Bugün Bilmeniz Gereken Şeyler | 16 Mayıs 2013

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

Bugün Bilmeniz Gereken Şeyler | 16 Mayıs 2013

Türkiye'nin ve dünyanın güne nasıl başladığını merak ediyorsanız, sizin için seçtiğimiz haberlere sadece 1 dakika göz atmanız yeterli. İşte bugün bilmeniz gereken haberler:

 • Başbakan Tayyip Erdoğan ABD Başkanı Barack Obama ile bugün iki saat baş başa konuşacak. Gündemde Suriye, serbest ticaret anlaşması, İran, Kuzey Irak ve İsrail-Filistin barışı var. Reyhanlı'ya bombalı saldırılar ve Erdoğan'ın Mayıs sonunda Gazze'ye yapacağını açıkladığı ziyaret de gündemin önemli maddeleri arasında. Obama ve Erdoğan görüşmeden sonra ortak basın toplantısı düzenleyecek. Washington'da ilk kez askeri törenle karşılanan Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Beyaz Saray’ın misafirhanesi olan Blair House’da kalıyorlar.

 • Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bombalı saldırıların meydana geldiği Reyhanlı'ya giderek incelemelerde bulunacak. Cumhurbaşkanı, kaymakamlığı ziyaret edecek; patlamanın meydana geldiği belediye başkanlığı önünde inceleme yapacak, yakınlarını kaybeden ailelelere taziye ziyaretinde bulunacak ve hastanedeki yaralıları ziyaret edecek.

 • Obama hükümetine yakınlığıyla bilinen Center for American Progress (Amerikan Gelişim Merkezi), Türkiye uzmanı Dr. Michael Werz ile Max Hoffman'ın birlikte yazdığı ve Türkiye'nin basın özgürlüğü yaklaşımını eleştiren bir rapor yayınladı. Raporda, hapsedilen ve köşelerini kaybeden gazeteciler ile 'anti-terör kanunlarının' kullanımı üzerinde duruluyor. BBC Türkçe'ye konuşan Werz, Türkiye'nin insan hakları ve basın özgürlüğü konularındaki sorunlarının Beyaz Saray'da bugün yapılacak görüşmede Obama tarafından gündeme getirileceğini umduğunu dile getirdi.

 • Galataport olarak bilinen Salıpazarı Liman Sahası'nın özelleştirme ihalesi yapılacak. İhale için Doğuş Holding; Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve Ticaret; Polimeks-Folkart-Sembol Ortak Girişim Grubu; Torunlar Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı ve Global Yatırım Holding-Özak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı-Delta Proje İnşaat Turizm ve Sanayi Ortak Girişim Grubu teklif vermişti. İhale ile Salıpazarı liman sahasının işletme hakkı 30 yıl süreyle devredilecek.

 • ABD, devletlerin ya da özel şirketlerin İran'a altın satmalarına getirdiği ve 1 Temmuz'dan itibaren geçerli olacak yasağı titizlikle uygulayacağını ve Türkiye'den de altın gittiği konusunda kuşku olmadığını açıkladı. ABD Hazine Bakanlığı'nın terör ve mali istihbarat müsteşarı David S. Cohen, İran para birimi riyalin uğradığı büyük değer kaybının ardından İran'a yapılan altın satışlarında artış olduğunu söyledi.

 • Avrupa İstatistik Ofisi Eurostat’ın raporuna göre 2011 yılının dördüncü çeyreğinden bu yana daralen Euro Bölgesi ekonomisi geçtiğimiz çeyrekte de küçülerek üst üste altı çeyrektir daralmış oldu. Bu, Euro Bölgesi’nin gördüğü en uzun süren durgunluk. Bölgenin gayri safi milli hasılası 2013’ün ilk üç ayında yüzde 0.2 daraldı. 2012’nin son çeyreğinde daralma yüzde 0.6’ydı.

 • Muğla'da 4,6 büyüklüğünde deprem meydana geldi. İlçede kısa süreli paniğe yol açan depremde can veya mal kaybı olmadı. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nün açıklamasına göre merkez üssü Ula ilçesi Ataköy Köyü olan deprem, yerin 4 kilometre derinliğinde gerçekleşti.

 • Afganistan'ın başkenti Kabil yakınlarında yabancı birlikleri taşıyan askeri konvoya bombalı bir araçla intihar saldırısı düzenlendi. Saldırı sırasında büyük bir patlama duyuldu. Saldırıda henüz kaç kişinin hayatını kaybettiği ve yaralandığı belli değil.

 • Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri ve Nükleer Başmüzakerecisi Said Celili ile İstanbul'da bir araya geldi. Basına kapalı olarak gerçekleşen toplantı yaklaşık 4 saat sürdü. Ashton, görüşme sonrası yaptığı açıklamada, müzakerelerin yararlı geçtiğini ve bunun, sonraki aşamalara olumlu yansıyacağını belirtti. Celili, bugün İstanbul'da basın toplantısı düzenleyerek temasları hakkında bilgi verecek.

 • Toplumsal Bellek Platformu üyeleri, "Zaman herşeyi silip götürmesin diye" bugün Uludere Roboski'de olacak, ailelerin adalet nöbetine katılarak "Acılarımız ortak" mesajı verecek. Babası şair Metin Altıok'u Sivas Katliamı'nda kaybeden Zeynep Altıok, "Her birimizin bir araya gelme sebebi olan kendi yakınlarımızı kaybedişimizin son halkası olarak Roboskî'yi görüyoruz” dedi.

 • Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) Kuzey Kutbu’ndaki buz tabakasında en az 1300 kilometrelik bir kırılma meydana geldiğini belirledi. NASA'nın uzaydan çektiği fotoğraflar buzlarla kaplı kutuptaki kırılmanın Kanada’nın kuzeyinden Grönland’a kadar uzandığını gösteriyor. Uydu görüntülerine göre buzullardaki kırılma kimi yerlerde 10 kilometre kadar genişlemiş durumda.

 • Kepler uzay aracı arızalandı. NASA, Kepler'in dört dümeninden uzayda yönelimini sağlayan ikincisinde arıza belirlendiğini açıkladı. Arıza giderilemediği için Kepler, Güneş Sistemi dışındaki yaşama el verişli gezegenleri bulma görevini artık yerine getiremeyecek. Uzaya fırlatıldığı 2009'dan beri yaşama elverişli 132 Dünya benzeri gezegenin varlığını teyit eden Kepler teleskobu, ayrıca yaşama elverişli olma ihtimali bulunan 2700'ü aşkın gezegen saptadı.

 • Müzayede evi Christie's çağdaş sanat eserlerinin açık artırmaya sunulduğu bahar müzayedesinde 495 milyon dolar tutarında satış yaptı. Bu rakam, bugüne kadar yapılmış müzayedeler içinde ulaşılan en yüksek rakam. Christie's yektkilileri, açık artırmada sanat dünyasında bugüne kadar görülmemiş küresel bir rekabetin yaşandığını açıkladı.

Zete

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah GülAltınAmerika Birleşik DevletleriAvrupa BirliğiBarack ObamaBaşbakanDepremFilistinGazzeİntiharIrakİranİsrailİstanbulMuğlaRecep Tayyip ErdoğanReyhanlıSuriyeTerörUzaydeprem
Görüş Bildir