Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Emniyet'ten 'Yeni Nesil Gaz Fişekleri'

 > -
Abone ol

Polis, artık ateşlendiği an 3 ve 6 parçaya ayrılan "yeni nesil gaz fişekleri" kullanacak. 

Akşam gazetesinden Devrim Tosunoğlu'nın haberine göre, Brezilya’'dan getirilecek olan gaz fişekleri "yakın mesafeden göstericiye isabet etse bile" yaralanmalara neden olmayacak. 

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yurt dışına gönderilen uzman polis ekipleri, göstericilere zarar vermeyen gaz fişeği araştırması yaptı. 

İncelemeler sonrasında gaz tüfeği ateşlendikten hemen sonra 3 ve 6 parçaya ayrılan yeni gaz fişekleri tespit edildi. 

Habertürk'ten Nihat Uludağ'ın verdiği bilgiye göre, ise yeni tip gaz fişeklerinin kısa süre önce İstanbul’da kullanılmaya başlandı ve tüm illerde polise bu gaz fişeklerinin kullanımıyla ilgili eğitim verilmeye başlandığı belirtiliyor.  

Yeni tip gaz fişeklerinin önümüzdeki dönemde Türkiye’de üretileceği kaydedilirken eski tip gaz fişeklerinin  polis tarafından imha edileceği açıklandı.

2014 Biber Gazı Raporu

İHD, Makine Mühendisleri Odası, Türkiye Tabipler Birliği gibi 30 sivil toplum kuruluşunun oluşturduğu Biber Gazı Yasaklansın İnisiyatifi, 2014 yılı biber gazı raporuna göre biber gazı kullanımından dolayı geçen yıl 8 kişi hayatını kaybederken, en az 453 kişi de yaralandı. Rapora göre geçen yıl 365 günün 224 günü biber gazı kullanıldı. Biber gazının en yoğun olarak kullanıldığı ay ise 24 günle Kobani protestolarının yaşandığı Ekim ayı.

RAPORDAN...224 GÜN BİBER GAZI KULLANILDI

Rapora göre geçen yıl 365 günün 224 gününde biber gazı kullanılmış. Gaz kullanımından dolayı geçen yıl 8 kişi hayatını kaybederken, en az 453 kişi de yaralandı. Rapora göre geçen yıl en fazla biber gazı Kobani eylemlerinin yapıldığı Ekim ayında kullanıldı. Ekim ayında 24 ilde 24 gün biber gazı kullanılmış ve 18 kişi de yaralanmış. Rapora göre biber gazından dolayı 8 kişi hayatını kaybetti. Bunlardan Berkin Elvan ve Elif Çermik 2013 yılında biber gazı kapsülü ile yaralanıp geçen yıl hayatını kaybederken, kalan 6'sı geçen yıl aldığı yaralar sonucu hayatını kaybetti.

AYLARA GÖRE GAZ KULLANIMI

OCAK: Güvenlik güçleri 12 gün biber gazı kullandı. 3 kişi yaralandı. Sincan Çocuk Cezaevi'nde koğuşa gaz sıkıldı.

ŞUBAT: 14 ilde 18 gün gaz kullanıldı. Taksim İmam Adnan sokak'ta bir binaya gaz sıkılması üzerine 6 aylık bebek yoğun gaza maruz kaldı. Batman'da bir kişi gaz fişeği isabet etmesi üzerine bir gözünü kaybetti.

MART: 24 ilde 19 gün biber gazı kullanıldı. Bunun 13 günü İstanbul'da kullanıldı. 16 yaşındaki bir çocuğun 2 parmağı koptu. Gezi eylemlerinde gaz kapsülü ile yaralanan Berkin Elvan hayatını kaybetti. TUİK'in verilerine göre sadeceİstanbul'da 1 milyon 272 bin kişi biber gazına maruz kaldı. 70 yaşındaki bir kişi yaşamını yitirdi.

NİSAN: 9 ilde 20 gün gaz kullanıldı.

HAZİRAN: 18 ilde 20 gün gaz kullanıldı.

EYLÜL: 11 ilde 27 gün gaz kullanıldı. 183 kişi yaralandı. Van'da 9 yaşındaki Suzan Kaplan yaralanarak hastaneye kaldırıldı.

EKİM: 24 ilde 24 gün boyunca gaz kullanıldı. Urfa'da 12 yaşındaki A.K., gaz fişeğiyle başından yaralandı. DBP Eşbaşkanı Şener Yeşilırmak gaz fişeğiyle Van'da başından yaralandı. Biber gazı kaynaklı yaralı sayısı toplamı 18.

ARALIK: 5 toplumsal gösteri ve yürüyüşe gazla müdahale edildi. 13 ilde 15 gün gaz kullanıldı. Hakkari'de 7 yaşındaki bir çocuk gazdan bayıldı.

Habertürk, Akşam ve DHA

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir