Görüş Bildir
Haberler
Çin Başbakanların Oğulları ve Damatlarının Yolsuzluğuyla Çalkalanıyor

Çin Başbakanların Oğulları ve Damatlarının Yolsuzluğuyla Çalkalanıyor

Onedio Medya
22.01.2014 - 19:15 Son Güncelleme: 20.05.2022 - 10:19

Çin Başbakanların Oğulları Ve Damatlarının Yolsuzluğuyla Çalkalanıyor

Çin yolsuzluk skandalı ile çalkalanıyor. Aralarında Başbakanı Şi Cinping'in eşinin kardeşi, eski Başbakan Wen Jiabao´nun oğlu ve damadı ile yine eski Başbakanlardan Deng Şiaoping´in damadının da aralarında bulunduğu bir çok üst düzey yetkilinin offshore hesaplarıyla ilgili belgeler basına sızdırıldı. Haberi veren İngiliz The Guardian Gazetesinin internet sitesine Çin'de erişim engellendi.

Asya'nın incisi, dünyanın yeni devi olarak görülen Çin, yolsuzluk skandalıyla sarsılıyor. Skandalda isimleri geçenler ise Çin'in üst düzey siyasi ve askeri liderleri.

Düzinelerce Çinli yetkilinin, Karayipler'de bulunan İngiltere'nin Virgin Adaları'nda offshore hesaplarının bulunduğu ortaya çıktı. Gizli belgeler Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Birliği tarafından ele geçirildi. Belgelere göre Virgin Adaları dahil bir çok birçok vergi cennetinde yaklaşık 22 bin 'offshore hesabı' bulunan Çin ve Hong Kong vatandaşı arasında onlarca Çinli askeri ve siyasi liderin ailelerinin de olduğu belirtildi.

Yolsuzluk, Başbakan Şi, tarafından yürütülen ve eski İçişleri Bakanı Zhou Yongkang gibi şimdiye kadar Çin´deki en güçlü insanları hedef alan yolsuzluk soruşturması kapsamında yaşandı.

Belgeler, bir çok ünlü Batılı bankanın ve muhasebecilerin Çinli ve Hong Konglu vatandaşlara 'offshore hesap' açmalarında yardımcı olduklarını gösteriyor.

Çinli yetkililerin ve akrabalarının kullandıkları karmaşık 'offshore hesapları' ile normal vatandaşın elde edemeyeceği vergi avantajına ve gizliliğe sahip olarak elde ettikleri kazançlarla lüks gayrimenkul aldıkları belirlendi.

Kaynak: http://www.cnnturk.com/haber/dunya/ci...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın