Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Cezaevleri 12 Yılda Yüzde 300 Doldu

6PAYLAŞIM

T.C. Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’nün yayınladığı “Ceza İnfaz Kurumlarının Yıllara Göre Mevcutları”na ilişkin rapor Cezaevlerinin son 12 yılda yüzde 300 oranın daha fazla dolduğunu gösteriyor. Bu rapor aynı zamanda toplumda artan suç oranının da bir yansıması. Ülkemizde önüne geçilemez bir suç artışı var iken, en çok işlenen suçlar arasında Hırsızlık başı çekiyor. Bu durum da ekonomik olarak Türkiye’nin göründüğü gibi güçlü olmadığının göstergesi. Hırsızlığı adam öldürme ve gasp suçları takip ediyor. Bu suçları işleyenlerin çoğu ilkokul mezunu ve altında eğitim almış şahıslar. Bu durum da eğitimsizliğin toplumun karşısına suç olarak çıktığı gerçeğini bir kez daha göstermektedir. Raporda şaşırtıcı olan ise çocuk suçluların en çok İç Anadolu Bölgesi’nde yer alması. Rapora ilişkin olarak CHP İstanbul Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları Komisyonu Üyesi Av. Mahmut Tanal verdiği soru önergeleri ile üç farklı bakanlığa çeşitli sorular sordu.

SUÇLU SAYISININ 12 YILDA YÜZDE 300 ARTMASININ SEBEPLERİ NELERDİR

Tanal; Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a “2002 yılında 59,429 olan toplam hükümlü ve tutuklu sayısının 2014 yılının Ekim ayında aşağı yukarı yüzde 300 lük artış ile 152,335 olmasının temel sebepleri nelerdir?” sorusunu yöneltirken, İçişleri Bakanı Efkan Ala’ya ise;  “En çok çocuk hükümlünün İç Anadolu Bölgemizde olmasının temel sebepleri nelerdir? Bu temel soruna ilişkin Bakanlığınızca hangi önlemler alınmaktadır? Çocuklar ve yetişkinler tarafından en yaygın işlenen suçun hırsızlık olmasının sebepleri nelerdir? Hırsızlık suçu nedeni ile 2002 senesinden işbu önerge tarihine kadar kaç adet ihbar alınmıştır? Bu ihbarlardan kaç tanesinin faili bulunmuştur? Bu faillerin kaç tanesi tutuklanmış ve/veya hüküm giymiştir?” sorularını yöneltti. Suçların işlenmesinde temel etkenin eğitimsizlik olduğunun altını çizen Tanal, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’ya ise; “Suçların çoğunun eğitim almamış şahıslar tarafından işlendiği göz önünde bulundurulacak olursa, eğitim seviyesinin düşük olması suç işleme potansiyelini arttırmakta mıdır? Eğitimsiz şahısların suç işleme potansiyellerinin daha fazla olduğu sonucunu doğuran istatistikler doğrultusunda, eğitim seviyesinin arttırılarak suç oranını azaltmaya yönelik çalışmalar yapmakta mısınız? Ceza ve tevkifevlerinde yer alan eğitimsiz şahısların hükümlülük süreleri boyunca bu açıklarını gidermeleri adına herhangi bir çalışmanız mevcut mudur?” sorularını yöneltti. Bu üç Bakanlığın bu sorulara ne cevap vereceği ve bu sorunun çözümü için ileriki günlerde nasıl adımlar atacakları merak konusu.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir