Depremzedeler Ankara'ya Yürüyor

 > -
Depremzedeler Ankara'ya Yürüyor

Van'da 23 Ekim ve 9 Kasım 2011'de meydana gelen depremlerin ardından geçici barınma için kurulan konteynerlerde yaşayan depremzedeler, çözüm için Ankara'ya yürümek istedi. Polisin engellemesi üzerine kısa süreli gerginlik yaşanırken, 30 kişilik bir grup 7 kilometre uzaklıktaki Edremit İlçe merkezine kadar yürüdü. Buradan da 9 kişi gruptan ayrılarak Ankara'ya gitmek üzere yola çıktı.

Van'da 23 Ekim ile 9 Kasım 2011 tarihlerinde meydana gelen Richter ölçeğine göre 7.2 ve 5.6 büyüklüğündeki depremlerden sonra Van ve Erciş İlçesi'nde depremzedelerin geçici barınmaları için 34 konteyner kent kuruldu. TOKİ tarafından depremzeler için yapılan 15 bin 343 konutun geçen yıl 23 Ekim'de teslim edilmesinin ardından, konteyner kentler kademeli olarak kaldırıldı. Ancak bazı konteyner kentlerde, kiracı olan ve kendisine konut çıkmayan yaklaşık 500 aile yaşamlarını sürdürmeye devam etti. Van Valiliği'nin kira yardımının ardından birçok aile yaşadığı konteyneri boşalttı. Kira yardımını da kabul etmeyen 44 aile ise halen bu konteynerlerde yaşamaya devam ediyor.

Kendilerine kalıcı bir çözüm bulunmasını isteyen depremzedeler, kalıcı konut sahibi olmak için bugün Ankara'ya yürümeye karar verdi. Sabah saatlerinde Anadolu Konteyner kent girişinde toplanan aralarında çocukların da bulunduğu yaklaşık 30 konteyner kent sakini, Ankara'ya doğru yola çıkmak istedi. Konteyenr kent girişinde polis tarafından yolu kesilen kalabalık bir süre burada slogan attı. Polis ile kalabalık arasında süren tartışmanın ardından gruptan bazı kişilerin polise taş atması üzerine de gerginlik çıktı. Yaşanan kısa süreli gerginliğin ardından polis tekrar barikatı kaldırarak kalabalığın yürüyüşüne izin verdi. Van-Bitlis karayolunda yaklaşık 7 kilometre ilerleyen depremzedeler Edremit İlçesi'ne gelerek burada bir süre oturma eylemi yaptı.

Yapılan oturma eyleminin ardından toplanan kalabalık adına basın açıklamasını konteyner kent sözcüsü Ali Ahi yaptı. Ahi, "Biz açlık grevine bizim için kalıcı bir çözüm oluşturulması için girdik. Burada yaşayan birçok ailede çalışabilecek kişi yok. Evin yetişkinleri ya hasta ya da çalışamaz raporu olan kişiler. Biz kiraya gitsek bile bunun sonu yok. Bizler için en ideali baştan da dediğimiz gibi kalıcı konut. Biz bunu istiyoruz. Bugün de son çare olarak sesimizi daha net duyurabilmek için aramızdan seçtiğimiz kişiler ile birlikte Ankara'ya yürüyeceğiz. İnşallah bu yürüyüşümüzle ezilmişlerin sesi oluruz" dedi.

Yapılan basın açıklamasının ardından konteyner kentte yaşayan 9 kişi seslerini duyurabilmek için Ankara'ya doğru yürüyerek yola çıkarken, diğer depremzedeler ise tekrar konteynerlerine geri döndü. 

Van/DHA | Evrensel

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir