Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: 'Sigaranın Pek Çok İlim Adamı Tarafından Haram Olduğu Söyleniyor, Benim Kanaatim de Bu Yönde'

 > -
Abone ol

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, bu yıl hac ve umre organizasyonlarında sigara içen din görevlilerinin tercih edilmeyeceğini belirterek, "Sigaranın pek çok ilim adamı ve alim tarafından haram olduğu söyleniyor. Şahsen benim de kanaatim bu yöndedir." dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı, hac ve umre organizasyonlarında sigara içmeyen personelleri görevlendirecek.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Anadolu Ajansı muhabirine kurumun sigara ile ilgili aldığı yeni karar hakkında bir röportaj verdi. 

Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın hac ve umre organizasyonlarında, sigara içen personellere görev vermeyeceğini belirterek, karar için 'Bugüne kadar aldığımız en hayırlı kararlardan bir tanesi' yorumunu yaptı.

'Sigaranın pek çok ilim adamı ve alim tarafından haram olduğu söyleniyor. Benim de kanaatim bu yöndedir.'

Sigara içenlerin hac ve umre görevine gidememesinin yanı sıra, gelecek yıllarda din görevlileri için düzenlenen sınava da giremeyeceklerini söyleyen Erbaş, sigara için 'haramdır' yorumunda bulundu:

Sigaranın pek çok ilim adamı ve alim tarafından haram olduğu söyleniyor. Şahsen benim de kanaatim bu yöndedir. Bizim bu noktada çok dikkatli olmamız, hassas davranmamız gerekiyor. Din görevliliği gibi mukaddes bir vazifede imamlarımızın, bütün görevlilerimizin bu tür alışkanlıklardan uzak durmaları gerekiyor.

'Vatandaşlar elinde sigara bulunan din görevlisi görmek istemiyor.'

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, alınan sigara kararında en önemli etkenlerden birisinin de 'vatandaşlardan gelen şikayetler' olduğunu söyledi.

Milletimizi beş konuda korumamız gerekiyor. İnsanların aklını, nesli, canı, malı ve dini korumak. Şöyle bakıyorum, sigaranın cana, mala, nesle, akla ve dine zararı var çünkü bir bağımlılık meydana getiriyor. Din de bağımlılıklardan insanı uzaklaştırıyor. Zararlı olan bağımlılıklardan insanların uzak olması gerekiyor, din bunu emrediyor. Dolayısıyla bizim en önemli vazifelerimizden birisi de insana zarar veren şeylerden insanı korumak.

'Din görevlilerini hassas davranmaya davet ediyoruz.'

Erbaş, alınan kararla ilgili halkın desteğini beklediğini ve din görevlilerini hassas davranmaya davet ettiğini belirterek, konuyla ilgili "Sadece bizim ülkemizde sigaraya ödenen paranın miktarı 30 milyar doları buluyor. Bu, 150 milyar lira anlamına geliyor. Dünyada her 3,5 saniyede bir insan açlıktan ölüyor. Sadece ülkemizde sigaraya ödenen paranın yarısı açlıktan ölecek olan insanlara verilse, o insanlar açlıktan kurtarılıyor. Sigara yerine binlerce okul, hastane yapılabiliyor." değerlendirmesinde bulundu.

Erbaş'ın 'sigara haramdır' açıklaması sosyal medyanın da gündemindeydi...

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir