Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Davutoğlu: 'Her Türlü Tedbir Hakkımız ve Görevimiz'

 > 
21PAYLAŞIM

Rus uçağının Türk hava sahasını ihlâl ettiği için düşürülmesinin ardından ilk açıklamayı yapan Başbakan Davutoğlu, "Sınırlarımızı kim ihlâl ederse ona karşı her türlü tedbiri almak hakkımız ve görevimizdir” dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye’nin Suriye sınırında düşürülen Rus uçağının Türkiye hava sahasını ihlâl ettiğini söyledi. Davutoğlu, “Sınırlarımızı kim ihlâl ederse ona karşı her türlü tedbiri almak hakkımız ve görevimizdir” dedi.

Davutoğlu, "Sınırlarımızın güvenliği, ülkemizin bu ateş çemberi içinde bekası, vatandaşlarımızın hayatı ve izzeti söz konusu olduğunda her türlü fedakârlığı yapacağımızı ve her türlü tedbiri alacağımızı da cümle âlemin bilmesini isteriz” diye konuştu.

Sınırda Düşürülen Rus Uçağı ve Sonrasında Yaşanan Tüm Gelişmeler - onedio.com
Sınırda Düşürülen Rus Uçağı ve Sonrasında Yaşanan Tüm Gelişmeler - onedio.com

“Bugün Türk hava sahasını ihlal eden uçaklara dönük olarak silahlı kuvvetlerimizin anında gösterdiği tepkiyi de bu çerçevede ele almak lazım” diyen Başbakan, şöyle devam etti:

“Biz hiçbir şekilde herhangi bir ülkenin toprağında gözü olan bir yaklaşımı benimsemiyoruz. Ama herkesin de bilmesi lazım ki defaatle uyarılara rağmen, geçen pazar günü Çankaya'da yaptığımız güvenlik zirvesinde bir kez daha teyit etmemize rağmen hava ve kara sınırlarımızı kim ihlâl ederse ona karşı her türlü tedbiri almak hem uluslararası hakkımızdır hem de ulusal görevimizdir."

‘Bütün dünya emin olsun’

Hatay'ın Yayladağı sınırında Rus savaş uçağının düşüşü (Fotoğraf: AA)

Başbakan Davutoğlu, “Türkiye ve çevresinde barışı ikame etmek, bütün bu ateş çemberinin içinde ülkemizin demokrasisini, huzurunu, güvenliğini teminat altına almak için ne gerekiyorsa yapacağımızdan bütün dünyanın haberdar ve emin olması lazım” diye konuştu.

“Terörle mücadelenin olmazsa olmaz şartı, genç nesillerin barış içinde yetişmesidir, genç nesillerin birbirini sevmesidir” diyen Davutoğlu, bütün gençlerin ortak bir milletin, ortak bir kaderin mensupları olduğunu hissetmelerinin önemine vurgu yaptı.

Bunun eğitimle mümkün olacağını belirten Davutoğlu, “Eğer terörle yürüttüğümüz güvenlik mücadelesi öğretmenlerimizin irfan mücadelesiyle taçlanmazsa kesinlikle başarıya ulaşamaz” diye devam etti.

AA

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir