Erdoğan: 'Bir Kereye Mahsus Hakaret Davalarını Geri Çekiyorum'

 > 
159PAYLAŞIM

Cumhurbaşkanı Erdoğan 15 Temmuz darbe girişiminde şehit olanlar için Beştepe'de düzenlenen anma töreninde konuştu. Erdoğan, Batı'nın darbe girişimine tepkisiz kalmasına sert sözlerle tepki gösterdi. Cumhurbaşkanı, hakaret davalarını da bir kereye mahsus olmak üzere geri çektiğini açıkladı.

15 Temmuz darbe girişiminde hayatını kaybedenler için Beştepe’de anma töreni düzenlendi. 

Törene darbe girişimine karşı koymaya çalışırken yaralananlar da katıldı. Programda önce Başbakan Binali Yıldırım daha sonra da Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşma yaptı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, kuvvet komutanları ve bazı bakanlar da dinleyenler arasındaydı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, "Şahsıma her türlü saygısızlığı, hakareti yapanlara karşı bir kereye mahsus olarak davalarımı geri çekiyorum ve affediyorum" dedi.

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

 • "15 Temmuz gecesi 170'i sivil, 62'si polis ve 5'i de asker olmak üzere 237 şehit verdik. Bugün saat 19.00 itibarıyla yaralı sayımız 2 bin 191"

 • "237 şehidimizin her birinin adını aynen Çanakkale Şehitleri'nde olduğu gibi anıtlaştıracağız."

 • "Hemen şuracıkta, önce jandarma ile Külliye arasındaki kavşağı, düşünebiliyor musunuz, uçakla bombaladılar. Yetmedi, hemen arkasından tam camimizin önünde, orayı bombaladılar ve orada 5 şehit verdik. Bunu ancak kafir yapar. Bunu, 'Ben Müslüman'ım, ben Türk'üm' diyen birisi yapabilir mi? Bunların bu millet ile alakası yok." 

Batı ülkelerine tepki: O aklı kendine sakla

 • "Benim ülkemde darbe olacak ve benim ülkemde 237 şehidim, 2 bin 191 yaralım olacak, bir tane kalkıp taziyede bulunacak, ardından dokuz tane nasihat vereceksin. O aklı kendine sakla."

 • Ülkemiz hakkında yapılan olumsuz hesapların tamamı, 15 Temmuz'da geçerliliğini yitirdi. O gece yaşanan ve pek azı kameralara, objektiflere yansıyan manzaraların her biri, Türkiye'nin ekonomik, siyasi, sosyal, terör yoluyla diz çökmesini bekleyenlerin kafasına birer balyoz gibi indi."

 • "15 Temmuz gecesi millet olarak, Allah'ın izniyle bize tuzak kuranların tuzaklarını başlarına geçirdik" 

 • "Bunlar benim asker ve polisimin içine nasıl sızmış? 81 vilayeti ve 79 milyon vatandaşıyla tüm Türkiye, bir ve beraber olarak 40 yıllık hazırlığı, 40 yıllık birikimi, 40 yıllık sinsi hesabı 20 saate kalmadan yer ile yeksan etti. FETÖ terör örgütünün mazisi 40 yıl. 40 yıldır bunlar işte bugüne ulaşmak için çalıştılar."

 • "Bir kereye mahsus olarak ben davalarımı geri çekiyorum ve affediyorum"

Yıldırım: Maşa uzatanların elini kırarız

Başbakan Yıldırım ise konuşmasında, "Mısır’da, Suriye’de yaptıklarını Türkiye’de yapmaya çalışanlara fırsat vermedik, vermeyeceğiz. Darbecilere arka çıkanlar, darbecilere göz kırpanlar, darbeciler kadar alçaktır. Haine hoşgörü gösteren haindir" dedi.

İşte Yıldırım'ın konuşmasından satır başları

 • "Bugün en büyük övgüyü aziz şehitlerimiz hak ediyor. 15 Temmuz akşamına kadar o kahramanlar sizin çocuklarınızdı, şimdi tüm o şehitler Türk milletinin çocuklarıdır."

 • "Şehitlerimizin kan tek damla kanı bile boşa gitmemiştir, gitmeyecektir. Şehitlerimizin kanını yerde bırakmayacağız"

 • "Mısır’da, Suriye’de yaptıklarını Türkiye’de yapmaya çalışanlara fırsat vermedik, vermeyeceğiz. Darbecilere arka çıkanlar, darbecilere göz kırpanlar, darbeciler kadar alçaktır. Haine hoşgörü gösteren haindir."

 • "Cumhurbaşkanımızın önderliğinde hükümetimizin ve aziz milletimizin dik duruşuyla alçak darbe girişimi püskürtülmüştür. Halkın gücü, tankın gücünü yenmiştir."

"FETÖ unsurlarını temizledik"

 • "Hukuk şüphesiz işleyecektir. Hayat normale dönmüştür ancak demokrasi nöbeti aynen devam etmektedir. TSK'daki asker kılığına girmiş FETÖ unsurlarını temizledik, daha da güçleneceğiz, ordumuz daha da güçlenerek ülkemizin güvenliği için çalışmaları yapacak."

 • "Yaptığımız ve yapacağımız reformlarla Türkiye'yi hızlı bir şekilde toparlayacağız ve 2023 hedeflerine kararlı bir şekilde ilerleyeceğiz."

 • "Kürt ile Türk'ün arasına giren teröristler tek tek temizlenecek. Sunni ile Alevi arasına giren tarihçiler tek tek temizlenecek."

 • "Darbenin başarısız olmasıyla hayal kırıklığı yaşayanların ne dediği umrumuzda değil. Bu millet her zaman tarih yazmıştır, tarih yazmaya devam edeceğiz."

 • "Dostluğumuz değerli, öfkemiz şiddetlidir. Bize dost elini uzatanların elini sıkarız. Bize maşa uzatanların maşayı tutan elini kırarız"

Ajanslar

Onedio Gündem'i Facebook'tan takip etmeyi unutmayın

Görüş Bildir