Dolar 5 Lirayı Aştı, Asgari Ücret 'Saati Bir Dolara Çalışıyor' Dediğimiz Çinli İşçilerin Seviyesine İndi!

-

Ucuz iş gücünün adresi, daha da acıklı biçimde insanların saati 1 dolara insafsızca çalıştırıldığı ülke olarak bilinen Çin'de bu 'insafsız çalışma koşulları' artık bir şehir efsanesine dönüşmüş durumda. Hatta son günlerde zirveye bayrağı diken dolar kurunun ardından Çin'deki ortalama bir çalışanın refah seviyesi Türkiye'nin de biraz üstünde yer alıyor.

Yıllardır geleneğin bozulduğunu söylemek zor, halen teknoloji devlerinin büyük kısmı Çin'de üretim yapıyor. Ama bunun tek sebebi düşük ücretler değil.

Çin'de sunulan hizmetin kalitesi ve yöneticilerin bakış açısı ortaya iyi işler çıkmasını sağlıyor. Özellikle de büyük bir fabrikada işlerinizi yürütmeyi planlıyorsanız, iyi hizmet kalitesine ek olarak kısa sürede üretim yapabilme kapasitesi de bir avantaj olarak ortaya çıkıyor.

Taşıma maliyetleri, dil problemleri ve en önemlisi son yıllarda Çin'de artan asgari ücretler bile bu artıların göz ardı edilmesine yetmedi.

Asgari ücretten devam edelim. Her eyalet farklı oranda asgari ücret uyguluyor Çin'de, genelinin ortalaması alındığında tablo şu şekilde oluyor:

1 doların 7 çin yuanından biraz daha az olduğu bilgisiyle bugün ortalama asgari ücretin 350 dolar olduğunu söyleyebiliriz. Aslında bu ortalama tam olarak gerçeği yansıtmayabiliyor zira bazı eyaletlerde ortalama hayli yüksekken bazılarında ortalamanın hayli altında.

Bu arada bilmeyenler için, Türkiye'de asgari ücret 2018 yılı itibarıyla 1.603 TL, yani geçtiğimiz hafta dolar kuruyla 305 Amerikan doları.

Asgari ücretin bundan 8 yıl önce 599 TL olduğunu not ettikten sonra aradaki 1.100 TL'nin tek başına bir anlam ifade etmediğini de belirtelim. Alım gücü, döviz karşısındaki değer gibi çok farklı değişkenlere bakıldığında reel artışı kestirmek çok da kolay değil.

Örneğin 2010'da 1 TL 1.5 dolara tekabül ediyordu, bu durumda asgari ücretin döviz cinsinden değeri 400 dolar eder. Görüldüğü gibi, döviz dalgalanmaları geçici olsa da bu tip hesaplarda bir anda reel değerde azalmayla karşılaşabiliyoruz.

Çin ve Türkiye'deki asgari ücretin karşılaştırmasından evvel iki ülkede de ortalama harcamalara bakmak daha mantıklı.

Farklı bölgelerdeki yaşama maliyetlerini kıyaslayan Numbeo'ya göre, TL cinsinden konuşacak olursak ortalama bir restoranda yemek yemek Türkiye'de 20, Çin'de ise 15 TL. Su, süt ve yumurta gibi temel gıdaların fiyatları hemen hemen aynı, Türkiye'de sebze ve meyve Çin'e göre daha ucuz.

Akaryakıt fiyatlarına bakarsak, Türkiye'de benzin ortalama 6.20, Çin'de 5.20. Tıpkı bizde olduğu gibi Çin'de de otomobil fiyatları hayli yüksek.

'İnsanlar Çin'de 50 dolara çalışıyor, sefalet içinde herkes' diyenler bir şehir efsanesini dillendiriyor olabilir mi?

Gelin, Türkiye'yi de sıralamaya dahil ederek Çin'de uygulanan asgari ücret oranlarını şu portaldan faydalanarak bir bir görelim.

Sonlardan başlayalım. Çin'de en düşük asgari ücrete sahip eyaletlerden biri Çinghay.

Tibet yakınlarındaki bu eyalet Çin'in batısında yer alıyor. Türkiye şartlarına göre iyileşen imkânlar Çin şartlarında pek çalışmıyor anlaşılan ki asgari ücret bu eyalette 1500 Çin yuanı, yani 219 dolar.

Sık sık Çin'in kısıtlayıcı uygulamalarıyla adını duyduğumuz Sincan Uygur Özerk Bölgesi Çinghay'dan biraz daha iyi seviyede.

1820 Çin yuanı, yani 263 dolar.

Guangdong eyalet yönetimi, asgari ücret olarak 1895 Çin yuanı belirlemiş. Yani 276 dolar.

Çin'in eyaletleri arasında 'fakir olanlar' arasında anılan Guangdong, tüm Çinlilere atfedilen kedi ve köpek yemeyi bazen et alınamadığı için geleneklerine dahil etmiş bölgelerden biri.

Aslında 276 dolar hiç de fena değil.

Başkent Pekin, ülkenin en büyük metropollerinden biri. Asgari ücret de bununla orantılı olarak yüksek.

2000 Çin yuanı, yani 292 dolar.

Burada sıralamaya Türkiye dahil oluyor.

Çin'in asgari ücret oranı en yüksek iki bölgesinden hemen önce, 1603 TL'lik asgari ücretiyle Türkiye'nin yeri sık sık değişiyor. Son dalgalanmaları bir kenara bırakırsak, geçtiğimiz hafta 305 dolara tekabül eden asgari ücret bir süre önce 315 dolar seviyelerindeydi.

Çin'in hem en yeşil bölgesi hem de elektronik merkezi diyebileceğimiz Shenzen, görece müreffeh bir yer.

Shenzen'de asgari ücret 2130 Çin yuanı, yani 311 dolar.

'Vah garibim...' diyebileceğimiz Çinliler Shenzen'den itibaren yok, anlayacağınız.

Çin'de sıralamanın en üstünde Şangay var, 2420 Çin yuanı yani 350 dolar.

Özel yönetim bölgesi Hong Kong bu sıralamaya dahil değil, dahil edildiğinde İngiltere yönetiminden bu yana oluşan gelenekle hayli yüksek bir asgari ücretten bahsedebileceğimizi söylemek yeterli olacaktır.

Velhasıl, saati 1 dolara çalışan Çinliler artık bir efsane, doların zirvedeki sefasının normale dönmesi en büyük arzumuz fakat böyle sürecek olursa Çin'de 'Saati 1 dolara çalışan Türkler' efsanesinin başlaması da imkân dahilinde.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
fred-mwangosi

Yasal bir kredi mi arıyorsunuz? Kredi ve ipotek aramaktan bıktınız mı? Bankaların tarafından geri çevrildin mi? Borçlarınızı / faturalarınızı temizlemek için borç almanız mı gerekiyor? O zaman finansal travman bitti. Her türlü krediyi% 2 faiz oranı ile sunuyoruz. Sertifikamız var ve güvene değeriz. Size finansal yardım konusunda yardımcı olabiliriz. Kredinizle ilgili daha fazla bilgi için, şimdi bryanloaners@gmail.com adresinden bizimle iletişime geçin.

godspower-wast

Yasal bir kredi mi arıyorsunuz? Kredi ve ipotek aramaktan bıktınız mı? Bankaların tarafından geri çevrildin mi? Borçlarınızı / faturalarınızı temizlemek için borç almanız mı gerekiyor? O zaman finansal travman bitti. Her türlü krediyi% 2 faiz oranı ile sunuyoruz. Sertifikamız var ve güvene değeriz. Size finansal yardım konusunda yardımcı olabiliriz. Kredinizle ilgili daha fazla bilgi için, şimdi bryanloaners@gmail.com adresinden bizimle iletişime geçin.

abube-abere

Merhaba! Biz% 2 Noel kredileri sunuyoruz, elde etmek için güvenilir ve hızlı, bugün (clara_morgan@outlook.com) adresine e-posta gönderebilir veya daha fazla bilgi için (+12094540987) adresinden bana ulaşın. Saygılarımızla Clara

michael-scofield2

Merhaba, Finansal ihtiyaçlarınızı çözmek için acil bir krediye ihtiyacınız var, 5.000,00 $ ila 10.000.000.00 $ arasında değişen kredi teklif ediyoruz, güvenilir, verimli, Hızlı ve dinamik,% 100 Garantili Biz de (Avro, Pound ve Dolar) kredi veriyoruz İlgilendiğiniz takdirde tüm Krediler için geçerli faiz oranı (% 2). E-posta: (muratacarfinancialservice@gmail.com) Teşekkürler. Renberg para kredisi.

yigit-hacioglu

Yanlış, Guangdong da en dusuk maas 4000 yuan bu ortalama su anki kur ile 3900 lira yapmakta...Çinden sevgiler.

Görüş Bildir