Demirtaş'tan CHP'ye: 'Omuz Omuza Yürüyelim'

 > 
64PAYLAŞIM

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Kartal Belediyesi Bülent Ecevit Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Gezi Dayanışması" etkinliğine katıldı. Demirtaş “Bize dayatılan, bizim şahsımızda halklarımıza dayatılan gericiliğe, yobazlığa, faşizme, savaş politikalarına karşı, Parlamentoda yüreği halk için, halktan yana, ezilenler için, emekten yana, ötekileştirilmişlerden yana atan her kardeşimizin el ele vermesi lazım. CHP'de var biliyorum, partim de var biliyorum. Bugün el ele veremeyeceksek, ittifaktan söz etmiyorum, bir birleşmeden söz etmiyorum, omuz omuza, yan yana yürümekten söz ediyorum" dedi.

Gezi olayları sırasında yaşamını kaybedenlerin ve yaralanların aileleri ile Suruç ve Ankara patlamalarda yaşamını kaybedenlerin ailelerinin dernek çatısı altında faaliyet yürütecekleri etkinlik düzenlendi. Kartal Belediyesi Bülent Ecevit Kültür Merkezi'nde düzenlenen etkinlikte, Gezi olaylarında yaşamını kaybedenlerin fotoğraflarının yer aldığı, "Gezi şehitleri ölümsüzdür", "Unutursak yüreğimiz kurusun", "Suruç şehitleri ölümsüzdür", "Ankara şehitleri ölümsüzdür" pankartları asıldı. Etkinliğe, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HDP'li vekil Pervin Buldan , CHP'li milletvekili Ali Haydar Hakverdi, sanatçılar Pınar Aydınlar, İlkay Akkaya, , Suruç Aileleri, Barış Anneleri, Gezi Anneleri, Cumartesi Anneleri, ve Taksim Dayanışması üyeleri katildi.

'Bir araya geldiğimizde ne kadar güçlü olduğumu görmüştük'

Saygı duruşu ile başlayan etkinlikte, Gezi olaylarının anlatıldığı belgesel gösterimi yapıldı. "Her yer Taksim her yer direniş", "Bu daha başlangıç mücadeleye devam" sloganının atıldığı etkinlikte konuşan Taksim Dayanışması'ndan Mücella Yapıcı, "Yasıyorsak ve halen nefes alıyorsak bilinmelidir ki bu güzel gülen çocuklar içindir. 3 yıl önce ne güzeldi adalet talebimiz Gezi Direnişi'nde can bulmuştu. Biz bir araya geldiğimizde ne kadar güçlü olduğumuzu görmüştük" dedi. Ardından HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Gezi Toplumsal Dayanışma Derneği'nin önemine işaret ederek, derneğin her türlü ihtiyacına HDP olarak destek vereceklerini söyledi.

'Hesabını soracağız'

Demirtaş, "Orda bir yenilgi yok. Gazi'de, Maraş'ta katledenler bugün bu dakika da Sur'da, Cizre'de katlediyorlar. Zulüm nerde varsa o fotoğrafa iyi bakin zulüm değil orada direniş var. Evet Gazi Mahallesi'nde de katliam yaşandı ancak halen bir direniş var. Katledilenleri unutmayacağız. Onlar neden direndiler. Neden canlarını ortaya koydular. Biz bunun sözünü verdik. İlk gençlik yıllarımızda da dediğimiz gibi, hesabini soracağız" dedi. Hesap sorabilmek için de daha çok el ele vermek gerektiğini belirten Demirtaş, "Zulüm artmışsa korkuları, panikleri artmıştır. Zulüm katmerleştikçe direniş artmıştır. Cizre'de, Sur'da dolaşan direniş ruhu Cerattepe'de dolaşan direniş ruhu aramızda dolaşıyor. Onları korkutan bu direniş ruhu vardı. İyi ki varlar" diye konuştu.

'Yüreği halklar için yananların bir araya gelmesi lazım'

Faşistlerin çok kolay birleştiğini çünkü ilkeleri olmadığını söyleyen Demirtaş, "Bizler de birleşmeliyiz. Bizler Aleviler, devrimciler, direnenler de birleşmeliyiz. Bizler milyonlarız, bunları birleştirmek için daha fazla cesarete ihtiyacımız var. Parlamentoda bize dayatılan gericiliğe karşı yüreği halklar için atan her kardeşimizin el ele vermesi lazım. CHP'de de var biliyorum. Eğer bugün el ele veremeyeceksek, omuz omuza vermekten söz ediyorum bunu yapmak lazım. Annelerin bize talimatı budur, şehitlerin bize söylediği budur.

Gümbür gümdür geliyor hesap sormanın günü geliyor. Biz o gün görevimizi yerine getirebilirsek işte halklarımıza özgürlüğü armağan ediyoruz dediğimiz güne kadar omuz omuza yürüyelim bu bizim için yük değil sorumluluktur. Bakın anneler yan yana duruyor gelin biz de yan yana duralım. Gelin biz direnenler de yan yana duralım" diye konuştu. CHP Milletvekili Ali Haydar Hakverdi ise "Bugün yan yana durma zamanıdır.Faşizme karşı birlikte mücadele etme zamanıdır" dedi. Konuşmaların ardından etkinlik İlkay Akkaya'nın söylediği şarkılarla devam etti.

DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir