Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Elif Şafak Kitaplarından İnsanın İçine Dokunan 25 Alıntı

 > -

1. Aşk

"Başlı başına bir dünyadır aşk. Ya tam ortasındasındır, merkezinde ya da dışındasındır, hasretinde."

2. Med-Cezir

"Güzel günlüklerim vardı ve bir de asla günlüklerim kadar güzel olmayan günlerim."

3. Siyah Süt

"İçimin tünellerine girer girmez bir fener alıyorum elime. Buralar çok karışık. Kaç defa geldim. Gene de kayboluyorum."

4. Aşk

"Seveceksen öylece sev. Ne kusursuz insan ara, ne de insanda kusur.''

5. Pinhan

"Her ne yöne gidersen git, kaç menzil tüketirsen tüket sakın ola kendinden utanma. Vücudun şehrine gir Pinhan, onu seyreyle. Hem de doya doya seyreyle. Biz nefsimizi silmekten değil, bilmekten yanayız unutma."

6. Aşk

"Ey kendisinde kaybolmuş kişi. Bilmezsin, bedenin sana mezar olmuş, Nefsini tanımadıkça, nefsin seni gömer olmuş"

7. Araf

"Birinin korkulardan, evhamlardan bahsettiğini dinlemen onu esnerken seyretmeye benzer. Daha onunkiler bitmeden bir bakarsın sen kendininkileri saymaya başlamışsın."

8. Şemspare

Keşke söyleyebilsek birbirimize dürüstçe: "Seni seviyorum ama şu anda değil. Seni görmek istiyorum ama bugün değil."

9. Aşk

"Aşk bir seferdir. Bu sefere çıkan her yolcu, istese de istemese de tepeden tırnağa değişir. Bu yollara dalıp da değişmeyen yoktur."

10. Mahrem

"Elmas bir gözdür yürek. Ve çizilmeyegörsün bir kere, artık hep sedefsi bir yırtıkla bakacaktır cümle aleme."

11. Aşk

"Her hakiki aşk hikayesi umulmadık dönüşümlere yol açar. Aşk, bir milat demektir. Şayet “aşktan önce” ve “aşktan sonra” aynı insan olarak kalmışsak, yeterince sevmemişiz demektir. Birini seviyorsan onun için yapabileceğin en anlamlı şey değişmektir."

12. Ustam ve Ben

"Çünkü zanaatında ustalaşmak isteyen, yaptıklarını geride bırakmayı bilmeli. Eserinden ziyadesiyle memnun olursan öğrenmeyi kesersin. "Ben artık oldum" dersin. Oracıkta kalır yerinde sayarsın. En iyisi her seferinde en iyisi yeniden işe koyulmak, sil baştan."

13. Aşk

"Şu dünya bir dağ gibidir, ona nasıl seslenirsen o da sana sesleri öyle aksettirir. Ağzından hayırlı bir laf çıkarsa, hayırlı laf yankılanır. Şer çıkarsa, sana gerisin geri şer yankılanır."

14. Araf

"Belki aşk sevgiliyi kazanmayı değil, onda kendini kaybetmeyi gerektirir."

15. Firarperest

"Okuyarak da gezmek mümkün, her kitabı başlı başına bir serüven addederek. Bir başka yüzyıla, bir başka mekana, bir başka hayata uzanan bir yolculuk. Aynanın bir de öbür tarafı var; çünkü dünyayı da okumak mümkün; her insanı, her hayatı bir kitap belleyerek Okumak ve seyahat etmek aslına o kadar iç içe ki..."

16. Med-Cezir

"...Belki de önemli olan gidilecek yer ya da güzergah değil,gitme fikrinin kendisi. Daimi göçebelik. Bir öte diyar fikri bakidir içimizde. Kimileri cennetteki Tuba ağacı misali. Kökleri var, var olmasına da toprağa bağlı değil, havada, yukarıda. Kimilerinin kökleri göçebe."

17. Şemspare

"Ertelemek, yaşamın mayasını kaçırır. Kızdıysan bağır, sevindiysen söyle, özlediysen arkasından koş."

18. İskender

"İnsan doğası böyle işte, en çok nefret ettiklerimiz en fazla sevdiklerimiz oluyor hep."

19. Araf

"Sevgililerimizi elimizden kaçırmaktan ölesiye korktuğumuz için onlardan gelecek değişime inatla direniriz, oysa belki de aşkla beraber gelen değişim tek kurtarıcımız olacak hayatta."

20. Firarperest

"...sahi YARİM ne güzel kelimeydi. Ağızda akide şekeri. YARİM der sonra bir es verir, gayriihtiyarı susardın. Söyleyecek söz kalmazdı ardından. Tek başına kaç cümleye bedeldi..."

21. Aşk

"Akıl kolay kolay yıkılmaz. Aşk ise kendini yıpratır, harap düşer. Hâlbuki hazineler ve defineler yıkıntılar arasında olur. Ne varsa harap bir kalpte var."

22. Şemspare

"Vazgeçebilmek lazım. Artık bizi sevmeyen sevgilileri bırakabilmek. Vazgeçebilmek, bazen en güzeli."

23. Siyah Süt

"Tebeşirle çizilmiş bir seksek oyunu kadar uçucu bir çizgisi var hayatın. Farkında olmadan basıyorsun çizgiye. Kızıyorlar anında. "Yandın!" diye atılıyorsun oyun dışına."

24. Aşk

"Aşktan yana yaşadıklarımı bilseydin eğer halen sevebiliyor oluşuma aşık olurdun."

25. Aşk

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
m.-dursun

Baba ve Piç ?

siya-sipan

Aşk kitabını elime aldığım vakte kadar hiç bir kitabını okumamış merak dahi etmemiştim. Aşk'a başladım, okudum, okudum, direndim, dinlendim, okudum... Bana hitap etmediğini anladım.. ya da hayal kırıklığına uğradım galiba.. Elif Şafak, sana saygı duyuyorum lakin, yazım şeklin benden uzak..

figenatikk

Kitapları okunabiliyor. Evet bazı şeyler rahatsız ediyor lakin okutturuyor kitap kendisini; Aşk + Ustam ve Ben güzeller.

gokcen-sena-acar

İlk alıntıya gelelim.Zevkler ve renkler tartışılmaz. "Başlı başına bir dünyadır aşk. Ya tam ortasındasındır, merkezinde ya da dışındasındır, hasretinde."Ama en yalın ve nazik ifadesiyle balon bir laf. "Sen de fark ettin mi? Az dediğin, küçücük bir kelime. Sadece A ve Z. Sadece iki harf. Ama aralarında koca bir alfabe var.O alfabeyle yazılmış onbinlerce kelime ve yüzbinlerce cümle var. Sana söylemek isteyip de yazamadığım sözler bile o iki harfin arasında.Biri başlangıç, diğeri son. Ama sanki birbirleri için yaratılmışlar.Yan yana gelip de birlikte okunmak için. Aralarındaki her harfi teker teker aşıp birbirlerine kavuşmuş gibiler.Senin ve benim gibi..."Bu ikisinın kıyas yapılması Hakan Günday'a ayıp olur.Zaten kulvarları da farklı iki yazarın. Ama örnek teşkil etsin istedim.Şemspare'nin kapağı konusunda bazıları bunu önemsemeyebilir ama bence hiç hoş değil.

gokcen-sena-acar

Hiçbir yazarı en az 2 kitabını okumadan eleştirmem. Elif Şafak'ın da yanlış hatırlamıyorsam eğer 3 tane kitabını okumuştum. Yavam bir yazı tarzı var. Boş. Çok sevilmesi popüler kültürden. Demek Akalın'da çok seviliyor. Her yerde şarkıları çalıyor. Ödül alır ama bu kadın. Almıştır ya da bilmiyorum o kadarını takip etmedim. Baba ve Piç kitabından sonra kendisini ciddiye almıyorum. (Alıntı yapacağım okumak isteyenler devam etmeyebilir) Faşist biri değilim Ermeni'lere karşı da bir nefret beslemiyorum. Ama bir yazarın kitabında ki Türk karakterine Ermeni soykırımı yaptıkları için özür diletmesi hoş değildi. Yanlış demiyorum ama bence etik değil. Konu üzerinde "tarafsız" bilgilere sahip mi bilemiyorum. En azından böyle yansıtmıyor. Daha çok "özellikle" böyle yapmış hissi veriyor. Bir kesim tarafından takdir almak için.

Gizli Kullanıcı

elif şafağın kitapları sanat değeri taşımıyor.Kitabına her ergenin kafayı taktığı aşk acısını serpiştirip duygusal zorlamalarla kendine yer açıyor piyasada.Şu alıntılara bak ezici çoğunluğu aşk üzerine karalamalar aslında.Asıl ilgi alanı aşk veya romantizm olmayan Jorge Luis Borges kadar derin bir laf edememiş bile.

Görüş Bildir