Görüş Bildir

Cemil Bayık Times'a Konuştu: 'Savaş Artık Her Yerde Olacak'

Anasayfa > Gündem

Üçüncü Ankara saldırısından dört gün önce İngiliz Times gazetesine konuşan PKK lideri ve KCK Eş Başkanı Cemil Bayık, artık temel hedeflerinin Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ve iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi'nin çöküşü olduğunu ve savaşın artık sadece dağlarda değil her yerde olacağını söyledi...

Kuzey Irak'taki Kandil Dağları'nda Times muhabiri Anthony Loyd'un sorularını yanıtlayan Cemil Bayık, gelinen noktada bir 'ölüm kalım' mücadelesi verdiklerini belirtti.

'Erdoğan'ı ve AKP'yi devirmek istiyoruz'

'Erdoğan'ı ve AKP'yi devirmek istiyoruz'

'Erdoğan bizi yenerse, Türkiye'de demokrasi isteyen herkesi mağlup edebilir' diyen Bayık, BBC Türkçe'nin aktardığına göre sözlerini şöyle sürdürdü:

'Onun rüyalarının gerçeğe dönüşmesinin önündeki en büyük engel biziz. Eğer Erdoğan bizi saf dışı bırakırsa, kazanır...

'Erdoğan'ı ve AKP'yi devirmek istiyoruz. Erdoğan ve AKP devrilmedikçe, Türkiye asla demokratik bir ülke olamaz.'

Bayık, Times muhabirine Ankara'da önceki gün düzenlenen saldırıdan dört gün önce konuşmuş...

Bayık, Times muhabirine Ankara'da önceki gün düzenlenen saldırıdan dört gün önce konuşmuş...

Times muhabiri Anthony Loyd mülakatı, Ankara'da önceki gün düzenlenen ve 37 kişinin hayatını kaybettiği saldırıdan dört gün önce yapmış.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, dün yaptığı saldırı ile ilgili açıklamada, 'Özellikle bölücü terör örgütünü işaret eden çok ciddi, neredeyse kesinleşmiş bulgular var' diyerek PKK’yı işaret etmişti.

Times ise Cemil Bayık'la mülakatı dünya haberleri sayfalarında, 'Türkiye'nin en çok aranan adamı söz veriyor: İntikam bizim olacak' başlığı ile vermiş.

Gazete, PKK'nın kurucularından ve Yürütme Komitesi'nin üç üyesinden biri olan Bayık'ın, güvenlik güçlerini, 'herşeyi çalıp yakmakla' suçladığını da yazmış.

Times muhabiri Anthony Loyd haberinde, PKK lideri Cemil Bayık'la görüştüğü sırada gökyüzünde insansız hava araçlarının (İHA) uçtuğunu, Bayık'ın mülakatın üçüncü dakikasında PKK bayrağını, İHA'lar tarafından tespit edilmelerine yol açabileceği gerekçesiyle kaldırttığını aktarmış.

'Halkımız intikam hisleriyle dolu'

'Halkımız intikam hisleriyle dolu'

Cemil Bayık'ın Times'a verdiği mülakatta sarf ettiği bazı sözler de şöyle:

'Türkler, sokağa çıkma yasaklarının uygulandığı Kürt kentlerinde mümkün mertebe her şeyi yağmalayıp yaktılar. Bu nedenle halkımız intikam hisleriyle dolu. Gerillalarımıza, onlara yapılanların intikamını almaları çağrısında bulunuyor. Bu, halk mücadelesinde yeni bir dönemdir.

'Kısa bir süre öncesine dek Türk ordusu ile savaş sadece dağlardaydı. Daha sonra kasabalara ve kentlere de taştı. Artık her yerde olacak.

'Mücadelenin bu aşamasında, gerillalarımıza yerine getirmeleri yönünde verilecek her emir, meşru olacaktır.'

BBC Türkçe

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Pasif Kullanıcı

"Onun rüyalarının gerçeğe dönüşmesinin önündeki en büyük engel biziz. Eğer Erdoğan bizi saf dışı bırakırsa, kazanır". Bak sen... Demek Erdoğanla Pkk arasında... Devamını Gör

Science Soldier

eğer bunlar akpyi devirmek istiyorlarsa inadına akpyi savunurum lan o zaman

infoguner

amaç da bu ztn. bilerek böyle konuşuyor. Tayyip kazanırsa Cemal Bayık kazanır, PKK kazanır.

Pasif Kullanıcı

Adamın konuşma metninin tayyib tarafından yazıldığı anca bu kadar bariz olabilirdi Bu açıklamadan sonra başkanlığa ve erdoğana karşı olan herkesi pkklı ilan... Devamını Gör