Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Camsız Uçaklar Geliyor

-

Camsız Uçaklar Geliyor

CPI firmasından Dr. Jon Helliwell yaptığı açıklamada "Yeni teknoloji uçaklarının camsız olması yakıt tüketiminde ciddi bir azalma sağlayacak ve önümüzdeki 10 sene içinde bu uçakları kullanacağız" dedi.

Önümüzdeki 10 yıl içinde yolcu uçakları penceresiz oluyor. Gelecek nesil uçaklarda artık pencere yerine akıllı ekranlar kullanılacak. Bu ekranlar sayesinde ne zaman isterseniz ekranı açıp dışarıyı görebileceksiniz. Bu değişimin en büyük sebebi, uçaklardaki camların ağırlıktan dolayı fazla yakıt tüketimine ve daha pahalı uçak üretimine neden olması.

İngiltere merkezli teknoloji inovasyon firması Center for Process Innovation (CPI) uçaklarda kullanılacak yeni dönem teknolojinin yaratıcısı. Uçağın içindeki büyük, yüksek çözünürlüklü, çok ince ve çok hafif ekranlardan uçağın dışına takılacak kameralarla dışarısı izlenebilecek. Bu ekranlar OLED (organic light-emitting diodes) veya organik LEDler kullanılarak yapılacak. OLEDler elektrikle aktive olunca kendi ışıklarını dışarı veren malzemeden oluşuyor. OLEDler günümüzde sıklıkla televizyon, bilgisayar ve cep telefonu ekranlarında ve taşınabilir oyun konsollarında kullanılıyor. LCD ve plazma ekranlarından farklı olarak OLEDler daha az enerji tüketir, çok daha incedir, arka ışığa gerek duymaz ve yüksek kontrasta sahiptir.

CPI firmasından Dr. Jon Helliwell yaptığı açıklamada “Yeni teknoloji uçaklarının camsız olması yakıt tüketiminde ciddi bir azalma sağlayacak ve önümüzdeki 10 sene içinde bu uçakları kullanacağız” dedi. Helliwell ayrıca, uçaklar için uygun ekranların esnek OLED teknolojisi kullanılarak yapılacağını belirtti. Günümüz teknolojisi esnek ekran kullanımını yaygınlaştırmaya doğru gidiyor. Örneğin, LG esnek ekran teknolojisini akıllı telefonda kullandı.

CPI firmasının verilerine göre, tamamen dolu uçağın ağırlığının %80’inden fazlası sadece uçağın kendi ve yakıtının ağırlığı. Uçaklardaki ağırlığın %1 azalması, yakıt tüketiminin %0.75 azalması anlamına geliyor. Yani ağırlık ve yakıt tüketimi arasında çok ciddi bir ilişki var. Ayrıca daha az yakıt tüketimi, daha az işletim maliyeti ve atmosfere daha az CO2 salınımı demek. Dünyada her yıl 3.1 milyar insan uçuyor. Bu da, 80 milyar galon yakıt tüketimi ve 705 milyon tondan fazla CO2 salınımına neden oluyor. Yeni nesil uçaklar hem doğaya hem de insanlara yararlı olacak gibi gözüküyor.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir