Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Çipras: 'Darbeci Askerlerin İadesine İlişkin Süreç Başladı'

 > 
90PAYLAŞIM

Yunanistan Başbakanı Çipras, Başbakan Yıldırım'ı telefonla arayarak Dedeağaç'a kaçan 8 askerin iadesine ilişkin sürecin başlatıldığını ifade etti.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'ın, Başbakan Binali Yıldırım'ı aradığı belirtilen Başbakanlık açıklamasında şöyle denildi:

"Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras Sayın Başbakanımızı bugün (17 Temmuz)  telefonla aramıştır.

Başbakan Çipras, 15 Temmuz akşamı ülkemizin anayasal düzenine karşı girişilen  kalkışma eyleminin akim bırakılması nedeniyle Türk halkını ve hükümetimizi tebrik ettiklerini, ülkemizde anayasal demokratik rejimin ve istikrarın muhafazasının tüm bölge için öneminin idrakinde olduklarını ifadeyle, Yunanistan halkı ve hükümeti adına destek ifade etmiştir.

Sayın Başbakanımız, demokrasimize ve milli iradeye karşı silahlı kuvvetler içinde yeralan bir grup tarafından gerçekleştirilen kalkışmanın başarısızlıkla sonuçlandığını, demokrasinin kazandığını ifadeyle, bu süreçte Yunanistan Hükümeti'nin duyarlılığı ve desteği için teşekkür etmiştir.

Sayın Başbakanımız ayrıca, kalkışmaya katılan ve beraberlerindeki helikopter ile Dedeağaç'a kaçanların en kısa zamanda ülkemize iadesi talebimizi dile getirmiştir. Başbakan Çipras, Hükümetinin bu şahısların iadesine ilişkin sürecin başlatıldığını ifade etmiştir.

Çipras, ülkemizle ilişkileri yakın tutma arzusunda ifadeyle, ikili ve Kıbrıs dahil olmak üzere bölgesel konularda işbirliğine hazır olduğu bildirmiştir. Sayın Başbakanımız bu düşünceyi paylaştığını, her konuda işbirliği ve istişareyi geliştirme iradesinde olduğumuzu, bu çerçevede öncelikle gündemde bulunan çeşitli projelerin bir an evvel sonuçlandırılması arzumuzu ifade etmiştir."

Savcı karşısına çıkarılmışlardı

Dün Yunanistan'ın Dedeağaç kentine askeri helikopterle kaçan 7'si üniformalı biri sivil 8 kişi iltica talebinde bulunmuştu. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da "Helikopterle Yunanistan'a kaçan sekiz hain askerin derhal teslim edilmesini istedik" demişti. 8 kişi bu sabah "Ülkeye kaçak girmek" ve "İki ülke arasındaki dostluğu tehlikeye sokmak" suçundan Yunanistan'da savcı karşısına çıkarıldı.

Yoğun güvenlik önlemleri altında minibüsle Dedeağaç Adliyesi'ne götürülen darbeci askerlerin birbirlerine kelepçelenmesi dikkat çekti. Boştaki elleriyle yüzlerini kapatan askerler, polis nezaretinde adliyeye götürüldü.

Askerler, kelepçeli olarak polis eşliğinde yoğun güvenlik önlemleri altında getirildikleri adliyede, Savcı Anna Nikitopulu tarafından, haklarındaki suçlamaların yüzlerine okunmasının ardından yarın suçüstü mahkemesine çıkarılmak üzere gözaltında tutuldukları Ferecek Hapishanesi'ne sevk edildi.

Öte yandan askerlerin Türkiye'den kaçarken kullandıkları Sikorsky tipi helikopteri almak üzere dün saat 23.00 sıralarında Türkiye'den bir ekip Dedeağaç'a gitti. İade işlemlerinin ardından Sikorsky tipi helikopter, TSK personelinde Türkiye'ye götürülmek üzere yola çıktı.

'8 hain askerin derhal teslim edilmesini istedik'

Yunan mevkidaşıyla görüşen Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu konuyla ilgili olarak Twitter hesabından "Helikopterle Yunanistan'a kaçan 8 hain askerin derhal teslim edilmesini istedik" açıklamasını yapmıştı.

'Dedeağaç'a inen Türk askeri helikopteri Türkiye'ye iade edilecek'

Dün Yunanistan Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada, "16 Temmuz Saat 11.51'de Dedeağaç Havalimanı'na iniş yapan Kara Şahin tipi Türk askeri helikopterinin ivedilikle Türkiye'ye geri iade edilmesi planlanmaktadır." ifadesine yer verilmişti.

Açıklamada helikopterde bulunan kişilerin siyasi sığınma taleplerinin de ilgili makamlarca değerlendirileceği kaydedilmişti.

Dedeağaç Polis Merkezinden edinilen bilgiye göre, helikopterde bulunan biri sivil toplam 8 kişi Yunanistan'a siyasi sığınma talebinde bulundu ve emniyet güçlerince gözaltına alındı.

Çipras: 'Gereken yapılacak'

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Alexis Çipras ile akşam konuyla ilgili telefonda görüşmüştü.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre Çipras, Türkiye’de seçilmiş hükümetin yanında yer aldıklarını ifade ederek, Yunanistan’a kaçan 8 darbecinin iadesi için gerekenin yapılacağını belirtmişti.

Demokrasilerde darbelere yer olamayacağına dikkat çeken Çipras  seçilmiş hükümete ve Türk halkının iradesine saygı duyduklarını vurgulamıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da Çipras'a duygularından ve Türkiye’ye desteğinden dolayı teşekkürlerini ilettiği kaydedilmişti

'Yaralıları taşıyorduk' savunması...

Dün Dedeağaç Polis Merkezi'ndeki sorgudan çıkarak DHA'nın sorularını yanıtlayan Yunan Avukat Lia Marikani ise polislerin saat 13.30'dan beri helikopterle gelen 8 Türk askerini sorguladığını söylemişti.

Marikani, Türkiye'den gelen askerlerin 'ülkeye kaçak girmek' ve 'iki ülke arasında dostluğu tehlikeyle sokmak' ile suçlandığını söylemişti.

Avukat, 8 askerin ifadelerinin detaylarını şöyle anlatmıştı:

"İstanbul'da yaşanan olaylar sırasında 4 helikopter ile yaralıları taşımak için görevlendirilmişler. Yaralıları olay yerinden alıp ambulanslara götürmek istedikleri sırada yerden ateş açılmış. Üç helikopterden inerek 8'i bir helikoptere binmiş. Daha sonra Yunanistan'a yakın ormanlık bir bölgede helikopter ile iniş yapmışlar. Burada ne yapacaklarını aralarına tartışarak Yunanistan'a gelmeye karar vermişler. Bu sırada cep telefonundan aileleri ile görüştüklerinde darbe girişiminden haberleri olmuş. Sonra da Yunanistan'a geçmişler." 

AA ve DHA

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Görüş Bildir