Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bilim Dünyasını Şok Eden Keşif: ''Mega Yapılarla Çevrili Olan Yıldızda Uzaylı İhtimali Var''

 > 
4.6bPAYLAŞIM

Son günlerde eğer uzaylı anahtar kelimesi ile arama yaptıysanız, muhtemelen gök bilimcilerin “mega yapılar” bulmuş olabileceğine dair haberlere denk gelmişsinizdir.

NASA’nın Kepler Uzay Aracı (uzay teleskopu)’nın tespit ettiği mega yapılar, uzayda bir canlı medeniyeti olup olmadığı sorusunu da tekrar akıllara getirdi.

Bu söylentilerin ortaya çıkmasındaki ana neden ise yaklaşık 1.500 ışık yılı uzaktaki KIC 8462852 isimli bir yıldızın çevresinde yapılan gözlemler.

Gözlemler sonucunda güneşin yaklaşık 1.5 katı büyüklüğünde olan bu yıldızın parlaklığının, düzensiz aralıklarla yaklaşık %20 oranında artıp azaldığı görüldü. Buradaki sıra dışılık ise bu hareketliliğin doğal olaylarla açıklanamayacağı.

4 yıl boyunca gözlemlenen bu yıldızın ışığı hiçbir periyodiklik göstergesi olmadan parlaklaşıp, söndüğü için bilim insanları tarafından konu üzerine farklı farklı açıklamalar geliyor.

Doğal durumlarda, bir yıldızın önünden dev bir gezegen geçtiğinde, o güneşin dünyaya gönderdiği ışık yoğunluğunda %2-3 gibi bir azalma yaşanıyor. Bu sayede astronomlar hangi yıldızın çevresinde kaç gezegen bulunduğunu ve bunların dönüş süresini analiz edebiliyorlar. Kısacası bir yıldızın bu şekilde parlaklaşıp sönmesi için önünden bir gezegen geçmeli. Ayrıca bir gezegen, yörüngesi boyunca yıldızın çevresinde aynı periyodik süre içerisinde döndüğünden, normalde o yıldızın parlaklaşıp sönme olayı da periyodik olmalıdır. 

Fakat buradaki durum tam tersi. KIC 8462852 isimli yıldızın ışık artışı ya da azalışı periyodik değil. Bu nedenle bilim insanları bu yıldızın önünden sadece gezegenlerin değil, gezegenlerin boyutunda başka nesnelerin de geçebileceğini iddia ediyorlar.

SETI Projesi kapsamında, son 4 senedir gözlenen bu yıldızın çevresindeki gelişmelerin, uzaydaki medeniyetlerin keşfi konusunda bizlere birçok bilgi vereceği kesin.

Yale Üniversitesi'nden Tabetha Boyajian, KIC 8462852 isimli uzak yıldızın çevresinde hareket eden bu cisimle ilgili, "Şimdiye kadar böyle bir şeye rastlamadık" diyerek aslında bu buluşun ne kadar önemli olduğuna dikkat çekiyor.

SETI Projesinde yer alan birçok alıcının bu yıldıza doğru odaklandığı, bu obje kümesinin de 2016 Ocak’ında tam olarak anlamlandırılacağı söyleniyor.

Bu objeler yıldızın yörüngesinde oldukları için eğer sonuç teknolojik bir yapay gelişmeyi işaret eden bir şekilde çıkarsa, TYPE II denilen uzaylı medeniyeti ile karşı karşıyayız demektir.

Bu konudaki araştırmalar hızlandıkça ve yaşanan gelişmeler uzayın normal seyri ile bağdaşmadıkça, akıllardaki soru iyice belirginleşecek gibi: Nedir bu TYPE II denilen uzaylı medeniyeti?

Evrende var olabilecek yaşam düzeylerini anlayabilmek amacıyla geliştirilen Kardashev Skalasına göre, uzaydaki medeniyetler üç farklı kategoride sınıflandırılabiliyor. TYPE I medeniyetler, gezegenler yıldızlar ve hatta galaksiler arasında uzay yolculuğu yapabilen, uzayda koloniler kuran medeniyetler olarak tanımlanıyor. TYPE II medeniyetler, uzaydaki gezegenleri, yıldızları değiştirebilen, yeni yıldızlar, gezegenler yaratabilen, kara delikler oluşturabilen daha ileri medeniyetler olarak düşünülüyor. TYPE III medeniyetler ise boyutlar arasında geçiş yapabilen, evrenin ötesine geçebilen, fiziksel vücutlara ihtiyaç duymayan, uzayda her an her yerde bulunabilecek, uzayı dilediği gibi değiştirebilen, evrenleri yok edebilecek güce sahip, yarı-tanrı formuna yükselmiş medeniyetler olarak tanımlanıyor.

Peki, bilim dünyasının ve bizlerin tüm bu gelişmelerden çıkarmamız gereken sonuçlar nelerdir?

Bilim insanları, KIC 8462852 yıldız sistemi içinde TYPE II tanımına uyan, yıldızın enerjisini çekerek kendilerine gerekli enerjiyi sağlayan, bu nedenle de yıldızın ışık yoğunluğunun sürekli değişiklik göstermesine neden olan uzaylı bir medeniyetin yaşıyor olabileceğini düşünüyor.

Bu gelişmiş medeniyetin, yıldızın çevresinde dolanarak yıldızdaki meydana gelen enerji salınımlarından faydalandıklarını, dev uzay istasyonları ve enerji yapıları inşaa etmiş olabileceklerini düşünen bilim insanlarının sayısı hiç de azımsanacak kadar değil. 

Elbette, tam tersi görüşe sahip olan ve tüm bu yaşananların doğal bir açıklaması olduğunu düşünen astrofizikçiler de yok değil. 

Fakat, şu ana kadar yaşanan gelişmeler ışığında hangi grubun haklı olduğunu söylemek imkansız. Tek bilinen şey, bir şeylerin hareket halinde olduğu…

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ahmet-ozdel

bizde zombi salgını olursa diye bize yardım etsinler bizde onlara elişi erzak sağlarız

kami-sama

Yalnız uzaylılar bizi farketse falan değişik olur :D Sonuçta biz de birer uzaylıyız.Ne bileyim gelsinler otursunlar,çay içsinler,sohbet edek.

umut-birkan-cicek

Kesin UZAYLI !

kurufasulyeah

Gelsinler olm uzaylılar. Onlarla kız alıp veririz. Onlar bize uzay lazeri yapar biz onlara gözleme açarız falan hoş olur bence...

fluisolutions

Var oldugunu düşünen bi benmiyim . bu düşüncelerime cahilsin diyenler olucak az sonra yazıcaklarıma . okadar harcamayı yapıcagına ulan millet açlıktan sefaletten ölüyoken o parayı bu insanların üzerinde kullansana . belkide diğer gezegenler seni arastırıcagına bunu yapıyodur kim bilebilir ki .

ramadansenturk

Uzayda başka yaşam formları olduğunu düşünüyorum ve inanıyorum ama dediğin gibi bilime verilen paraları açları, fakirleri doyurmak için ayırırlarsa bilim nasıl gelişecek? Teknoloji, insanlık, medeniyet nasıl gelişecek!? Medeniyet gelişmediği zaman da inanıyorum ki şu an olandan çok daha fazla açlık çeken insan olur.

Görüş Bildir