Boğaziçili Akademisyenler: 'Hiç Kimse Melih Bulu'nun Yardımcısı Olmayı Kabul Etmedi'

 > 
48PAYLAŞIM

Prof. Melih Bulu'nun Rektör olarak atanmasının ardından başlayan protestoların sürdüğü Boğaziçi Üniversitesi'nde, akademisyenlerden yeni bir açıklama geldi. Sırtlarını rektörlüğe dönerek açıklama yapan akademisyenler, hiç kimsenin şu ana kadar rektör yardımcılığı görevini kabul etmediğini belirtti. 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın AKP'de uzun yıllar siyaset yapmış olan Melih Bulu'yu rektör olarak atamasının ardından Boğaziçi Üniversitesi öğrenci ve hocalarının başlattığı eylemler hız kesmeden devam ediyor. 

Pandemi nedeniyle uzaktan yaptıkları derslerinin ardından okula gidip rektörlüğe sırtlarını dönerek bu atamayı reddettiklerini haykıran akademisyenler dün yine eylemdeydi. 

Rektörlük önünde akademisyenler adına yapılan açıklamada ilginç de bir bilgi paylaşıldı: Melih Bulu'nun rektör olarak atanmasının üzerinden geçen 22 gün geçmesine rağmen kimse yardımcılığını yapmayı kabul etmedi.

"Buradayız, kabul etmiyoruz, vazgeçmiyoruz"

"1 Ocak’tan beri ilkelerimizin arkasında durduğumuzu gerek kamuoyu nezdinde, gerekse kurum içi kanalları işleterek beyan etmekteyiz. Hocaları, öğrencileri, mezunları ve emekçileri ile birlikte tüm Boğaziçi Üniversitesi bileşenleri, bu atamayı reddetmektedir. Bugüne, yani 22 Ocak’a kadar üniversitemizde rektör yardımcılığı görevini kimsenin kabul etmemiş olması bu kolektif iradenin başarısıdır. Yöneticilerin liyakat kıstaslarına uygun olarak demokratik yöntemlerle belirlenmesi, hem bilimsel üretim, hem de eğitim kalitesi açısından elzemdir. Bundan vazgeçmeyeceğimizin altını çiziyoruz."

Öncelikli olarak üniversiteyi ve Rumeli Hisarüstü Mahallesi'ni çevreleyen ağır polis ablukasının derhal kaldırılmasını isteyen akademisyenler, Özerk ve demokratik üniversite mücadelemize devam ediyoruz. Buradayız / Kabul etmiyoruz / Vazgeçmiyoruz" dedi.

Yapılan açıklamanın tamamı:

Bahçeli'yi Eleştiren Eski MHP'li Vekil: 'Önlem Aldım, Silahla Geziyorum' - onedio.com
Bahçeli'yi Eleştiren Eski MHP'li Vekil: 'Önlem Aldım, Silahla Geziyorum' - onedio.com
ABD'de Akılalmaz Olay: 18 Aylık Bebek, Kuzenini Silahla Öldürdü - onedio.com
ABD'de Akılalmaz Olay: 18 Aylık Bebek, Kuzenini Silahla Öldürdü - onedio.com
Rus Sputnik V Aşısının Türkiye'de Üretilmesi İçin Anlaşma Sağlandı - onedio.com
Rus Sputnik V Aşısının Türkiye'de Üretilmesi İçin Anlaşma Sağlandı - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir