Dünyanın Dört Bir Yanından 23 Farklı Kolluk Kuvvetinin Üniformaları

-

Geçtiğimiz günlerde internet üzerinde ve basın organlarında Türk Jandarması'nın yeni üniforması paylaşıldı. Çok fazla tepki alan bu üniforma ile birlikte "Dünya üzerindeki diğer silahlı kolluk kuvvetleri nasıl giyiniyor" sorusu akıllara geldi.

Hep beraber dünyanın dört bir yanından kolluk kuvvetlerinin üniformalarına bir göz atıyoruz.

1. Amerika Birleşik Devletleri

Amerika'daki kolluk kuvveti sistemi biraz karmaşık olsa da, genel olarak kırsalda bulunan polisler, yani bizde jandarmaya denk gelen güçler bu şekilde giyiniyor.

2. Avustralya

Avustralya çok büyük bir ülke ve böyle olunca ülkenin her yerine dağılmış kolluk kuvvetleri tek bir çatı altında toplanıyor. Avustralya Federal Polisi adı verilen bu topluluğun da resmi kıyafetleri bu şekilde.

3. Avusturya

Bundespolizei, yani federal polis anlamına gelen birlik Avusturya'nın genelinde kolluk hizmetini yerine getiriyor ve üniformaları da bu şekilde.

4. Çin Halk Cumhuriyeti

Çin de devasa bir ülke olduğundan güvenlik sistemi karmaşık bir hal alabiliyor. Ancak ülkenin genelinde kolluk hizmetlerini yerine getiren bir çeşit polis gücü olan Çin Halk Silahlı Polis Kuvvetleri bu şekilde giyiniyor.

5. Belçika

Orijinal adı ile Police Fédérale olan Federal Polis, Belçika'da güvenlik kuvveti olarak görev yapıyor. Kendilerinin üniformaları bu şekilde.

6. Almanya

Alman Federal Polisi ülkenin huzurunu tesis etmekten sorumlu. Kıyafetleri de bu sorumluluklarını tamamlıyor.

7. Brezilya

Brezilya Federal Polisi yani, Departamento de Polícia Federal; hizmetini bu tam teçhizatlı üniformaları ile veriyor.

8. Kanada

Kanada Kraliyet Atlı Polis birliği ülke kırsalında güvenliği sağlıyor ve halkına adaleti taşıyor. Üniformaları da bu şekilde.

9. Katalonya

İspanya'nın özerk bölgesi Katalonya'nın kendine ait kolluk kuvveti Mossos d'Esquadra; Barcelona başta olmak üzere tüm Katalonya bölgesinde şehir ve kırsal güvenliğini sağlıyor. Üniformalarını tamamlayan bereleri çok şık.

10. Danimarka

Bu huzurlu ülkenin güvenliği bu arkadaşlara emanet. Ülkenin tümünde iç güvenliği polis sağlıyor. Üniformaları da siyah ve gri ile bezenmiş.

11. Fransa

Fransa güvenlik sistemi ülkemizdekine benziyor. Kır polisi olarak adlandırılan Fransız Jandarması'nın üniformasında ülkenin rengi olan mavi hakim.

12. Yunanistan

Helenik Polis, ülkenin kolluk kuvveti olarak hizmet veriyor. Gayet geleneksel ve klasik üniformaları olan kuvvetin tercih ettiği renkler mavi ve yeşil tonları.

13. İsrail

İç güvenlik meselesinin bir hayli karışık olduğu ülke İsrail'de de şehir güvenliğini görseldeki memurlar sağlıyor. Kıyafetleri de klasik polis kıyafeti görüntüsünde. Birliğin adı ise Mishteret Yisra'e.

14. Filistin

Filistin Milli Güvenlik Güçleri, ülke genelinde resmi kolluk kuvveti olarak hizmet veriyor. Elbette bölgenin oldukça karışık olması kolluk hizmetlerinde büyük sorunları da beraberinde getiriyor. Kolluk güçlerinin kıyafetleri çevresel şartların da etkisiyle piyade askerlerininkine benziyor.

15. İtalya

Polizia di Stato, ülke genelinde kolluk kuvveti görevini yerine getiriyor. Kıyafetlerindeki kırmızı şerit de dikkat çekici.

16. Japonya

Japonya'nın iç güvenliği Milli Polis Ajansı'na emanet. Kendileri görev başında bu şekilde gözüküyor.

17. Norveç

Norveç Polis Hizmetleri, ülkede kolluk gücünü temsil ediyor. Kıyafetleri de Danimarka'nın üniformalarına oldukça benzer şekilde.

18. Polonya

Polonya Polisi bu şekilde giyinerek ülke huzurunu tesis etmek için elinden geleni yapıyor.

19. Rusya

Rus Polisi zor kış şartlarına uygun bir şekilde kuşanarak ülkesinin her noktasına güvenliği götürmeyi amaçlıyor.

20. Güney Afrika

Güney Afrika Polisi, mavinin güzel bir tonunu üniformalarında tercih ediyor.

21. İspanya

Ulusal Polis olarak adlandırılan İspanyol Polisi koyu renklerin hakim olduğu üniformalar ile adalet dağıtıyor.

22. İsveç

Özellikle şapkaları ile dikkat çeken İsveç Polisi ülke genelinde güvenliği sağlamakla mükellef.

23. Vietnam

Vietnam Halk Kamu Güvenliği mensupları bu klasik, Asya'yı yansıtan üniformaları ile görev yapıyor.

BONUS: Türkiye

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
murat-dinc4

bizimler otel görevlisi gibi amk

aoanimator

polisimiz daha iyilerini hakediyorlar! sırf tanıdığı diye bok gibi bir tasarım ekibine yaptırıldı yeni dikimler, SIRF KENDİLERİ PARA KAZANSIN DİYE dikiş bilmeyen insanlar apar topar atölye kurup işi aldılar, polisler bunu haketmiyor

gokyuzu34

Şuraya babayiğit özel harekatı koysaydınız ne olurdu ? Bende bir heves iniyorum şanlı Türk polisi en sondadır diye.

everglow7

garson gibi ya komedi bizimkiler

palimoglu

Jandarma kıyafetine neden jandarma yazarsın ki? O kadar mı alakasız duruyor yani? Doğan SLX 5 vites hesabı olmuş. Kumaş pantolonun altına postalı çakmışlar bir de.

Görüş Bildir