Görüş Bildir
Haberler
Binlerce Gazzeli Evlerini Terk Ediyor

Binlerce Gazzeli Evlerini Terk Ediyor

adem kara
14.07.2014 - 09:42

Reuters

İçeriğin Devamı Aşağıda

İsrail uyarısının ardından 17 bin Gazzeli evlerini terketti

Hava saldırılarına devam edeceğini söyleyen İsrail ordusunun Gazze'nin kuzeyine yaptığı 'Bölgeyi tahliye edin' uyarısının ardından binlerce Gazzeli evlerini terk ediyor.

Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu (UNRWA), yaklaşık 17 bin Gazzelinin sığınma talep ettiğini açıkladı.

Evlerini terkedenler, Gazze'de Birleşmiş Milletler (BM)'e ait olan ve sığınak olarak kullanılan okullara yerleştirildi.

Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail'in 8 Temmuz'dan bu yana sürdürdüğü hava saldırılarında en az 172 kişinin öldüğünü açıkladı.

İsrail, saldırılarında Hamas üyelerini ve İsrail'e yönelik roket saldırısı yapılan bölgeleri hedef aldığını söylüyor, ancak BM'ye göre Gazze'de hayatını kaybedenlerin %77'si sivil.

UNRWA Sözcüsü Chris Gunness, sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan yaptığı açıklamada, Gazze'de ölenlerin 36'sının çocuk olduğunu belirtti.

İsrail donanmasına bağlı komandolar da Gazze'nin kıyısındaki roketatar sahasına Pazar günü erken saatlerde kara operasyonu düzenledi.

Filistin yönetimi lideri Mahmud Abbas, BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun'dan 'Filistin'in BM uluslararası koruma sistemine girmesini' isteyeceğini söyledi.

Gazze'de Birleşmiş Milletler'in sığınak olarak kullandığı bir okula sığınan Ümriyad el Attar, BBC'ye 'Bu gece havadan ve karadan bize doğru gelişigüzel ateş açıldı. Herkes hedefindeki vuruyordu. Bize doğru da ateş açıldı. Biz de kaçtık. [İsrail] bizi uyardı, sonra da bizi hedef aldı. Bugün de havadan bize mektuplar atıp evlerimizi terk etmemizi istediler' dedi.

İsrail ordusu da Beyt Lahiya'da bu sabah sivillere havadan bölgeyi tahliye etmeleri ve güvenli yerlere sığınmaları yönünde bildiri attıklarını doğruladı.

Birleşmiş Milletler yardım kuruluşu sözcüsü Chris Gunness, yerel saatle Pazar sabahı 10.30'da 4 binden fazla Gazzelinin BM'nin sekiz farklı üssüne sığındığını söyledi.

Çift vatandaşlığa sahip yaklaşık 800 Filistinli'nin de İsrail'in Erez Geçişi'nden Gazze'yi terk ettiği bildirildi.

Ordu açıklamasında, 'Gazze'de sivillere zarar vermek istemiyoruz, ama siviller de Hamas teröristlerine ve yapılarına yakın bölgelerde bulunmanın çok tehlikeli olduğunu bilmelidirler' dendi.

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında ölenlerin sayısı çoğu sivil 160'ı geçerken İsrail'de can kaybı yaşanmadı.

İsrail'in Pazar sabahı erken saatlerde Gazze'de 'roketatar sahası' olduğunu belirttikleri bölgeye düzenledikleri ilk kara operasyonunda 4 İsrail askeri yaralandı, Hamas ise İsrail askerlerinin kıyıdan düzenledikleri operasyonda karaya çıkamadıklarını söyledi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, bugün kabine konuşmasında Gazze'ye yönelik operasyonların 'devam edeceğini' söyledi.

Netanyahu, 'İsrail ordusu her türlü olasılığa karşı hazırlıklı. Operasyonun ne zaman sona ereceğini bilmiyoruz. Çok uzun zaman alabilir. Desteğinize ve disiplininize ihtiyacımız var' dedi ve ekledi:

'Hamas Gazzelileri kalkan olarak kullanıyor ve Gazzelilere felaketi getiriyor. Bu nedenle, bizim de üzüntü duyduğumuz Gazze'deki sivil kayıplarından Hamas ve ortakları sorumludur.'

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, İsrail ve Gazze Şeridi arasında 'acil olarak ateşkes sağlanması' uyarısında bulunurken, İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague de Gazze'deki şiddetin 'derhal sona ermesi' çağrısı yaptı.

İsrail ordusunun bu sabah erken saatlerde düzenlediği Gazze kıyısına yönelik 'kısa ve geçici' olduğunu söyledikleri operasyonda, roketatar tesisinin hedef alındığı belirtildi.

İsrail ordusu sözcüsü Peter Lerner, bugün yaptığı açıklamada 8 Temmuz'dan bu yana İsrail'in Gazze'ye 1300'den fazla hava saldırısı düzenlediğini, Gazze'den de İsrail'e 800 füze fırlatıldığını söyledi.

İsrail gece boyunca da Gazze'ye yönelik en şiddetli hava saldırılarından birini gerçekleştirdi. Filistinli emniyet müdürü Tayser el Batş'ın evinin hedef alındığı saldırıda en az 17 Filistinli hayatını kaybetti.

El Batş'ın da ağır yaralandığı bildirildi. Hamas da dün aralarında Tel Aviv'in de bulunduğu çok sayıda İsrail kentine füze fırlattı, füzeler İsrail'in hava savunma sistemi Demir Kubbe tarafından havada imha edildi.

BBC Türkçe

Kaynak: http://www.bbc.co.uk/turkce/haberler/...
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0