Eski MİT'çi Öneş: 'Bugün Seçim Olsa HDP, PKK’nın Gayretleriyle Baraj Altında Kalır'

 > -

Eski Milli İstihbarat Teşkilatı müsteşar yardımcısı Cevat Öneş, PKK’nın silahlı eylemlere başvurmasının HDP’yi ortadan kaldırmaya yönelik bir adım olduğunu söyledi. "Oslo Süreci" diye bilinen PKK ile daha önceki diyalog sürecinde ve son açılımı başlatan ilk temaslarda önemli rol oynayan Öneş 'Bugün seçim olsa karşı rakip partilerin gayretleriyle değil, PKK’nın gayretleriyle HDP baraj altında kalır' dedi... 

Eski Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşar Yardımcısı Cevat Öneş, PKK’dan ayrılan ancak hala örgüt ile organik bağı olduğu söylenen TAK isimli örgütün Ankara'nın kalbinde düzenlediği intihar saldırısının ardından BBC Türkçe’de Rengin Arslan’ın sorularını yanıtladı.

Cemil Bayık Times'a Konuştu: 'Savaş Artık Her Yerde Olacak' - onedio.com
Cemil Bayık Times'a Konuştu: 'Savaş Artık Her Yerde Olacak' - onedio.com

Cemil Bayık'ın geçtiğimiz günlerde İngiliz Times gazetesine yaptığı 'Savaş artık her yerde olacak' açıklamasına ilişkin, PKK'nın eylemlilik açısından yeni bir aşamaya geçtiğini ve bu konuyu analiz etmekte zorlandığını söyleyen Cevat Öneş, son gelişmelerin demokratik gelişmeleri engelleyen ve silahlı darbe dönemlerini arzulayanların çıkarına sonuçlandığını ifade etti.

'PKK’nın adımları HDP’yi ortadan kaldırmaya yönelik'

PKK’nın yaptıklarının HDP’yi zayıflattığını düşünüyor musunuz? sorusuna şöyle cevap veriyor Öneş: 

"Bugün ortaya çıkan sonuçlar, PKK’nın silahlı eylemliliği tırmandırması ve hele hele kör terör eylemlerine tekrarlayarak başvurması ve tekrarlanacağını açıklaması HDP’yi ortadan kaldırmaya yönelik bir adımdır."

HDP’nin Türkiye demokratik sistemi içindeki yerini ve gelişimini Türkiye demokrasisinin nitelik kazandırılmasında bir motor güç olarak gördüğü ifade eden ve hâlâ bu umudumu koruduğunu söyleyen Öneş ekliyor: 

"Ancak bu son gelişmeler HDP’ye büyük darbe vurmuştur. Türkiye toplumunda kazandığı güveni yer yer kaldırmış veya yer yer sarsmıştır. Bugün seçim olsa karşı rakip partilerin gayretleriyle değil, PKK’nın gayretleriyle HDP baraj altında kalır. Böylesine bir durumu süreçler içindeki siyaset üretiminin yetersizliklerinin etkileri vardır ancak PKK’nın etkisi öncelikli ve tayin edicidir."

'PKK toplumsal desteği giderek azalan bir hareket'

Öneş'in Peki bundan sonra ne olacak sorusuna verdiği yanıt ise şöyle:

"Bu bir geçiş süreci. Ortadoğu’daki gelişmelerin de etkilediği bir geçiş süreci. Kandil’in çok yanlış analizlerinin, düşüncelerinin ve zihniyetinin ortaya koyduğu bir süreç. Geçici olduğunu tahmin ediyorum. Neden? Çünkü toplumsal desteği giderek azalan bir hareket.

‘Müzakere süreci tekrar gündeme gelecek’

Toplumsal desteği olmayan hiçbir hareket yaşayamaz. PKK ektiğini biçecektir. Bir de Türkiye toplumu Kürt kimlikle vatandaşlarımız dahil, herkes barış çağrılarına olumlu yanıt vermekte. O açıdan ben bu silahsızlanma için müzakere sürecinin tekrar gündeme geleceğini sanıyorum."

Söyleşinin tamamı için tıklayınız 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir