve eyalet bütçeleri vatandaşların temel ihtiyaçlarını karşılamak konusunda yetersiz olsa da, askeri giderler artış göstermeye devam ediyor. Üstelik söz konusu silahlar kitle imhasında kullanılacak kadar güçlü, sofistike silahlar; bugün denizaltılar için tasarlanan silahlar, tek bir ateşte bir kıtanın yarısını yok edebilecek güce sahip."

2016 Küresel Askerileşme Endeksi'nde yer alan veriler de Gorbaçov'un bu iddialarını destekliyor.

Küresel Askerileşme Endeksi, bugün vatandaşlarının büyük çoğunluğu açlık ve fakirlikle mücadele eden ülkelerin bile askeri giderlerini arttırdığını gözler önüne seriyor. Bu arada, bu endekse göre dünya genelindeki silahlanma yarışında ülkemiz 20. sırada yer alıyor.

Gorbaçov, tüm bu verilerin dünyanın yeni bir savaşa hazırlandığına işaret ettiğini belirtiyor.

Eğer dünya gerçekten de Üçüncü Dünya Savaşı'nın eşiğindeyse, bunu Gorbaçov'dan daha iyi kestirebilecek pek az insan vardır. Sovyetler Birliği'nin başına geçtiği 1985 yılında öncelik verdiği ilk konu Sovyet Ekonomik Reformu olan ve Batı'yla sürdürülen silahlanma yarışını ikinci plana atan Gorbaçov, dönemin ABD başkanı Reagan ile katıldığı üç farklı zirve neticesinde nükleer silahların inşasının durdurulmasını sağlayan antlaşmanın imzalanmasında en etkili isim olmuştu.

Daha sonra ise H. W. Bush ile silahlanmayı sınırlayan "START I" antlaşmasını imzaladı ve 1989 yılında Soğuk Savaş'ın sonunu müjdeledi.

Dünyanın iki büyük gücü o günden beri ellerinde bulunan silahların %80'ini yok etti ve Mihail Gorbaçov 1990 yılında Nobel Barış Ödülü'ne layık görüldü. Gorbaçov'un o süreç hakkındaki düşünceleri ise şu şekildeydi:

"Bu kararlar iki ülkenin güvenliğini de tehlikeye sokmadı. Üstelik yapılan antlaşmalarla bir hata ya da kaza eseri nükleer felaketle karşılaşma tehlikesinin önüne geçildi."

Gorbaçov, Trump ve Putin'in süreci tersine döndürebilecek en önemli isimler olduğuna dikkat çekiyor.

Bugün dünyanın en büyük güçleri arasındaki gerilim tekrar yükselişe geçmiş olsa da, Gorbaçov silahlanmayı önleyici antlaşmaların bu sefer yeterli olmayacağının altını çiziyor. Ona göre savaşın yasa dışı ilan edilmesi gerekiyor ve bu karara önayak olabilecek isimler de Trump ve Putin'den başkası değil.

Gorbaçov'un yazısı, Trump'ın silahlanmaya ayrılan bütçe hakkında yaptığı açıklamadan bir gün sonra yayınlandı.

Trump, ülkesi için dengeli bir bütçe yaratmak istediğini söyledi ve ekledi: "Ama aynı zamanda çok güçlü bir ordu istiyorum, bu benim için her şeyden daha önemli."

İçeriğimizi Gorbaçov'un yazısından aldığımız şu muhteşem ve tüm dünya liderlerine örnek olmasını umut ettiğimiz cümlelerle sonlandıralım:

"Bugün karşı karşıya olduğumuz problemlerin hiçbiri savaşla çözülemez; ne fakirlik, ne çevre, ne göç, ne nüfus artışı, ne de kaynak sıkıntısı..."

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
berkcan.berk.961

orospu evladı gorbaçov

bir-ileri-iki-geri

işte o savaşı , artan nüfusu düşürmek, dolayısıyla kaynak sıkıntısını, fakirliği, hepsinin neden olduğu göçleri bitirmek için çıkaracaklar be gorbaçov...

cemile-aytac

Her seferinde en kötü döneme geldik daha ne olabilir dedikçe biri çıkıp meteor çarpacak diyor biri 3. Dünya Savaşı diyor aq bu ne üstün çaba

matrcomes

meteor çarpsa da toptan kurtulsak.

emrec

o değilde linkteki indekslere baktım ilk 10 ülkenin 7si çevremizde kıbrıs nasıl ilk 10 da oda garip bir şey.

jsy

Savaş olmasa bile acımasız bir biçimde nüfus azaltmaya yönelik hareketler olabilir diye düşünüyorum. Nüfus hızla artarken artık insan gücünden git gide vazgeçiyoruz ve hala açgözlüyüz bu da şu anlama geliyor. Kaynakları paylaşmaktan yana değiliz.

Görüş Bildir