Görüş Bildir

Erdoğan: 'Başkanlık Sistemi Kişisel Meselem Değil'

Anasayfa > Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni anayasa çalışmalarına dair 'Bugüne kadar kurulan anayasaların hepsi ithaldir. Şimdi biz yerliye ve milliye dönmeliyiz' açıklamasında bulundu. Cumhurbaşkanı ayrıca yeni anayasanın başkanlık sistemi anlayışıyla hazırlanmasının en doğrusu olacağını vurguladı. Başkanlık sisteminin kişisel meselesi olmadığını söyleyen Erdoğan 'Sandıktan çıkan cumhurbaşkanının bir kenarda oturmasını bekleyen bu milleti tanımıyor demektir' dedi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ATO Congresium'da, Türkiye Anayasa Platformunca düzenlenen 'Yeni Anayasa İçin Hep Birlikte' temalı programda yaptığı konuşmada, 'Yeni Anayasa için Hep Birlikte Çağrısı'nın şu ana kadar yaklaşık 300 sivil toplum kuruluşumuz tarafından desteklendiğini öğrendim. Bu sayı kısa süre içerisinde inanıyorum ki çok daha yüksek rakamlara çıkacaktır. Bunun ise ülke genelinde milletin birliğine bir çağrı olduğuna inanıyorum. Çünkü bu mesele herhangi bir kurumun veya şahsın değil bizatihi milletimizin meselesidir' ifadelerini kullandı. 

'Yeni anayasada yerliye ve milliye dönmeliyiz'

Erdoğan, yeni anayasa çalışmaları ile ilgili olarak, 'Bu mesele millidir, bu mesele yerlidir. Milli olan her meselede, yerli olan her meselede Cumhurbaşkanı olarak ben de varım, bunu açıkça söylüyorum. Bugüne kadar kurulan anayasaların hepsi ithaldir, yerli değildir. İthal ürünlerle yönetildik, ithal mantıklar bize hakim oldu. Şimdi biz yerliye ve milliye dönmeliyiz' dedi.

'Artık burada yapılması gereken, yeni anayasa çağrılarına kulak tıkayan, oyalayıcı topu taca atıcı tavırlar yerine samimi bir şekilde tekliflerin ortaya konulmasıdır' diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yeni anayasanın ne kadar geniş temsil kabiliyetine sahip bir yapı tarafından inşa edilirse, tatbikinin, uygulamasının da o derece güçlü ve gerçekçi olacağını söyledi.

'Parlamenter sistemin miadını doldurduğuna inanıyoruz'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Yürütme meselesi sanıyorum yeni anayasa çalışmalarının düğüm noktasını teşkil edecektir' ifadelerini kullanarak, 'Biz, parlamenter sistemin ülkemizde miadını doldurduğuna inanıyoruz. Yeni Türkiye'nin inşası sürecinde yeni anayasaya ve onunla birlikte hayata geçirilecek başkanlık sistemine ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz' şeklinde konuştu.

'Nihai kararı vekiller değil asil olan millet vermelidir'

'Nihai kararı vekiller değil asil olan millet vermelidir'

'Milletime özellikle sesleniyorum, şu yanlışı peşinen düzeltmek istiyorum. Başkanlık sistemi Tayyip Erdoğan'ın kişisel meselesi değildir. Bunu böyle bilelim' diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

'Bu sistemi Cumhurbaşkanlığımda da konuştum, Başbakanlığımda da konuştum, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğum zaman da konuştum. Buna yeni başlamadık. Biz dersimizi iyi çalışıyoruz. Benim bu konuyu gündeme getirmem, Türkiye'nin hedeflerine ulaşabilmesi için böyle bir yönetim sistemine sahip olması gerektiğine olan samimi inancımdan kaynaklanıyor.'

'Adım atıldı, bu iş yürüyor'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, başkanlık sistemi konusundaki bir diğer önemli avantajın 16 Ağustos 2014 itibariyle cumhurbaşkanının doğrudan millet tarafından seçilmeye başlanmış olması olduğunu belirterek, 'Adım atıldı, bu iş yürüyor. Ülkemizde bu sistemle seçilen hiçbir cumhurbaşkanının, siyasi gündemden tecrit edilmiş bir şekilde sadece sembolik konumda bulunması düşünülemez. Meclisin seçtiği cumhurbaşkanlarının da tümüyle siyasi gündemin dışında kaldığını, yetkilerini tarafsızlık içinde kullandığını söyleyebilmemiz mümkün değildir, kendimizi aldatmayalım' ifadelerini kullandı.

Başkanlık sistemi tartışmaları ile ilgili olarak, 'Benim teklifim; kararın milletimize bırakılmasıdır. Hem parlamento bu noktada bir karar vermelidir, ama parlamentonun kararı arkasından da millete gidilmelidir. Nihai kararı vekiller değil asil olan millet vermelidir' 

'Mevcut sistemimiz bir anormallik hali'

'Mevcut sistemimiz bir anormallik halidir. Hem seçilmiş başbakan hem seçilmiş cumhurbaşkanıyla bu sistemin yürümesi fevkalade güçtür. Hadi bugün biz aynı siyasi gelenekten gelen, uzun yıllar mesai arkadaşlığı yapmış Cumhurbaşkanı ve Başbakan olarak uyum içerisinde çalışıyoruz. Ama aynı siyasi gelenekten gelmemiş bir cumhurbaşkanıyla da ben çalıştım. Ne getirdiğini ne götürdüğünü biliyorum. Damdan düştüm, biliyorum.'

'Devlet içinde devlet kurmaya çalışanların da dünyayı başlarına yıkarız'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Nasıl sözde 'cemaat' adı altında devlette paralel yapı oluşturmak isteyenlere dünyayı dar ediyorsak, 'özerklik, öz yönetim' adı altında devlet içinde devlet kurmaya çalışanların da dünyayı başlarına yıkarız, bunun böyle bilinmesi lazım' şeklinde konuştu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
196
41
36
24
14
12
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
gwn

çünkü: başkanlık sistemi geldiğinde yolsuzluklar hırsızlıklar cinayetler tarihe gömülecek kendi ve 7 sülalesi yargılanamayacak. uyanık badem

TC Meriç Tensi

Tayyipin agzindan ne cikiyorsa bilin ki dogru olan tam terstir.

sinan

Ne desem inanan yuzde 50 koyunum olsa ne guzel olur lan