Doktorunun Çizimi Ortaya Çıktı: Van Gogh Kulağının Tamamını Kesmiş

 > 
1bPAYLAŞIM

Hollandalı ünlü ressam Vincent van Gogh'un kesik kulağı konusunda 100 yıldır süren tartışma ve belirsizlik, sararmış küçük bir kağıttaki çizim sayesinde sona erdi.

BBC Türkçe’den Yusuf Özkan’ın haberine göre, van Gogh’a tıbbi müdahalede bulunan doktor Felix Rey’in çiziminde van Gogh’un, kulağının neredeyse tamamını kestiği ve sadece kulak memesinin kaldığı görülüyor. Bu bilgi, “Van Gogh’un Kulağı” adlı bir kitap hazırlığında olan İngiliz yazar Bernadette Murphy’nin araştırması sırasında ortaya çıktı.

Van Gogh ile ilgili yaygın görüş, kimine göre kulağının sadece bir kısmını, kimilerine göre de sadece kulak memesini kestiği yönündeydi.

Yazar Murphy, 1934 yılında ünlü ressamın biyografisini yazan ABD’li yazar Irving Stone’un, van Gogh’a müdahale eden doktor Felix Rey ile görüştüğünü fark etti. Murphy, kesik kulağa ilişkin tüm ayrıntıların yer aldığı sarı kağıt parçasının, 100 yıldır Stone’nin arşivinde olduğunu ortaya çıkardı.

Irvin Stone’un, “Kulağındaki yara nasıldı? Çizebilir misiniz?” sorusu üzerine Dr. Rey, bir reçete kağıdına o günün tarihini atarak, kesik kulağı gösteren bir çizim yaptı. 

Olayın geçtiği Güney Fransa’da Arles kentinde yaşayan Dr. Felix Rey, yazar Stone’a verdiği kağıda bir de not düştü:

“Benden istediğiniz bilgiyi sevinerek veriyorum. Zavallı dostum van Gogh’un hak ettiği şöhreti dile getirmeniz umuduyla…”

 Doktor Felix Rey'in Amsterdam'da sergilenen portresi

Doktorun çizdiği resme göre, van Gogh sadece kulak memesi kalana değin tüm kulağını kesti.

BBC Türkçe

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir