Demirtaş'tan TRT'ye Suç Duyurusu

 > -
Abone ol

Demirtaş'tan TRT'ye Suç Duyurusu

Cumhurbaşkanı adayı Demirtaş, TRT haber müdürleri hakkında Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Erdoğan'ın etkinliklerine geniş yer verirken, diğer adaylara neredeyse hiç yer vermedikleri, gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

ANKARA

Cumhurbaşkanı adayı Sehalahattin Demirtaş, TRT haber müdürleri hakkında Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın etkinliklerine geniş yer verirken, diğer adaylarınkine neredeyse hiç yer vermedikleri, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) hakkında ise denetim görevini yerine getirmediği gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

Demirtaş'ın avukatlarının Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına verdiği suç duyurusu dilekçesinde, Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) yayın organlarının cumhurbaşkanı seçiminde adaylara eşit ve adaletli şekilde yer vermesi gerektiği kararı hatırlatıldı.

"Kamu yayıncısı olarak TRT'nin tüm adaylara eşit mesafede ve tarafsız bir biçimde yayın gerçekleştirmesi Anayasal ve yasal zorunluluktur" denilen dilekçede, seçim takvimi başladıktan sonra, Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Erdoğan'ın bütün etkinliklerinin canlı ve haber programlarında çok geniş bir şekilde aldığı, diğer adaylar Ekmeleddin Mehmet İhsanoğlu ve Selahattin Demirtaş'ın çalışmalarının ise TRT'ye bağlı kanallarda neredeyse hiç yer almadığı kaydedildi.

TRT Haber, TRT Türk, TRT Avaz,TRT 6 ve TRT 1 kanallarının Anayasa'daki "seçme ve seçilme hakkı" başta olmak üzere demokratik hukuk devleti ilkeleri ve seçimlerle ilgili hukuku tespit eden YSK kararlarını ihlal ettiğine yer verilen dilekçede, şu görüşler aktarıldı:

"Kamu kurumu sıfatıyla TRT'nin bu anlayışı hukuki bakımdan kabul edilemezdir. Anayasa tarafından tespit edilen demokratik hukuk devleti fikri bahsi edilen yayın politikasıyla aşınmış ve zarar görmüştür. Sorumlu kişiler bu yayıncılık anlayışı ile anayasal bir suç işlemiştir. Bunun yanında Radyo Televizyon Üst Kurulu da denetim görevini yasal anlamda gerçekleştirmediğinden RTÜK'te ayrımcı bir politika izlemiş ve ayrımcılığa onay vermiştir."

Dilekçede, TRT haber müdürleri ile RTÜK hakkında 6112 Sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkındaki Kanununa muhalefet suçundan soruşturma ve kamu davası açılması talep edildi.

Ayrıca Demirtaş'ın avukatları, müvekkillerinde meydana gelen manevi zarar nedeniyle TRT Genel Müdürlüğüne 100 lira manevi tazminat davası açtı.

AA

Muhabir: Durmuş Koçak - Barış Kılıç

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir