Görüş Bildir
Haberler
Diyarbakırlılar Şehit Edilişinin 18. Yılında Gaffar Okkan'ı Anıyor: 'Tutmadığı El, Yüreğine Dokunmadığı İnsan Kalmadı'

etiket Diyarbakırlılar Şehit Edilişinin 18. Yılında Gaffar Okkan'ı Anıyor: 'Tutmadığı El, Yüreğine Dokunmadığı İnsan Kalmadı'

Emre Ordu
24.01.2019 - 18:55 Son Güncelleme: 25.01.2019 - 09:01

Alışılmışın çok dışında bir profil çizdi. Halk ile iç içeydi. Samimi sözleri ve tavırlarıyla onların gönlünü fethetti. Vatandaşa cep numarasını verdi, 'Derdi olan beni arasın' dedi. Kadın, yaşlı, çocuk, genç, herkese uzandı eli. 24 Ocak 2001'de bir hain pusuda 5 meslektaşı ile şehit düştü. Diyarbakır'ın eski İl Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan'ın terör saldırısında şehit edilişinin üzerinden 18 yıl geçti. Bugün Diyarbakır halkı 'Gaffar Baba'sını büyük bir sevgi ve özlemle anıyor... 

Diyarbakırlılar 18 yıl önce düzenlenen silahlı saldırıda 5 mesai arkadaşı ile şehit edilen Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan'ı ne zihinlerinden ne de gönüllerinden silemiyor.

Kimdir Gaffar Okkan?

Kimdir Gaffar Okkan?

Sakarya'nın Hendek ilçesinde 1952 yılında dünyaya gelen, 30 Eylül 1970'te Polis Kolejinden, 29 Eylül 1973'te Polis Akademisinden mezun olarak İzmir Emniyet Müdürlüğüne Komiser Yardımcısı olarak atanan Ali Gaffar Okkan, emniyet amirliği rütbesi alana kadar çeşitli birimlerde görev yaptıktan sonra 1983 yılında Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğüne atandı, 1985 yılında ise şube müdürlüğüne terfi etti.

1986 yılında Eskişehir Emniyet Müdürlüğü kadrosunda görev alan Okkan, bu ilde 1992 yılında Emniyet Müdür Yardımcısı oldu. 6 Aralık 1993 tarihinde 1'inci Sınıf Emniyet Müdürlüğüne terfi ederek Kars Emniyet Müdürü olarak ataması yapılan Ali Gaffar Okkan, 18 Kasım 1997'de Diyarbakır Emniyet Müdürü olarak göreve başladı. Bu arada Okkan, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü'nden de mezun oldu.

Valilik yolunda 5 meslektaşı ile şehit düştü

Valilik yolunda 5 meslektaşı ile şehit düştü

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü görevinde iken 24 Ocak 2001 günü saat 17.40 sularında makamından çıkarak valilik binasına doğru seyir halindeyken, Şehitlik semti Sezai Karakoç Bulvarı'nda pusuya düşürüldüğü hain saldırıda olay yerinde şehit oldu.

Saldırıda, evli ve 2 çocuk babası Okkan'ın yanı sıra polis memurları Mehmet Kamalı, Sabri Kün, Mehmet Sepetçi, Atilla Durmuş ve Selahattin Baysoy da şehit düştü.

Kadın polisler Diyarbakır'da ilk kez onun emriyle sokağa çıktı

Kadın polisler Diyarbakır'da ilk kez onun emriyle sokağa çıktı

AA'nın aktardığına göre, kadın polisler Diyarbakır'da ilk kez onun emriyle sokağa çıkarak trafiği yönettiler. 2 küçük otomobil alan Ali Gaffar Okkan, mavi beyaz renklere boyattığı otomobillerde 2'şer kadın polis görevlendirdi.

Bir otomobil kaybolan çocukları toplayıp ailelerine teslim ederken, diğeri de yürümekte zorlanan yaşlılara yardım etti.

İhtiyaç sahibi ailelere ve öğrencilere destek sundu

İhtiyaç sahibi ailelere ve öğrencilere destek sundu

Okkan, görev yaptığı süre içinde kentteki huzuru en üst seviyeye çıkardı.

Meslektaşları ve hayırseverlerden topladığı yardımlarla ihtiyaç sahibi ailelere ve öğrencilere destek olan Ali Gaffar Okkan, şehirde küçükten büyüğe herkesle kurduğu iyi diyalogla Diyarbakırlıların gönlünde adeta taht kurdu.

Vatandaşlara cep telefonun numarasını verdi

Vatandaşlara cep telefonun numarasını verdi

Geceleri tebdil kıyafetle sık sık esnaf ziyaretinde bulunup, sokakta karşılaştığı vatandaşlara cep telefonu numarasını veren şehit Okkan, makam aracıyla geçiş güzergahında karşılaştığı yaşlıları da zaman zaman evlerine bıraktı.

Bu yakın ilişki sayesinde talep ve sıkıntılarını iletme fırsatı bulan Diyarbakırlılar, sık sık şehit emniyet madarana makamında ziyaret etti.

Sokakta çalışan çocukları eğitime kazandırdı

Sokakta çalışan çocukları eğitime kazandırdı

Sokakta çalıştırılan çocukların sorunlarıyla da yakından ilgilenen Okkan, ailelerine destekte bulundu. Ali Gaffar Okkan, bu sayede bu çocukları eğitime kazandırdı.

Gençleri terör ve uyuşturucu şebekelerinden uzak tutmak için spora yönlendiren Okkan, amatör spor kulüplerine de malzeme yardımında bulundu.

Diyarbakırspor'un 1'inci Lig'e yükselmesini sağladı

Diyarbakırspor'un 1'inci Lig'e (Süper Lig) yükselmesi için uğraş veren Ali Gaffar Okkan, bunun için yoğun mesaisine rağmen adeta bir kulüp yöneticisi gibi çaba gösterdi.

Okkan'ın, çabaları sonucu takım futbolda en üst lige yükselmeyi başardı.

Şehit Okkan, yeşil kırmızılı ekibin iç sahada oynadığı tüm maçları yeşil zeminden izleyip, futbolcuların gol sevincine ortak olması dolayısıyla taraftarların da gönlünü kazandı. Tribünlerden maç öncesinde büyük sevgi gösterisinde bulunulan Okkan, Diyarbakırlılara ve Diyarbakırspor'a karşı beslediği sevgiyi her platformda dile getirdi.

Ali Gaffar Okkan, Diyarbakırspor'a katkılarından dolayı dönemin yönetimi tarafından 'onursal başkan' ilan edildi.

142 çocuk adını yaşatıyor

142 çocuk adını yaşatıyor

Okkan, şehirde vatandaşların huzur ve güvenliğinin sağlanması için yürütülen mesainin yanı sıra Diyarbakır'ın kritik noktalarına kurdurduğu kameralardan da gece geç saatlere kadar makam odasındaki dev ekranda sokaklardaki gelişmeleri takip ediyordu.

Diyarbakırlılar kendilerinde derin izler bırakan Okkan'a duydukları sevgi ile çocuklarına ismini vererek, şehidin hatırasını yaşatıyor.

Kentte 142 çocuk 'Ali Gaffar' ismini taşırken, çocuklar şehidi zaman zaman memleketi Sakarya'daki mezarı başında da yad ediyor.

"Türk Emniyet Teşkilatının içinde o parlayan bir ışıktı"

"Türk Emniyet Teşkilatının içinde o parlayan bir ışıktı"

Gaffar Okkan için  'Ağabeydi, babaydı, vizyondu. Türk Emniyet Teşkilatının içinde o parlayan bir ışıktı. Bir Ali Gaffar Okkan ölür, binlercesi doğar.' diyen Büyükburç, Okkan'ın makam odasının kapısının hiç kapanmadığını belirtti. 

Büyükburç, 'Yaşlıya baston, çocuğa amca ve kardeşti. Diyarbakırspor'u 1'inci Lig'e çıkardıklarına tanık olduk. Okkan, halkın, birlik ve beraberliğin adıydı. Korkunun, ayrımcılığın adı değildi. Şehadetinden sonra binlerce insan sokağa döküldü. Onu unutamayacağız, sonsuza kadar gönlümüzde, kalbimizde yaşayacak. Halkla devlet arasında gönül köprüsüydü. Tutmadığı el, yüreğine dokunmadığı insan kalmadı, gönülleri fethetti' dedi.

"Halk ile devleti bir araya getirdi"

"Halk ile devleti bir araya getirdi"

Eski Diyarbakırspor Kulübü Basın Sözcüsü Selahattin Gönül de Ankara'ya giden uçakta bir yolcunun sitemine karşılık Ali Gaffar Okkan'ı savunduğunu belirterek, durumu öğrenen Okkan'ın kendisini makamına davet ettiğini söyledi.

'Emniyet Müdürlüğüne gittiğimde daire müdürleriyle toplantıdaydı ve onlara dönüp dedi ki; 'Bu adam beni tanımadan benim müdafaamı yaptı. Bundan sonra benim kardeşimdir'. Ondan sonra biz onunla kardeş olduk.' diyen Gönül, Okkan'ın sabah saatlerine kadar makamında vatandaşın derdini dinlediğini, Bağlar ilçesindeki kahvehanelere giderek, vatandaşlarla buluştuğunu belirtti. 

Selahattin Gönül, 'Bize, 'Diyarbakır'daki yoksul aileleri seçip 2 futbolcu ile evlere gidin, forma, top verin, çocukları sevindirin' diyordu. Bundan güzel bir şey var mı? Bunu kim düşünebilir, kim yapabilirdi? Ama Gaffar Okkan bunları yaptı. Yani halk ile devleti bir araya getirdi.' diye konuştu.

"Bir emniyet müdürü için insanlar toplanıp, 'yasım var' diyerek dükkanını kapatıyorsa sözün bittiği yerdir"

"Bir emniyet müdürü için insanlar toplanıp, 'yasım var' diyerek dükkanını kapatıyorsa sözün bittiği yerdir"

Ciğer ustası 63 yaşındaki Salih Kaya, Ali Gaffar Okkan'ın müşterisi olduğunu belirterek, dükkana geldiğinde ondan hep saygı ve sevgi gördüklerini söyledi.

'Bir emniyet müdürü için insanlar toplanıyor, herkes dükkanını kapatıp 'yasım var' diyorsa, bence sözün bittiği yerdir bu. Gaffar ağabey kimseye iş vermedi, para vermedi ama halka güzel muamelede bulunarak gönülleri fethetti. Mekanı cennet olsun. Bizlere vesile oldu. Gelişi ayrı vesile, ölümü ayrı vesile oldu.' diyen Kaya, Okkan'ın ölümünden duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Salih Kaya, 'Diyarbakır var oldukça Gaffar ağabey de var olacak. Şimdi hala birçok dükkanda Gaffar ağabeyimizin fotoğrafları var. Bu, parayla alınacak bir şey değil, parayla bunları kazanamazsın.' dedi.Ali Gaffar Okkan'ın şehit düştüğünde olduğu gibi bugün de duygularının aynı olduğunu vurgulayan Kaya, bir dostunu, kardeşini, ağabeyini yitirmiş gibi hissettiğini dile getirdi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
225
136
46
2
1
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
eurus

Kendisi, dedemin sınıf arkadaşıymış. O zamandan beri ahbaplık etmişler birbirlerine. Dedem de rahmetli olmadan önce onun ağzından bir kere dahi dinleyemedim ... Devamını Gör

Dave Kabze

derin devletin oldurdugu guzel insan

nazan

Şehrimin en onurlu polisi Ali Gaffar Okkan..Ruhu şad mekanı cennet olsun.Unutulmadın..