Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Cerablus'taki Operasyona Kaç Türk Askeri Katılıyor?

 > -

CNN Türk Ankara temsilcisi Hande Fırat, Cerablus'taki 'Fırat Kalkanı' adı verilen operesyona 350 Türk askerinin katıldığını ve toplam 17 uçağın görev yaptığını söyledi. Fırat, operasyonun ne zaman biteceğine ilişkin ise, en kısa sürede bitirileceğinin söylendiğini ancak süre telaffuz edilmediğini ifade etti.

Cerablus'taki 'Fırat Kalkanı' operasyonuna dair son bilgileri paylaşan CNN Türk Ankara temsilcisi Hande Fırat, operasyona 200 mekanize birlik ve 150 Özet Kuvvet olmak üzere 350 Türk Silahlı Kuvvetleri mensubunun katıldığını söyledi.

Hande Fırat'ın açıklamaları şöyle:

"Özgür Suriye Ordusu birlikleri şu an Cerablus merkezde. Gelen silah seslerinin sebebi çatışma değil. Birlikler ateşli keşif yapıyor. Ateşli keşfin sebebi ise IŞİD'in hem geride mayın bırakması hem de binaları bombayla tuzaklaması.

Hızlı bir 14 saat  yaşandı. Bunları neye bağlıyoruz?

'ÖSO birlikleri önde, 350 asker de kendilerine destek veriyor'

Fotoğraflar: AFP / Bülent Kılıç

Birincisi, mekanize piyadelerin çok süratli ve profesyonel davranması. İkincisi, hava operasyonlarının çok yoğun olması.

Kaç asker olduğu merak ediliyor. 200 mekanize birlik var, 150 de özel kuvvet var. Toplam 350 civarında TSK mensubu bölgede operasyona devam ediyor. ÖSO birlikleri önde, 350 asker de kendilerine destek sağlıyor.

'İçeride 15-20 tank var, ek tank girmiyor'

Sabah saatlerinden itibaren ek tank girdi, giriyor gibi yorumlar yapılmıştı. Hayır girmiyor ama TSK sınıra sıfır noktasında, arada 1-2 km girerek geri çıkıyorlar. Kontrol sağlıyorlar. Hem sıfır noktasında hem 1-2 kilometre derinde ama içeriye doğru ek tank girmiyor. İçerideki 15-20 tank rakamı korunuyor."

'17 uçak görev yapıyor'

Diğer yandan Hande Fırat, operasyona katılan 11 F-16 uçağının olduğunu, ayrıca 2 F-16 uçağının sürekli devriye gezdiğini ve yakıt ikmali için bir tanker uçağı, bir Awacs uçağı, iki tane de arama-kurtarma uçağının görev yaptığını söyledi.

Operasyon ne zaman bitecek?

Operasyonun ne zamana kadar süreceği de merak edilen konular arasında yer alıyor.

Fırat, bu konuyla ilgili 70 kilometrelik hattan bahsedildiğini, operasyonun en kısa sürede biteceğinin söylendiğini ancak bir süre telaffuzunun yapılmadığını ifade etti.

Özel Kuvvetler Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı, Fırat Kalkanı operasyonuna katılan muhalif komutanlarla görüşmek üzere Cerablus'a geçti

Aksakallı, 15 Temmuz gecesi darbecilerin Özel Kuvvetler Komutanlığı'nı ele geçirmemesi için, emir astsubayı Ömer Halisdemir'i arayarak cuntacı Tuğgeneral Semih Terzi'yi vurmasını istemiş, Halisdemir Terzi'yi vurarak öldürdükten sonra şehit olmuştu.

Zekai Aksakallı'nın rütbesi, Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararları kapsamında tümgenerallikten korgeneralliğe yükseltilmişti.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir