Böyle Söylemek İstemezdik Ama Hindistan Gerçekten de Bok İçinde Yüzüyor

 > 
2.6bPAYLAŞIM

'Bok içinde yüzmek' deyimi böyle olsa gerek! Yıllardır toplum içerisinde tartışmalı bir konu olan 'Hindistan muhteşem bir yer' vs 'Hindistan'ı sevenin aklına s.çayım' kapışmasında yeni bir müzakere konusu geliyor. Evet tamam, Hindistan yüzyıllarca İngiltere sömürgesi olarak varolmuş, düzenli olarak soykırıma, açlığa ve sefalete mahkum bırakılmış ancak bir başka kesimi de refah içerisinde yaşayan, bilimsel ve teknolojik gelişmelerde dünya standartlarının üzerinde bir imaj çizen iki farklı Hindistan var dünya sahnesinde. Bu içerikte Hindistan yarımadasının gidilmek istenmeyen fakat gitmesek de orada varolduğunu bildiğimiz gerçekliğiyle yüzleşeceğiz.

NOT: Görüntüler +18 düzeyinde mide bulandırıcı olabilir, izlemeyi takdirinize bırakıyoruz.

Çoğumuzun bildiği üzere Hindistan, gerek dini inanışları, gerek sosyolojik yapısı ve yaşayış tarzlarıyla dünyanın geri kalanından farklı bir yapıda

Yıllar yılı; dilleriyle, ineğe tapmalarıyla, yogasıyla vs espri konusu olmuşlardır. Ancak mistisizmle ilgilenen insanlar için de kesinlikle ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

Amma ve lakin Hindistan'ın bakınca kafamızı çevirdiğimiz yüzünde olanlar gerçekten mide bulandırıcı düzeyde

Kısaca bahsetmek gerekirse; Hindistan'da insanların büyük hacetlerini gidermek için kullandıkları bir plaj var. Yani tabir-i caizse, dünyanın en büyük umumi tuvaleti görünümünde bir sahil! İnsanlar günün her saatinde buraya geliyorlar, çok afedersiniz s.çıyorlar ve gidiyorlar. Çoğumuz daha pisuvarda yan yana işeyemezken arkadaşlar yüzlerce kişilik gruplar halinde bunu yapabiliyorlar.

Aslında bu durum ülkenin geneline yayılmış durumda. İnsanlar sokak ortasında, köşebaşında herhangi bir yerde ihtiyaçlarını nispeten rahatlıkla giderebiliyorlar

Ancak plajda olanlar biraz daha kollektif bir hadise olduğu için dikkat çekmekte sanırım. Olayın konu alındığı videoda röportaj yapılan vatandaş, bölgede 25 bin kişinin yaşadığını fakat sadece 4 umumi tuvalet bulunduğunu ve o 4 tuvaletin de haliyle girilecek gibi olmadığını anlatıyor ve gösteriyor. Hatta durum öyle bir hal almış ki, ihtiyacını tuvalette giderenlere 1 rupi ödül verilmeye başlanmış.

Bir taraftan da bu sadece Hindistan'da yaşanan bir sorun değil. İnsanoğlu bulunduğu çevreyi bir şekilde kirletiyor

Everest'in belirli bölümlerinde oluşan çöp yığınları hem doğal hayatı hem de estetiği ciddi şekilde bozmakta ve doğaya zarar vermekte. Ya da hemen her gün Türkiye'de görmeye alıştığımız manzaralardan örnek vermek gerekebilir.

Şayet izlemeye dayanabilirseniz ilgili video burada

İşin özü ise; bu Hindistan'da kanıksanmış bir durum. Hindistan gerçekten bambaşka bir dünya ve oraya gidecekseniz kendi doğrularınızı bir kenara bırakmanız gerekir. Yüzyıllardır sömürülen, toplumun kesimleri arasındaki fark bu kadar belirgin ve keskin yaşanırken burada 'zorunluluktan' tuvaletini bu şekilde gideren insanlara kızmak ne kadar doğru, tartışılır.

BONUS 1: İçeriği okurken aklına bu sahne gelenlere ince bir alkış

BONUS 2: Ya da Hindistan'da geçen Slumdog Millionaire filminden bu sahneyi hatırlayanlar :)

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
erol-ezer

Herkez fikir sahibi ama bilgi sahibi degil. Buda bir toplumun baska toplumlarca sevilip sevilmemesi ve uyumluluk durumunu belirler. Bu link ilk tuvaletin tarihde kullanildiğı bölgeleri anlatır. Tarihte ilk tuvaletlere Mısır, Anadolu, hindistan ve mezepotamyada rastlanır. Buradaki sorun așı nüfus zengin yoksul arasındaki fark sosyal devlet yonsunluğu ve zenginlerin fakirler için șehirleri için çabalamaması. Bunu bilmeden șovenik ve ırkçı yorumlar yazanları anlamıș değilim. Türk tarih kitaplarında Türkler göcebeydiler der. Göçebe toplum at ustünde tuvaletmi tașıyordu? Türk hamamı ve alaturka tuvalet Anadulunun ilk taplumlarından kopyalanan uygulamalardır. Inanmayan linki okusun. Yada daha fazla kaynak okumak isteyen tarihde ilk tuvalet kullanımı diye arama yaptırsın.

elaria

ne zorunlulugu ya..ayvan bile boyle pisligin icinde tuvaletini yapmaz.zor mu bi cukur kazip sicmak,illa kumlarin ustune mi brakman gerek?Somurgeyi saymiyorum,hindistani mahveden birsey varsa o da dini inanclaridir.boyle pis bi millet gormedim cidden.ne kadar hastalik,pislik varsa hep bunlarda. bide inanclari geregi bildiginiz lagim suyundan beter bi suda yikanip o suyu iciyorlar,gerekce-suda yikanan cehenneme gitmiyomus..

teknobilgisayarhotmail.com

En azından bizim gibi doğulu bir halk ve bilinç olarak bir egoist almandan daha fazla biz. Saçma batı medeniyeti sömürdüklerinin sayesinde en estetik tuvaletlere sıçarken sömürülenlerin yargılanmayan bir tuvalet ihtiyaçları kalmıştı.

svsdmr05

yani demek istediğin hindistan ingilizler tarafından yönetildiği için bu halde? Değil mi? Pekala, islam alemi 1.500 yıldır kuzey afrikaya ve arabistan yarımadasına hüküm etmiş hatta etmeye de devam ediyor. O zaman aynısını islam alemi için de diyoruz değil mi bayım?

elaria

kuzey afrika ve arabistan yarimadasi kimin elinde biliyoruz bayim,biliyoruz umarim.

karahan-turkyilmaz

Filmlerini izleyip, dizilerine, giyisilerine, şarkılarına, kavruk tenlerine hayranlık duyulan ve almanların, ingilizlerin biz onlardan geliyoruz saf aryan ırkıyız dedikleri millet. Sanskritçe M.Ö 2000 yıllarında ortaya çıkan bir çok irani afgan beluci hindi ve latincenin kökenini oluşturan hint-avrupa dil grubunun kökeni indus vadisi insanları pisliklerinden kardeş oldukları belli olan avrupa insanının biz Türkleri çarıklı diye niteleyip hindistanı görmezden gelen kör gözleri. Anadolu insanı köylerde fakirlikten toprak damlı evlerde oturup tuvaletleri dışarıda olabilir ama yemek yerken ellerini değil tahta kaşıklarını kullanan, ellerinde ıbrık ile taharetlenecek kadar temiz yaptığı pisliği gece vakti kimse görmesin diye toprağa gömecek kadar insandırlar. Şunuda unutmamak gerekir Hindistan müslümanları kurtuluş savaşında halifelik tehlikede diyerek afganistanla beraber bizlere oluk oluk rusya üzerinden para akıtmışlardır kendilerinin yemeğe ekmekleri olmadığı halde ki onlar bugunün Pakistanıdır ve canımızdır. Her fırsatta Türkiye olarak onların yardımına koşarız depremlerinde sel felaketlerinde Türkler vefalı bir millettir

erol-ezer

yadigar-irem-sahin

Son zamanlarda artan Hindistan sevgisine kasıtlı olarak hazırlanmış olan bir yazı olsa gerek :) Yani öyle tahmin ediyorum, umarım yanılıyorumdur :D Hindistan temiz diyen yok zaten, neden özellikle böyle bastıra bastıra bunu yazdığınıza anlam veremiyorum açıkcası, evet pis bir yer hem de çok, ama keyiflerinden öyle yaşamıyorlar, çok çok fazla fakir oldukları için öyleler, Hindistan'da ya çok zenginler vardır film yıldızları gibi ya da çok fakirler vardır, bunu herkes biliyor zaten :) Ayrıca yapılan yorumlar bu görüntülerden daha iğrenç -_-

Görüş Bildir