CHP'li Böke: 'Cumhuriyet'i Suçlayan Savcı FETÖ'den Yargılanıyor'

 > -

CHP Sözcüsü Selin Sayek Böke "Cumhuriyet, kırmızı çizgimizdir. Bir adım dahi geri adım atmayacağız, teslim etmeyeceğiz" dedi ve ekledi: "Soruşturmayı yürüten savcıyla ilgili garabet bir durum var, FETÖ üyeliğinden yargılanıyor."

CHP Sözcüsü Selin Sayek Böke, MYK toplantısının ardından  açıklamalarda bulundu. 

Böke'nin konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

"Hiç kimse bu saldırılarla Cumhuriyet ve demokrasiyi teslim alacağını sanmasın. Biz Cumhuriyeti de demokrasiyi de teslim etmeyeceğiz. Hiç birimiz geri adım atmayacağız Kimse bu yaptıklarının yanına kalacağını sanmasın. Demokrasimize yapılan saldırıların hesabını verecekler.

"Cumhuriyet kırmızı çizgimizdir"

"Daha önce Ergenekon şimdi de FETÖ ile suçluyorlar. Çünkü Cumuriyet sıradan bir gazete değildir; genç Cumhuriyetin kuruluş hikayesinin bir eseri. kurucu iradeninin hatırası, Uğur Mumcuların, Kışlalıların, Üçokların evi, İlhan Selçuk'un gazetesidir, faşizmin ve darbecilerin korkutuğu bir güç, Cumhuriyetin kurumudur. Cumhuriyet kırmızı çizgimizdir. Cumhuriyet'ten bir adım dahi geri adım atmayacağız, teslim etmeyeceğiz.Gençlerimiz nöbete devam ediyor, kadınlarımız sokaktalar. CHP Cumhuriyet'in arkasında durmaya devam ediyor, edecek. Onlara gönülden teşekkür etmek istiyorum."

Cumhuriyet'e Soruşturmanın Gerekçeleri Ne? - onedio.com
Cumhuriyet'e Soruşturmanın Gerekçeleri Ne? - onedio.com

"Suçlamayı yapan savcı ile ilgili çok garabet bir durum var ortada"

"Başsavcılığın açıklaması var. FETÖ adına suç işlediler diyor. Ancak soruşturmayı yürüten savcıyla ilgili garabet bir durum var. Suçlamayayı yapan savcı FETÖ üyeliğinden yargılanıyor. 28 numaralı sanık. FETÖ'ye üye olmak, casusluktan açıkça suçlanıyor. Bir de "suç uydurmak" suçlamasıyla yargılanıyor. Tutuksuz ve görevde."

"Bu sorular hala yanıtlanmadı"

Böke şöyle devam etti:

" Daha önce sormuştuk bir kez daha soracağız. Net ve açık olarak bu hükümetten yanıtı hemen bekliyoruz: 

1- Bu Hükümetin 15 Temmuz darbesine dair daha önceden haberi var mıydı?

2- FETÖ'nün haberleşme programı olduğu söylenen BYLOCK'un kullanıcı listesi soru işaretleri barındırıyor. Yazılımcı elini kolunu sallayarak dolaşıyor. Nasıl hangi güçle? Bylock programını uluslararsası bağımsız kuruluş incelemeden bu listelere inanmamızı bekleyin.

3-Darbe girişimin kilit ismi Adil Öksüz. Darbenin siyasi ayağı neden ortaya çıkarılmıyor.

4- Türkiye insan haklarıyla ilgili uluslararası madddeleri askıya aldı. Adil yargılanma vermeyeceğiz dedi. Şimdi soruyoruz: Hangi hakla adil yargılamayacağız diyebiliyorsunuz? Siz hangi hakla işkence yapacağız diyorsunuz?"

"Tetikçilere emir verenler çok iyi bilmeliler, bizi asla bunlarla yıldıramazsınız"

www.dha.com.tr

Böke, Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan'a yapılan silahlı saldırıya değinirken, "CHP'liler faşist rejimler, demokrasi düşmanları, darbeciler tarafından hedef alınmaya alışıklardır. Bizi asla bunlarla yıldıramazsınız, bize asla geri adım attıramazsınız" dedi.

CHP'li Bülent Tezcan'a Silahlı Saldırı - onedio.com
CHP'li Bülent Tezcan'a Silahlı Saldırı - onedio.com

"İdam diyenler Fetullah Gülen'in iadesini istemeyenlerdir"

Açıklamalarının ardından soruları yanıtlayan Böke, idam tartışmasına ilişkin, "Türkiye'de hukuk o derece ayaklar altına alınmış ki hukuku ölüm hakkına çevirmek isteyenler var. Bu hukuki zeminden çıkmış olan tartışmayı yeniden Türkiye gerçeğine çevirenlerin nasıl bir yarın inşa etmek istedikleri çok açık. Biz Fetullah Gülen'in bu ülkeye iade edilmesini istiyoruz. İstiyoruz ki 15 Temmuz'da yaşadıklarımız açıkça sorulabilirsin. İstiyoruz ki 15 Temmuz darbe girişiminin siyasi ayağına ilişkin gerçekler ortaya çıkarılabilsin. İdam diyenler Fetullah Gülen'in iadesini istemeyenlerdir" dedi.

İdam Konusunda 'Sınırlı Düzenleme' Yapılabilir - onedio.com
İdam Konusunda 'Sınırlı Düzenleme' Yapılabilir - onedio.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir