Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Cameron ve Obama'dan Birlik Mesajı: 'Sesimiz Daha Yüksek Çıkacak'

 > -

İngiltere Başbakanı Cameron ve ABD Başkanı Obama, ortak makalede, "özgürlükleri ve ifadenin sesini şiddetle susturmak isteyenlere karşı seslerinin daha yüksek çıkacağını" belirttiler.

İngiltere Başbakanı David Cameron ve ABD Başkanı Barack Obama, ortak kaleme aldıkları bir makalede, özgürlükleri ve ifadenin sesini şiddet yoluyla susturmak isteyenlere karşı seslerinin daha yüksek çıkacağını belirterek, aşırılık yanlılarından korkmadıklarını ifade etti.

Bugün ve yarın ABD'de temaslarda bulunacak Cameron, ABD Başkanı Obama ile İngiliz Times için kaleme aldıkları "Özgürlüğün sesinin susturulmasına izin vermeyeceğiz" başlıklı ortak makalede birlik mesajı verdi. İki lider, İngiliz ve Amerikan yaşam tarzlarını korumanın, ekonomik güç ile terörizme ve uluslararası saldırganlığa karşı koymaya bağlı olduğunu belirtti.

İngiltere ve ABD arasındaki ikili ilişkilerin uzun geçmişi ve iki ülke arasındaki ilişkilerin sağlamlığının hatırlatıldığı makalede Cameron ve Obama, "Bir kez daha İngiltere ve Amerika birlikte duruyor. Günümüzün zorluklarına göğüs gerebilmek için güçlü ve kararlı liderliğe bir kez daha ihtiyacımız var" ifadesini kullandı.

Fransa'yı sarsan kanlı saldırıların hatırlatıldığı yazıda terörle mücadeleye değinen Cameron ve Obama, Paris'teki saldırılara dünyanın "tek bir ses" olarak cevap verdiğini kaydetti ve "Değerlerimizi ve yaşam biçimimizi tehdit edenlere karşı birlikte durmaya devam edeceğiz" dedi. Makalede şu ifadelere yer verildi:

"Fransız müttefiklerimizle birlikte özgürlüğün ve ifadenin sesini şiddetle susturmayı çalışmayı düşünenlere karşı sesimizin daha yüksek çıkacağını açıkça belirttik. İster tek başına hareket eden fanatikler, ister El Kaide, IŞİD ya da Boko Haram gibi terör örgütleriyle karşılaşalım, aşırıcılar gözümüzü korkutamayacak. Bu barbar katillerin ve çarpık ideolojilerinin hakkından geleceğiz. Dünyada 1 milyardan fazla Müslüman var ve bu kişilerin büyük çoğunluğu İslam adına hareket ettiklerini iddia eden bu şeytani teröristlerden tiksiniyor. İngiltere ve ABD, barışa ve hoşgörüye inanan herkesle birlikte çalışmayı sürdürecek."

Makalede, ayrıca Rusya'nın Ukrayna'daki "saldırgan tutumuna" karşı birlikte duracaklarını vurgulayan Cameron ve Obama, krizin diplomatik yollardan çözülmesi için Rusya'ya baskı uygulamaya devam edeceklerini bildirdi.

Başbakan Cameron'ın ABD ziyareti kapsamında iki liderin ekonomik büyüme, uluslararası ticaret, siber güvenlik, İran, IŞİD, terörle mücadele, Ebola ve Rusya'nın Ukrayna üzerindeki eylemleri de dahil olmak üzere bir dizi konuyu ele alması bekleniyor.

İnci Gündağ, AA

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir