Erdoğan'dan Rusya'ya: 'Alsan Ne Olur Almasan Ne Olur?'

 > 
27PAYLAŞIM

"Türk Akımı projesi taleplerimizin karşılanmaması nedeniyle bir süredir tarafımızdan rafa kaldırılmıştır" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya'nın Türkiye'den gıda ürünleri ithalatını sınırlamasıyla ilgili olarak da "Türkiye bunlarla sarsılacak ülke değildir; alsan ne olur almasan ne olur?" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İnovasyon Haftası kapanış töreninde yaptığı konuşmada Rusya'nın Türkiye'den gıda ürünleri ithalatını sınırlamasıyla ilgili olarak, "Alsan ne olur almasan ne olur. Başka kapıdan başka kaynaklar çıkar" dedi.

Türk akımı projesinin Rusya tarafından değil, Türkiye tarafından durdurulduğunu da söyleyen Erdoğan sözleri şu şekilde:

"Türk Akımı bizim tarafımızdan rafa kaldırıldı"

"Rusya ile aramızdaki sorunların doğalgaz, Akkuyu Nükleer Enerji Santralı gibi projelere yansıyacağına dair henüz bir işaret yok. Kamuoyunda Türk Akımı Projesi'nin Rusya tarafından durdurulduğu yönünde haberler çıkıyor. Değerli kardeşlerim, bir defa bu yalan yanlış haberlere inanmayın. Tam aksine Türk Akımı, taleplerimizin karşılanmaması sebebiyle bir süredir tarafımızdan rafa kaldırılmış bir projedir. Bunun doğrusunu bilmeniz lazım. Dolayısıyla burada da yaşanan son olaylardan kaynaklanan herhangi bir olumsuz durum söz konusu değildir. 

"Biz, diplomatik dille konuşuyoruz"

Buna rağmen biz Rusya'nın krizi tırmandırma üslubunu ve yöntemlerini asla tasvip etmiyoruz. Şu anda biz onların diliyle de konuşmuyoruz. Biz, diplomatik dille konuşuyoruz. Bu konuda sabırlıyız. Biz milliyiz, biz yerliyiz ve bu ülke bu konuda ne zaman, nasıl, neyi konuşacağını da çok iyi bilir.

 "Alsan ne olur almasan ne olur?"

Erdoğan, Rusya'nın Türkiye'den alınan gıda ürünlerine kısıtlama koyması ile ilgili olarak ise şunları söyledi:

"Şimdi burada kalkıp da gıda noktasında her taraf Rusya'ya yaptırım uygularken, Türkiye olarak biz yaptırım uygulamadık. Biz yine bütün gıda ürünlerini, vesairelerini gönderdik. 'Niye gönderiyorsunuz' dediklerinde de dedik ki; 'bizim stratejik ortağımızdır, onun için gönderiyoruz.' Şimdi bakıyorsunuz ki tekstilde filan vesaire oralarda da 'biz Türk malı tekstil ürünlerini almıyoruz.' Şimdi bunların hepsi duygusal şeylerdir. Türkiye sizin bu, velev ki 1 milyar dolarlık ithalatınız olsun, bunlarla yıkılacak bir ülke değildir. Alsan ne olur almasan ne olur? Başka kapılar, başka kaynaklar çıkar. Şu anda onlar da çıkıyor zaten."

AA ve Al Jazeera

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir