Ebola Virüsü Kapan İtalyan Doktor Tamamen İyileşti

-

Batı Afrika ülkesi Sierra Leone’de görev yaparken Ebola virüsü kapan İtalyan doktor Fabrizio Pulvirenti’nin tamamen iyileştiği duyuruldu.

Özellikle savaşların ve yoksulluğun olduğu dünyanın çeşitli bölgelerinde gönüllü tıbbi, cerrahi hizmetler sunan İtalyan kuruluşu ‘Emergency’ için çalışırken Ebola virüsü kapan doktordan iyi haber geldi.

25 meslektaşıyla beraber Sierra Leone’de görev yaparken söz konusu virüsün bulaştığı tespit edilen Fabrizio Pulvirenti, 25 Kasım’da Roma’ya getirilerek, Bulaşıcı Hastalıklar Ulusal Enstitüsü Lazzaro Spallanzani Kliniği’nde tedavi altına alınmıştı.

Roma’da yapılan bir basın toplantısıyla, bugüne kadar çeşitli deneysel tedavilerin uygulandığı belirtilen doktorun tamamen iyileştiği açıklandı.

Kliniğin Özel Komiseri Valerio Fabio Alberti, “Sadece bir ay önce bu olağanüstü ve hatta Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano’nun dediği gibi ‘İtalyanlar arasındaki en mükemmeller arasında sayılabilecek’ olan bu doktorun kaderini merak ediyorduk. Çok zor anlar yaşadığımızı gizlemeyeceğim. Bugün ise büyük bir gurur ve memnuniyetle onun bu hastalığı tamamen yendiğini resmen açıklayabiliriz” ifadelerini kullandı.

Kliniğin Bilimsel Direktörü Giuseppe Ippolito ise, Pulvirenti’nin kan örneklerinin Sierra Leone’ye gönderileceğini, burada oluşturulacak bir plazma bankasıyla, Ebola’nın pençesine düşmüş olan diğer insanları tedavi edeceklerini belirtti.

Pulvirenti de büyük iş başardıklarını söylediği doktorlara teşekkür ederek, en kısa zamanda Sierra Leone’ye dönüp, görevine devam etmek istediğini dile getirdi.

Sağlık Bakanı Beatrice Lorenzin ise, yeni yıla mutluluk verici bir haberle başladıklarını ifade etti. Bakan ayrıca bu vesileyle, İtalya olarak böyle vakaların üstesinden gelebileceklerini gösterdiklerinin de altını çizerken, başarılı bir çalışma yürüten kliniğe devlet bütçesinden 4 milyon Euro aktarılacağını duyurdu.

Emergency’nin Başkanı Cerrah Dr. Gino Strada da, Sierra Leone’den internet kanalıyla yaptığı video bağlantısında, “Çok mutluyum. Hiçbirimizin Fabrizio’nun bu hastalığı yeneceğinden şüphesi yoktu” dedi.

Bu arada, Başbakan Matteo Renzi de Twitter’dan paylaştığı mesajında, Spallanzani Kliniği doktorları ve çalışanlarına, olağanüstü çalışmalarından ötürü teşekkür etti.

İnsanlarda ve insan dışı primatlarda viral hemorajik ateş şeklinde ciddi hastalık formlarına yol açan ve çoğu zaman ölümcül sonuçlar doğuran Ebola virüsü, ‘yüzyılın salgını’ olarak nitelendiriliyor.

1976 yılında Belçikalı mikrobiyolojist Profesör Peter Piot tarafından keşfedilen Ebola virüsü, şimdiye kadar Batı Afrika’da 20 bine yakın can 

  • DHA
Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir