Berlin Kendi Alan Adına Sahip İlk Şehir

 > 
35PAYLAŞIM

Berlin Kendi Alan Adına Sahip İlk Şehir

Berlin Kendi Alan Adına Sahip İlk Şehir

Almanya'nın başkenti Berlin, kendi internet alan adına sahip ilk şehir oluyor.

Berlin'deki şirketler ve tüzel kişiler, 18 Mart’tan itibaren, internet sitelerinin adreslerinde .berlin alan adını kullanabilecekler.

Uygulama, Berlin yerel yönetimi ile küresel internet sistemini kontrol eden İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu ICANN arasında varılan anlaşmanın ardından yürürlüğe giriyor.

Berlin'in ardından aralarında Londra, Paris, New York, Johannesburg ve Nagoya'nın da bulunduğu pek çok kentte de benzer uygulamalara geçilecek.

Bir başka büyük Avrupa kenti Viyana'yı temsil eden .wien uzantısını taşıyan tek bir internet sitesi Mart ayı başından beri kullanımda. Ancak şirketlerin ve kişilerin bu alan adı için kayıt yaptırmalarına Temmuz ayından itibaren başlanacak.

Berlin'in alan adını işletme hakkına sahip olan dotBerlin şirketinden Dirk Krischenowski "İnternet alan adları sadece .org ya da .com gibi şifreli kısaltmalar değil. Aynı zamanda bunlar tanımlayıcı ögeler" dedi ve bölgeye bağlı alan adı uzantılarının internetin kullanımında temel bir değişikliğe neden olacağını savundu.

Almanya'nın başkenti için .berlin alan adı uzantısını kullanmak isteyenler yıllık 30-60 Euro ödemeleri gerekecek. Uygulamanın, ilk yılında, 500 bin Euro gelir getirmesi öngörülüyor.

BBC

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir