Erdoğan Washington Post'a Yazdı: 'Kaşıkçı'yı Öldürme Emrinin En Üst Makamlardan Geldiğini Biliyoruz'

 > 
4PAYLAŞIM

Washington Post gazetesi için bir makale kaleme alan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Cemal Kaşıkçı cinayeti ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. 

Suudi yetkililerin cinayetin üzerini örtme çabasını üzücü bulduğunu belirten Erdoğan, 'Cinayet emrinin en üst makamlardan geldiğini de biliyoruz' ifadelerini kullandı. 

'Gayretlerimiz neticesinde tüm dünya, Cemal Kaşıkçı'nın soğukkanlı biçimde bir suikast timi tarafından öldürüldüğünü öğrendi'

Kaşıkçı cinayetinin ürpertici detaylarının, Türkiye'nin çalışmaları neticesinde tüm dünya tarafından öğrenildiğini ifade eden Erdoğan, "Cinayeti işleyenlerin, Suudi Arabistan’da derdest edilen 18 şüphelinin içinde olduğunu biliyoruz." ifadesini kullandı.

'Emri Kral Selman'ın verdiğine inanmam kesinlikle mümkün değildir'

Cemal Kaşıkçı'nın ölüm emrinin, 'Suudi hükümetinin en üst makamlarından geldiğini biliyoruz' ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı, buna ek olarak "Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesi emrini Hadim ül-Haremeyn Kral Selman’ın verdiğine inanmam kesinlikle mümkün değildir." ifadesi ile Kral Selman'a dönük bir şüphenin olmadığını vurguladı.

Erdoğan, süreci "Kaşıkçı'nın katlinin üzerinden bir ay geçti, kendisi, en azından İslami usüllere uygun şekilde defnedilmeyi hak etmektedir." cümleleri ile yorumladı.

'Riyad ile dostluğumuz, Kaşıkçı cinayetini görmezden geleceğimiz anlamına gelmemektedir'

Washington Post'taki yazısında, Riyad-Ankara dostluğunun Türkiye'nin bu cinayeti görmezden geleceği anlamına gelmediğini belirten Erdoğan, "Hiç kimse bir daha bir NATO müttefikinin toprağında böyle bir suç işlemeye cüret etmemelidir. (Aksi durumda) Çok ciddi sonuçları olacaktır." ifadelerini kullandı.

'Suudi yetkililerin cinayetin üstünü örtme çabası üzüntü verici'

Suudi yetkililerin, adalet davasına hizmet etmek yerine 'cinayetin üstünü örtme çabasının' üzüntü verici olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Cemal’in öldürülmesinde, kuklacıları teşhis etmeye ve Suudi yetkililerin kime güvenerek bu hareketleri yaptığını ortaya çıkarmaya mecburuz." ifadelerini kullandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, geçtiğimiz gün Kaşıkçı cinayeti ile ilgili açıklama yapmıştı 👇

Başsavcılık: 'Kaşıkçı Başkonsolosluğa Girer Girmez Boğularak Öldürüldü ve Parçalanarak Yok Edildi' - onedio.com
Başsavcılık: 'Kaşıkçı Başkonsolosluğa Girer Girmez Boğularak Öldürüldü ve Parçalanarak Yok Edildi' - onedio.com

Bu Haber ile İlgili Linkler

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir