Cihatçı Örgütler Kasım'da 5 Binden Fazla Kişiyi Öldürdü

37PAYLAŞIM

BBC ve Londra'nın prestijli üniversitelerinden King's College'ın araştırması Orta Doğu ve Afrika'daki etkin cihatçı örgütlerin sadece Kasım ayında 5 binden fazla kişiyi öldürdüğünü ortaya koydu.

Kasım ayı boyunca düzenlenen saldırılarda öldürülenlerin 2 binden fazlası sivil. Geçtiğimiz ay en fazla saldırıyı, hem Irak'ta hem de Suriye'de birçok kişiyi öldüren Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü düzenledi.

Kasım ayındaki saldırılar dört ülkede yoğunlaştı. Irak, Suriye, Nijerya ve Afganistan'da cihatçıların saldırıları sonucu ölenlerin sayısı toplam sayının yüzde 80'ini oluşturdu.

Geçen ay toplam 5 bin 42 kişi düzenlenen saldırılarda ölürken, en tehlikeli ülke 233 saldırıda 1770 kişinin öldüğü Irak oldu.

Cihatçıların düzenlediği saldırılar arasında silahlı baskınlar da vardı, intihar saldırıları da...

Nijerya'da Boko Haram örgütü sadece 27 saldırı düzenlemiş olsa da Kasım ayı toplamında 786 kişiyi öldürdü. Örgütün hedef ayırt etmeksizin gerçekleştirdiği bombalı saldırıların her birinde can kaybı sayıları yüksek oldu.

Boko Haram'ın sadece Kano kentinin merkezindeki camiye düzenlediği saldırıda 120 kişi hayatını kaybetti.

Kamerun sınırında da saldırılar düzenleyen örgüt burada da 15 kişiyi öldürdü.

Afganistan'daki cihatçı saldırılarında ölenlerin sayısı Nijerya'daki orana yaklaşsa da, buradaki saldırılar daha küçük çaplı oldu ve önceden belirlenmiş kişiler hedeflendi.

İç savaşın devam ettiği Suriye'de ise 693 kişi cihatçı gruplar tarafından öldürülürken, Yemen'de düzenlenen 37 saldırıda 410 kişi hayatını kaybetti.

Kasım ayındaki ağır bilançoyu yaratan 16 cihatçı örgüt içerisinde en çok kişiyi öldüren ise IŞİD oldu. Örgüt Irak ve Suriye'de 2 bin 206 kişinin canını aldı. Bu sayı Kasım ayı toplamının yüzde 44'üne denk geliyor.

King's College Üniversitesi'nden güvenlik uzmanı Profesör Peter Neumann, "IŞİD küresel cihat konusunda El Kaide'nin yerini almasa da ona rakip hale geldi" dedi.

Neumann, cihatçı örgütlerin kullandığı taktik ve yöntemlerin çeşitliliğine vurgu yaparak "Bu örgütler kontrol ettikleri topraklarda hakimiyetlerini güçlendirmeye çalışıyor" diye konuştu.

Cihatçı gruplar geçtiğimiz ay 2079 sivili ve 1723 askeri öldürdü.

Ancak kayıplar arasındaki dağılımlar ülkelere göre çok büyük farklılıklar gösterdi.

Nijerya'da neredeyse 700 sivil Boko Haram saldırılarında ölürken bunların 57'si çocuktu. Öldürülen asker sayısı ise sadece 28'di.

Suriye ve Afganistan'da ise ölen askerlerin sayısı Nijerya'dakinin iki katından daha fazla.

Kasım ayında öldürülen 146 polisin 95'i ise Afganistan'da hayatını kaybetti. Siyasiler ve diğer yetkililer de Afganistan ve Somali'deki saldırıların hedefindeydi. Bu ülkelerde ölen yetkililerin sayısı 22'ye ulaştı.

Kasım ayında en çok can alan ise bombalı saldırılar oldu. İntihar saldırılarında ve ev yapımı bombalar ile düzenlenen saldırılarda 1653 kişi öldü.

Güçlü patlayıcılarla yapılan bazı bombalar kitlesel ölümlere yol açarken, diğer bombalı saldırılarda bireyler hedef alındı.

Silahlı saldırılardaysa en az 1574 kişi öldürüldü. 666 kişi ise cihatçı gruplar tarafından kurulan pusularda hayatını kaybetti.

Kasım ayı içerisinde cihatçı grupların 'idam ettiği' kişilerin sayısı ise 426 oldu. Bu sayıya Suriye, Yemen ve Libya'da başları kesilerek öldürülenler de dahil.

Örgütlerin idam ettiği kişiler arasında IŞİD tarafından başı kesilerek öldürülen ABD vatandaşı Abdurrahman Kassig de vardı.

Cihatçı gruplar 204 kişiyi havan toplarıyla öldürürken, bıçaklı saldırılarda da 49 kişi hayatını kaybetti.

BBC Türkçe

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir