Chomsky: 'Kobani'de Katliam Olabilir, Türkiye'nin Rolü Kritik'

 > -

Filistin Halkının Ayrılmaz Haklarının Kullanılmasına İlişkin Komite tarafından Birleşmiş Milletler'e (BM) davet edilen Noam Chomsky basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Chomsky, Filistin'in durumu, Suriye ve Irak'ta IŞİD'e karşı devam eden savaş ile ilgili çarpıcı yorumlar yaptı.

Chomsky, Suriye'deki Kobani kasabasının İslam Devleti militanları tarafından kuşatılması ile ilgili soruları yanıtlarken, "Türkiye, birkaç kilometre uzaktaki IŞİD'e değil de, Türkiye'deki PKK'ya karşı askeri müdahale düzenlemiş. Birleşmiş Milletler'in bölgeye askeri birlik sokması zor; fakat en azından bir ateşkes sağlaması gerekiyor" dedi.

Chomsky, Türkiye'ye sınır kasabasının IŞİD tarafından yok edilmekten kurtarılması için kendi önemini kabul etmesi çağrısında bulundu ve “Muazzam sonuçları olan büyük bir katliam olabilir; Türkiye'nin rolü kritik" dedi.

Chomsky, ayrıca konuşmasında 2003 yılında başlayan savaş sırasında Irak'ın mezhep dengesi üzerinde "balyoz" etkisi yaratan ABD'yi de eleştirdi ve IŞİD'in oluşmasına neden olan koşulların yaratılmasında Washington'un sorumlu olduğunu ima etti.

"Filistin devleti ABD'nin onayına bağlı"

Chomsky, İngiliz Parlamentosu'nun Filistin toprakları bir devlet olarak tanımasını övgüyle karşılarken, Filistin Devleti için ABD'nin anahtarları elinde tuttuğunu vurguladı.

Noam Chomsky "İngiliz Parlamentosu'ndaki oylama bir tür eylem göstergesidir, büyüyen çabaya eklenerek dünyada etki sahibi devletlere baskı yapabilir" diye yorumladı.

ABD dış politikası ve İsrail'in Filistin topraklarındaki eylemelerini şiddetli eleştirileriyle de tanınan Chomsky, ayrıca Batı Avrupa'da ilk ülke olarak İsveç'in Filistin'i bir devlet olarak tanıma kararını da övgüyle karşıladı.

Chomsky, "İngiliz milletvekillerinin Filistin Devleti'ne yönelik bu çok büyük destekleri, İsrail'in Gazze Şeridi ve Batı Şeria'da işlediği suç eylemleri ile arasına daha geniş mesafe koyma isteklerini yansımasıdır" dedi.

Chomsky, Avrupa perspektifindeki bu değişime rağmen, Filistin-İsrail çatışması ile ilgili bir karara, Amerika Birleşik Devletleri'nin bu anlaşmayı kabul etmeye hazır olmadan ulaşamayacağı vurguladı.

  • CNN Türk
Haberin Tamamı İçin:

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAmerika Birleşik DevletleriBalyoz DavasıBirleşmiş MilletlerFilistinGazzeIŞİDİngiltereIrakİsrailİsveçSavaşSuriyeTürk Silahlı Kuvvetleri
Görüş Bildir