Bu Sefer Oğlu Annesine Hayat Verdi: İlik Nakli Sayesinde 72 Yaşındaki Kadın Hayata Tutundu

 > -

İstanbul'da yaşayan 72 yaşındaki lösemi hastası Nermin Kural, oğlundan alınan ilikle hayata tutundu. Nakli gerçekleştiren Doç. Dr. Hasan Atilla Özkan, işlemin kısmi uyumlu nakil olması nedeniyle en zor nakiller arasında gösterildiğini belirtti. 70 yaşından sonra yeniden doğan anne Kural, "Oğlumdan alınan kök hücrelerin nakledilmesi sonrası mucizevi şekilde çok çabuk toparladım" dedi.

DHA'nın aktardığı habere göre, tatil için gittiği Muğla'da yüksek ateş ve kalça ağrısıyla hastaneye kaldırılan 72 yaşındaki Nermin Kural, kan tahlilleri sonrası apar topar İstanbul'a sevk edildi. Yapılan tetkikler sonucu Kural'a akut myeloid lösemi teşhisi konuldu.

Kemoterapi tedavilerinden yüzde 80 oranında sonuç alındı.

Bu tedavilerin sonrasında Kural'a kök hücre nakli yapılması kararı alındı ve Kural'a 44 yaşındaki oğlundan alınan kök hücreler nakledildi. Yüzde 50 oranında uyuma rağmen kök hücre nakli tedavisi başarılı sonuçlar verdi. Kök hücre naklinin kendisi için çok kolay bir işlem olduğunu belirten Nermin Kural şöyle konuştu:

"İlk belirti kalın bağırsakta enfeksiyondu, ateşim yükseldi. Hastalık aniden ortaya çıktı. Tedavide önce akıllı ilaç kullanıldı. Onun cevabını alamayınca farklı bir seri tedavi sonrası kök hücre nakline karar verildi. Oğlumdan alınan kök hücreler nakledildi. İşlem kan yoluyla kolay bir şekilde gerçekleştirildi."

'Şu an çok sağlıklıyım, çok iyiyim'

Nakil öncesi kemoterapi sürecinin kendisi için çok zorlu bir dönem olduğunu anlatan Kural, şöyle devam etti:

"İlik nakli öncesinde kemoterapiler çok yordu, ağrılarım çok arttı, saçlarım döküldü. En zor süreç benim için 2017'ydi. Oğlumdan alınan kök hücrelerin nakledilmesi sonrası mucizevi şekilde çok çabuk toparladım. 21 günde taburcu oldum. Şu an çok sağlıklıyım, çok iyiyim sokaktaki herhangi bir sağlıklı insandan farkım yok. İnsanlar, her şeyden önce kendilerine inansınlar, inanmak işin yüzde 70'ini hallediyor. Kendime aile ve doktoruma inandım."

'Bu günümüzde en zor nakillerden bir tanesidir'

70 yaşındaki bir hasta için kök hücre tedavisinin zor süreç olduğunu ifade eden Doç. Dr. Hasan Atilla Özkan, uygulanan tedaviyi şöyle anlattı:

"Bırakın kendinden kök hücre naklini başkasından (allojenik) kök hücre nakli yapıldı. Bu da, oğlundan aldığımız kısmi doku uyumlu (haploidentik) kök hücre nakli idi.  Nermin Hanım'ın oğlunun hücreleri annesine yüzde 50 oranında uyumluydu. Bu günümüzde en zor nakillerden bir tanesidir. Kısmi uyumlu (haploidentik) nakil, tam uyumlu vericisi bulunamayan yüksek riskli hastalar için umut vericidir. Kök hücre nakli kararında, hastanın yaşından çok klinik performans ve organ fonksiyonlarının durumu önem arz etmektedir. Nermin hanımın yaşı 70 olmasına karşın organ fonksiyonları çok iyiydi ve hayata çok bağlıydı. Ailesi de son derece ilgiliydi. Bu nedenle bu zorlu nakli gerçekleştirdik. Nermin hanımda halen 'oğlunun kök hücreleri çalışıyor."

'Donör olmak istediklerin sayısı her geçen gün artıyor'

Kök hücre naklinin SGK kapsamına alınmasından sonra nakil oranlarının Türkiye'de hızla artmaya başladığını ifade eden Doç. Dr. Hasan Atilla Özkan, şu bilgileri paylaştı:

"Yılda 4 bin civarında bir nakil sayımız var. Ancak bu henüz istenilen düzeyde değil. Nüfusumuza baktığımızda bunun iki katı kadar olması lazım. Bunun da zamanla artacağını düşünüyoruz. Çünkü her yıl giderek artıyor. Bir diğer etkili faktör ise TÜRKÖK. Burası kurulmadan önce yurtdışından hep araştırmalar yapılıyordu. Bu uzun bir zaman alıyordu. Dolayısıyla TÜRKÖK ile beraber aradığımız iliğin neredeyse yarısını kendi ülkemizden bulabiliyoruz. Bu tür projede yer almak isteyen sağlıklı bireylerin (18-55 yaş arasında) Kızılay kan merkezine başvurup donör olmak istediklerini söylemeleri yeterli olacaktır."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir