Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Çocuk Gelinlere Dikkat Çekerken Yüzümüze Bir Tokat Vuran Proje: "Bir Çocuğun Kabusu"

 > 
329PAYLAŞIM

Anadolu Üniversitesi'nin yeni mezunlarından Gökçe Hiçyılmaz, ülkenin kanayan yarası "Çocuk Gelinler"e dikkat çekmek üzere, oldukça etkileyici bir proje hazırlamış.

Kaynak: http://www.iha.com.tr/haber-bir-cocugun-...

"Eserimi sanat dalıyla uğraşan insanların değil de, daha çok sokaktaki insanların görmesini isterim."

Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nin yıl sonu sergisinde görücüye çıkan heykel, oldukça ses getirmiş. Gökçe, sanatını yalnızca sanat dalıyla uğraşanlar için değil, her kesimden insana ulaşabilmeyi hedefleyerek icra etmek istemiş.

Eseri hayata geçirmeden önce birkaç davadan etkilendiğini anlatıyor.

“Biliyorsunuz bu N.Ç. davası sürecinde 13 yaşındaki bir kızın 26 kişinin tecavüzüne uğrayıp sonra ‘rıza vardır’ denilerek hepsinin yaklaşık 4 sene hafifleştirilmiş ceza almasıyla ve Yemen’deki 8 yaşındaki bir kızın da gerdek gecesi iç kanama geçirmesiyle duygusal bir dehşet durumuna düştüm. Bunların ardından elime malzemeler de geçince bir iş yapmaya karar verdim ve ortaya böyle bir iş çıktı.”

"Bu durumun önüne geçileceği umudunu halen taşıyorum."

Çocuk gelinlerin yalnızca Türkiye'de değil, maalesef dünyada devam eden bir sorun olduğuna dikkat çeken Gökçe, duyduğu rahatsızlığı bu şekilde dile getirmek ve bu proje ile bir farkındalık yaratmak istemiş.

"Çocuk gelinler bir çeşit şiddet olan tecavüze maruz kalıyorlar."

Eserinin kolektif bir sergide yer almasını ve herkese ulaşmasını isteyen Gökçe, sözlerini şu şekilde noktalıyor: "Sonuçta bu hepimizin yaşadığı toplumsal bir olay ve çocuklar değerlidir. Çünkü çocuk gelinler bir çeşit şiddet olan tecavüze maruz kalıyorlar. Geçen interneti açıp, çocuk gelinlerin ilk geceki deneyimlerini, travmalarını okudum ve yani kendimi onların yerine koyunca korkuya kapıldım. Ellerinden hiçbir şey gelmiyor ve hayat onlar için hep bu şekilde devam ediyor. Zaten çocuk gelinlerle beraber olan erkeklerin de zaman içinde onlara şiddet uygulama olasılığının da yüzde 90 olduğunu da öğrenince iyice korkuya kapıldım. Bu durumdan çok rahatsızım.”

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
lilch

Hoş değil diyen 20 , çok iyi! diyen 27 ve yok artık diyen 42 üye............

mathilda19

Hoş değil ve yok artık diyenlerin kafasını yaşamak istemiyorum.

delorean

Bu dünyada en çok çözülmesini istediğim uğraştığım konudur. ellerine sağlık harika düşünmüş.

menemen

ellerine saglık kardesim

ahmet.burma.9

Güzel olmuş, tebrikler.

Görüş Bildir