Dünyada Tek! Restorasyonu Tamamlandı, Balat'taki 'Demir Kilise' 7 Ocak'ta Açılıyor

 > -

1898 yılında inşa edilen ve tamamı demirden olan ve Demir Kilise olarak bilinen  Balat'taki Sveti Stefan Kilisesi'nin restorasyonu tamamlandı. Kilise 7 Ocak 2018 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov'un katılımıyla açılacak.

Tamamı demirden olan dünyadaki tek kilise.

AA'nın haberine göre dünyadaki tek demirden kilise olan Sveti Stefan Kilisesi 7 yıldır restore ediliyordu. 

Kilisenin restorasyonunu yakından takip eden Bulgar Eksarhlığı Ortodoks Kilisesi Vakfı Başkanı Vasil Liaze Arjantin ve Avustralya'da da demir kiliseler olduğunu aktardı. Ancak bu kiliselerin yok olduğunu söyleyen Liaze günümüze kadar gelen tek demir kilisenin Sveti Stefan Kilisesi olduğunu belirtti.

500 ton ağırlığında olan kilise, denizin üzerinde inşa edilmiş.

Osmanlı döneminde Rum Ortodoks Patrikhanesinden ayrılan Bulgarlar tarafından inşa edilen kilise 1892 yılında Waagner firması tarafından Viyana’da hazırlandı.

Tuna Nehri ve Karadeniz üzerinden küçük gemilerle İstanbul'a getirilen demir parçalar denizin üzerinde monte edildi ve Brezilya'dan getirilen bir ağaç türü üzerine yerleştirildi.

Ancak metal yapı zamanla korozyona uğradı, kilise yanına yapılan yol temeldeki ağaçların su ile bağlantısını kesti.

Tamamı metalden yapılan kilise Brezilya'dan getirilen ve su içinde yaşayan ağaçlar üzerinde monte edildi. Ancak Haliç çevre düzenlemesi sırasında bu ağaçlara giden su kesildi ve çamur içinde kaldılar. 

Bu nedenle temelinde hasar meydana gelen kilisenin etrafına 330 beton kazı çakıldı ve temelinin kayması engellendi. Denizin üzerinde bulunması ise başka bir sorun yarattı. Tarihi kilise yapısı nedeniyle korozyona uğradı ve metal erimeye başladı.

'Demir Kilise 100 yıl daha dayanacak hale getirildi'

Restorasyon hakkında bilgi veren Liaze; ''Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a bunu izah ettik. Zaten kendisinin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanıyken de bize yardımları olmuştu. Restorasyon için ihaleye çıkıldı. Ancak işi alan müteahhit 1 yıl sonra vefat etti.'' 

Ertesi yıl yapılan ihaleyi Taş Yapı'nın almasıyla restorasyonun başladığını kaydeden Liaze, "En ince detayına kadar parçalar söküldü, tamir edildi, orijinal yerine yerleştirildi. Bütün ana kolonlar değiştirildi ve Demir Kilise 100 yıl daha dayanacak hale getirildi. Kilisenin içinin de restorasyonu yapıldı. İstanbul'daki en güzel kilise seçileceğinden eminiz.'' dedi.

Kilise 16 milyon TL'ye restore edildi

Kilisenin restorasyonunu İstanbul Büyükşehir Belediyesi üstlendi. Toplam 16 milyon TL tutan restorasyon giderlerinin 1 milyon TL'sini Bulgaristan karşıladı.

Açılışa Bulgaristan'dan bine yakın konuk gelecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bulgaristan Başbakanı Borisov tarafından 7 Ocak 2018 tarihinde açılacak olan törene Bulgaristan'da bine yakın konuk gelecek.

Filibe'deki Cuma Camisi de restore edilecek.

Bulgar Eksarhlığı Ortodoks Kilisesi Vakfı Başkanı Vasil Liaze'nin aktardığı bilgiye göre Bulgaristan Hükümeti'nin Filibe'deki Cuma Camisi'nin restorasyon iznini verdi. Liaze, caminin restorasyonu için Türkiye'den Bulgaristan'a ekip gittiğini kaydetti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir