Berkin'i Anan Öğrenciler Gözaltına Alındı

52PAYLAŞIM

Berkin'i Anan Öğrenciler Gözaltına Alındı

Berkin'i Anan Öğrenciler Gözaltına Alındı

İZMİR Konak Meydanı’nda Tarihi Saat kulesi önünde Berkin Elvan’ı anan çoğu liseli 13 öğrenci, ’155 Polis İmdat’ hattına yapılan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettikleri iddiasıyla gözaltına alındı.

İzmir Konak Meydanı’nda yer alan tarihi saat kulesi önünde yere serdikleri Berkin Elvan’ın fotoğrafı ve yüzlerine taktıkları maskeyle bir grup lise öğrencisi oturma eylemi yaptı. Lise öğrencileri hep bir ağızdan ’Berkin Elvan ölümsüzdür’ ve ’Mustafa Kemal’in askerleriyiz’ sloganları attı. Polis, önce öğrencilere herhangi bir müdahadelede bulunmazken, uzaktan seyretti. İddiaya göre daha sonra öğrenciler, Başbakan Erdoğan aleyhine sloganlar attı. Polis, bu sloganlarla ilgili ’155 Polis İmdat’ hattına çok sayıda şikayet geldiği gerekçesiyle gençlerin önce kimliklerini topladı, daha sonra da gözaltına aldı.

'GÖZALTINA ALMAYIN BAŞBAKAN LEHİNE DE TEZAHÜRAT YAPALIM'

Kemeraltı Polis Merkez Amirliği’ne götürülmeden önce gençlerden bazıları ’Gözaltına almayın Başbakan lehine de tezahürat yapalım’, ’Az sonra annem gelecek, 10 dakika bekleyebilir miyiz?’ dedi. Ancak polis öğrencileri polis merkezine götürdü. Olayı gören DİSK Ege Şube Temsilcisi Memiş Sarı, İzmir Barosu’na haber verdi. Bunun üzerine polis merkezine gözaltındaki öğrencileri savunmak üzere avukatlar gitti. Berkin Elvan için bir diğer eylem ise Alsancak Gündoğdu Meydanı’nda yapıldı. Gezi Parkı eylemleri’ndeki gibi aralarında lise öğrencileri’nin de bulunnduğu 8-10 kişilik bir grup, ’Duran Adam’ eylemi yaptı.

TOMA'LAR MÜDAHALE ETTİ

Öte yandan İzmir'de Berkin Elvan protostolarının 3’ncü gününde 22 kişi gözaltına alındı.

Kıbrıs Şehitleri Caddesi üzerinde toplanan protestocu grup, Cumhuriyet Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Yaklaşık bin kişilik grup, burada slogan atıp polise tepki gösterdi. Bu sırada bazı göstericiler de polisin bulunduğu alana doğru iki molotof kokteyli attı. Bir süre slogan atan protestocular, çocuk göstericilerin yoğun olarak bulunduğunu gerekçe göstererek yürümeyeceklerini ve geri çekileceklerini açıkladı. Bu açıklamadan kısa süre sonra ise polis TOMA’larla su sıkarak göstericilerin sokak aralarına doğru kaçmalarını sağladı. Kıbrıs Şehitleri Caddesi, Gündoğdu Meydanı’nda protesto yapılmasına da izin vermeyen polis, 22 kişiyi gözaltına aldı. Çevik kuvvet polisi, göstericilein tamamen dağılmasının ardından ise, bekleme alanlarına döndü.

Bahri KARATAŞ, Taylan YILDIRIM/ İZMİR, (DHA)

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir