Dünyadaki Akımlar ve Sosyal Dönüşümlerin Etkisi: Türkiye Gençliğini Etkisi Altına Almış Alt Kültürler

25PAYLAŞIM

Siz bunlardan birine dahil oldunuz mu?

1. Daha öncesi de var ancak biz 70'lerden başlayalım. 60'lar sonu dünyadaki özgürlük hareketiyle ortaya çıkan çiçek çocuklar, yani hippiler 70'lerde bir alt kültür oluşturdu.

Hippiler genelde komün halinde yaşar, dünyayı gezer ve özgürlüklerinden taviz vermezdi. Türkiye Avrupalı hippilerin önemli duraklarından biriydi ve ülkemizden de pek çok genç bu alt kültüre adapte olmuştu.

2. 80'lerde tüm dünyada pop, jimnastik, aerobik ve break dans yükselmişti.

Sporla karışık bir dans türü olan break dans, dönemin müzikleri ve graffiti akımıyla bütünleşti ve 90'lara kadar break dansçılar bir alt kültür oluşturmayı başardı.

3. 90'larda çeşitlilik iyice artmıştı. Punk'lar ilk kez bu dönemde ortaya çıktı.

Ülkemizde pek de alışkın olunmayan renkli saç, piercing, dövme gibi kavramları punk kültürüyle birlikte görmeye başladık desek yalan olmaz.

4. Yine 80'lerde bir alt kültür oluşturmayacak kadar dar bir çevrede dinlenen rock ve metal müzik de 90'lı yıllarda alt kültüre dönüştü.

Onlarca yeni grup çıktı, mekanlar açıldı, konserler tıklım tıklım dolmaya başladı. Satanizm gündemine dek rock ve metal alt kültürü ülkede oldukça yaygın ve etkiliydi.

5. Rock ve metalin alt kültürleri de aynı isimle anılsa da, gotikler ayrı bir topluluktu.

Karanlık havalarıyla diğer türlerden kolayca ayrılıyorlardı. Rock ve metalcilerin içinde de thrash'çiler, nu-metalciler, hardcore'cular gibi genellikler birbirlerinden çok haz etmeyen gruplar olurdu.

6. Yine 80'lerde başlasa da, 90'larda büyük bir kültüre dönüşen arabeski de unutmak olmaz.

Özellikle Müslümcüler olarak bilinen bu büyük kitleyi anlamak için pek çok analiz yapılıyor, bazı radikal Müslümcülerin kendilerini keserek acı vermeleri hayretle takip ediliyordu. Arabesk alt kültür köyden büyük şehre yoğun göçün yoğun yaşandığı yıllarda gerçekleştiği için özellikle bu yönde çıkarımlar yapılıyordu.

7. Dünyada ve ülkemizde 90'lar ortasından itibaren rap müzik de güçlü bir alt kültüre dönüşmüştü.

O yıllarda henüz çok küçük bir kitle tarafından dinlenen ve icra edilen rap müzik de kendi kültürünü oluşturdu.

8. 90'larda bir de asitçiler, yani elektronik müzik takipçileri vardı ki; onlar daha geri planda kalıyordu.

Rengarenk giyinen, dans eden, kulüpleri dolduran bu alt kültür özellikle metalcilerle kıyasıya bir savaş halindeydi. İki alt kültür de birbirinden kesinlikle hoşlanmazdı. 90'larda pek çok alt kültür 2000'lere taşınırken onlar kayboldu.

9. 2000'lerde tikilik belirgin bir alt kültür olmuştu.

Bu yıllarda daha fazla yurt dışında eğitim alan genç nesil kendi aksanını ve kelimelerini Türkçeye ekledi. Son moda ve mutlaka marka giyinen bu topluluğun müzik zevki Türkçe pop ve elektronikti. Pek çok insanın eleştirilerine rağmen kendi moda ve yaşam tarzı anlayışları olan bir gruptular.

10. 2000'lerin ikinci yarısında ülke bir anda yeni ve farklı bir alt kültürle daha tanıştı; emolar.

Emo kültürü Amerika'dan çıkmıştı. Rock kültürünün bir alt kolu olarak tanımlayabileceğimiz emo/scene alt kültürlerini ülkemizde daha çok yozlaşmış haliyle gördük. Yani imaj, kültürün kendisinin önüne geçmişti.

11. Emoluk 2000'lerin ikinci yarısında başka bir alt kültürü; apaçiliği doğurdu.

Apaçi denilen gençlerin dış görünüşleri biraz emo gibi olsa da, kültürleri daha farklıydı. Elektronik veya arabesk rap dinleyen bir kitle olan apaçiler sosyolojik olarak kesinlikle en ilgi çekici kültürlerden biriydi.

12. Aynı yıllarda rap müzik çok popüler hale gelince onu arabeskle birleştiren gençler kendi kültürlerini yarattı.

Arabesk rap, 2000'lerin ikinci yarısında büyük tartışmalara yol açmıştı. Özellikle yaşı küçük gençlerin ilgi gösterdiği bu müzik türü bir kültüre dönüşmüştü.

13. 2010'lara geldiğimizde eğlence ve kültür çeşitliliği ile elektronik müzik yeniden yükseldi. Dubstep diye yeni bir tür çıktı.

İstanbul'un hareketli gece yaşamıyla yeni bir alt kültür oluştu. Pop, elektronik ve dans müziği ağırlıklı bu kültürde gençler belli kulüplerde buluşuyor; benzer şekilde renkli, sıra dışı giyiniyordu. Dubstep alt kültürü diyebileceğimiz bu alt kültür pek çok eski emoyu dönüştürdü.

14. Daha sonra 2010'lara damga vuran hipsterlik ortaya çıktı.

Hipsterlik o kadar geniş bir yelpazeye yayıldı ki, tanımlamak çok zorlaştı. Ancak temelde indie müzik dinleyen, vintage giyinen, dar pantolon ve kemik gözlük ikilisinden şaşmayan kural tanımaz gençlere hipster diyorduk. Bir süre sonra her sakalı uzun olan, renkli giyinen hipster olmaya başlamıştı.

15. Korecan alt kültürü de 2010'ların ortalarına doğru iyice yükseldi.

Kore dizileri ve K-pop müziğiyle başlayan ve şu an tüm dünyayı etkisi altına alıp neredeyse alt kültür olmaktan çıkan Kore popüler kültürü sevgisine son dönemde Japonya da dahil oldu. Kendi içinde farklı gruplara ayrılan Kore hayranlarının sayısı yıllar sonra bile giderek artıyor.

16. 2010'ların sonuna doğru influencer kültürü başladı.

Bu ne biçim bir alt kültür diyebilirsiniz; eskiden gençler genellikle bir müzik türü etrafında toplanırdı. Şimdi ise sosyal medya platformlarında toplanıyorlar. Günümüzde pek çok genç herhangi bir platformda mutlaka fenomen. Fenomen olmayanlar dahi onlar gibi görünmeye ve yaşamaya çalışıyor; bu da yeni bir alt kültürü doğuruyor. Tüketim odaklı bu alt kültüre İngilizcede "haulster" da deniyor.

17. TikTok da kendi alt kültürünü 2020'lere girerken oluşturdu.

Büyük şehirlerin varoş tabir edilen bölgelerindeki ve küçük yerlerdeki bazı gençlerin kendi kültürlerini yaydığı uygulamada şu an ülkenin tüm azınlık ve alt kültü olarak görünen kültürleri yüceltiliyor. İleride bu kültüre de mutlaka bir ad verilir ancak şimdilik net bir isimleri yok.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

Hipsterlik Öldü, Başımız Sağ Olsun! Popüler Akımın Yerine Geçmesi Muhtemel 8 Alt Kültür - onedio.com
Hipsterlik Öldü, Başımız Sağ Olsun! Popüler Akımın Yerine Geçmesi Muhtemel 8 Alt Kültür - onedio.com
Bir Zamanlar Gotik Tarza Gönül Vermiş Asi Kızların Çok İyi Bildiği 30 Şey - onedio.com
Bir Zamanlar Gotik Tarza Gönül Vermiş Asi Kızların Çok İyi Bildiği 30 Şey - onedio.com
Gençliğinde Rock ve Metal Müziğe Gönül Vermiş Kişilerin Çok İyi Bildiği 19 Şey - onedio.com
Gençliğinde Rock ve Metal Müziğe Gönül Vermiş Kişilerin Çok İyi Bildiği 19 Şey - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
erkan38-50

#11 Kayseri' den bir görüntü. Çok şükür artık yok o. çocukları...

kofteci

Kültürünüzü sileyim.bu nasıl bir arızalık.herkes ucuyorken.bizim aya cikmamiza gerek yok ki.😂😂

t-c-ahmet-yilmaz

boşluktayım hicbiri yokmuş bende

landscaper

Yorumlara koptum 😆😆😆

espavdez

her kültürü tanımlayan belkide bir noktada doğmasına vesile olan bir müzik türü mutlaka vardı. Ben doğdugumdan beri progressive house, trance, deep house dinlerdim. yaş 33 hala da dinlerim(hapcı değilim). Bu kültürün bi adı varmı bilmiyorum ama yukarıda ki kültürlerle adı anılmadıgı için mutluyum. Soğutmasınlar bu yeter

Görüş Bildir