Taciz Skandalı BBC'yi Zora Soktu

 > -

Bbc Editörü Taciz Haberi Yüzünden Görevinden Oldu

Bbc Editörü Taciz Haberi Yüzünden Görevinden Oldu

İngiltere'de şov dünyasının tanınmış simalarından Sir Jimmy Savile hakkındaki cinsel taciz ve pedofili iddiaları, BBC'nin en ünlü editörlerinden birini koltuğundan etti.

Rippon geçen yıl Jimmy Savile hakkında cinsel taciz iddialarını gündeme getiren bir haberin yayınlanmasını engellemişti.

Haberi hasıraltı etmekle suçlanan Rippon, kararını tamamen editoryal sebeplerle aldığını söylüyor.

Newsnight gazetecileri Aralık 2011'de bu haberi araştırdıkları dönemde Sir Jimmy Savile yeni ölmüştü ve kamuoyu iddialardan habersizdi.

Yıllardır BBC programlarına sunuculuk yapan, ayrıca DJ olarak çalışan Savile hala ülkenin en sevilen şovmenlerinden biriydi.

Hatta BBC, Noel döneminde yayınlanmak üzere Savile'in kariyeri hakkında özel programlar hazırlıyordu.

Bu dönemde Newsnight ekibi Savile'in cinsel tacizine uğradıklarını söyleyen birkaç kadınla görüştü. Haberi araştıran ekip, polisin de bu konuda soruşturma açtığını ancak yeterli kanıt bulamadığını öğrendi.

Örneğin Rippon'ın yazdığı gibi programa başvuran kadınların tümünün zaten polise gitmiş olmadığı sanılıyor.

BBC yöneticiler, bu konuda açtıkları ve başına Sky haber kanalının eski yayın yönetmeni Nick Pollard'ı getirdikleri soruşturmanın sonucu belli olana kadar ayrıntılara girmeyi reddediyor.

Onlar konuşmasa da haberi hazırlayan BBC gazetecileri, yine bir BBC programına bilgi verdi.

Bu akşam yayınlanacak programına konuşan Newsnight çalışanlarından Meirion Jones, editörü Rippon'a bu haberi yayınlamamakla BBC'nin itibarına gölge düşüreceği uyarısı yaptığını söyledi.

Jones "Bu haberin bir şekilde ortaya çıkacağına ve BBC'nin olayı örtbas etmekle suçlanacağına emindim." dedi.

Bir diğer Newsnight yapımcısı, Liz MacKean de Rippon'un haberi yayınlamama kararına şaşırdığını belirterek "Söyleyebileceğim tek şey, tavrının birdenbire değiştiği. Bir gün 'Harika, yayına hazırlayalım' derken ertesi gün 'Dur' dendi." diye konuştu.

Kamuoyu iddialardan bu ay başında ITV'de yayınlanan bir belgesel sayesinde haberdar olmuştu.

Bu programda birkaç kadının tanıklığına yer verilmesinin ardından, çok sayıda kişi ITV'yi ve polisi arayarak kendilerinin de başına benzer şeyler geldiğini söyledi.

Kurbanlardan bazıları BBC stüdyolarında tacize uğradığını söylerken, Savile'in hayır işleri kapsamında gittiği hastanelerde, çocuk bakımevlerinde tacize uğradıklarını anlatanlar da var.

Polis şimdi Savile'in 40 yılı aşkın kariyeri boyunca 200'den fazla kurbanı olduğu iddialarını araştırdıklarını, bunlar arasında reşit olmayan kız çocuklarının da bulunduğunu belirtiyor.

İddialar üzerine Savile'in ailesi, kendisine övgüler düzen mezar taşını kaldırmıştı.

Editör Peter Rippon, blogunda kendisine yukarıdan hiçbir baskı gelmediğini de söylemişti.

Rippon'ın müdürü olan BBC Haber Müdürü Helen Boaden da olaydan haberdar olduğunu ancak kararın Rippon'a ait olduğunu söylüyor.

Boaden şimdiki BBC Genel Müdürü George Entwistle'a böyle bir araştırma yapıldığını söylediğini fakat bu konuşmanın "10 saniyeyi geçmediğini" de belirtiyor.

Entwistle o dönemde programlardan sorumlu BBC Vision bölümünün başkanı olarak Savile özel programlarından da sorumluydu.

Şimdi genel müdür olarak hem Savile'in çalıştığı dönemde BBC'deki kültürü, hem de Newsnight olayını araştıracak iki komisyon kuran George Entwistle yarın bir meclis komisyonuna ifade verecek.

Olayla ilgili olarak başbakanlıktan yapılan açıklamada "BBC'nin ve (onu denetleyen) Vakıf'ın bu iddiaları ciddiye alacağına eminiz. Ancak insanlar bir yargıya varmadan önce soruşturmaların sonuçlanmasını beklemeli." denildi.

Ancak Entwistle'ın kendi önerisi üzerine yarın sabah sorularını yanıtlayacağı Avam Kamarası Kültür, Medya ve Spor Komitesi Başkanı John Whittingdale çok ciddi sorulara yanıt arayacaklarını söylüyor.

Whittingdale bu sabah BBC Radyo 4'e verdiği mülakatta "Eğer program müdürüyseniz ve Jimmy Savile hakkında programlar hazırlattığınız bir dönemde Newsnight'ın elinde bomba gibi bir haber olduğu söyleniyorsa, bu meseleyi 10 saniyeliğine tartışmazsınız. 'Ben de halka Savile'i aziz gibi gösteren programlar yayınlamak üzereydim, biraz daha anlat' dersiniz. Ama anladığımız kadarıyla Newsnight araştırmasının içeriğini bile sormamış." dedi.

Haberin Tamamı İçin:

BBC: 'Sübyancılık Soruşturmasını Örtbas Etmedik'

BBC: 'Sübyancılık Soruşturmasını Örtbas Etmedik'

BBC Genel Müdürü George Entwistle, kurumun eski yıldızlarından Jimmy Savile hakkındaki sübyancılık (pedofili) iddialarına BBC'nin verdiği yanıtı mecliste savundu.

Avam Kamarası'nda bu sabah yaklaşık iki saat boyunca Kültür ve Medya Komisyonu'nun sorularını yanıtlayan Entwistle skandalın BBC için "güven ve itibar" sorunları yarattığını kabul etti.

Ancak bu konuda haber yapmamaları için muhabirlere baskı uygulandığına dair hiçbir kanıt olmadığını da sözlerine ekledi.

Geçen yıl ölen Jimmy Savile 40 yılı aşkın kariyeri boyunca çoğu reşit olmayan, çok sayıda genç kıza cinsel tacizde bulunmakla suçlanıyor.

BBC ise Savile'in ölümünden hemen sonra bu iddiaları gündeme getirecek bir program hazırlayan muhabirlerini durdurmakla itham ediliyor.

BBC araştırmayı durdurma kararının tamamen editoryal sebeplerle alındığını söylüyor.
Milletvekilleri bu sabahki oturumda öncelikle Entwistle'ın ve diğer yöneticilerin olay hakkında ne bildiğini sorguladı.

Araştırmacı gazetecilik programı tıklayın Newsnight'ın editörü Peter Rippon, haberi yayınlamama kararı alırken kendisine yukarıdan hiçbir baskı gelmediğini söylemişti.

Rippon'ın müdürü olan BBC Haber Müdürü Helen Boaden olaydan haberdar olduğunu ve şimdiki BBC Genel Müdürü George Entwistle'a böyle bir araştırmadan bahsettiğini, ancak konuşmanın "10 saniyeyi geçmediğini" belirtiyor.

Entwistle o dönemde programlardan sorumlu BBC Vision bölümünün başkanı olarak, Savile'in ölümü üzerine hazırlanmakta olan ve ona övgüler düzen iki özel programdan sorumluydu.

Milletvekilleri Entwistle'a bu durumda nasıl olup da konuşmanın 10 saniyeyle sınırlı kalabildiğini, neden özel programları yayından kaldırması gerekip gerekmediğini öğrenmek için daha fazla bilgi istemediğini tekrar tekrar sordu.

Milletvekilleri BBC genel müdürünü "gazeteciliğin gerektirdiği meraka sahip olmamakla" suçladı.

Entwistle, bir ödül töreninde ayaküstü geçen bu konuşma sırasında yalnızca "Haber verdiğin için teşekkürler. Lütfen bilgi vermeye devam et." dediğini, bunu da BBC'nin bir başka bölümüne baskı yapıyor izlenimi vermemek için yaptığını söyledi.

Entwistle, bir zamanlar kendisinin de editörü olduğu Newsnight programının şimdiki editörü Peter Rippon'ı ise eleştirdi.

BBC'nin bir başka araştırmacı gazetecilik programı olan tıklayın Panorama programını dün akşam izledikten sonra "haberin yayına hazır olmadığı düşünülse bile araştırmanın sürdürülmesi gerektiğine kesinlikle inandığını" söyledi.

Ayrıca Rippon'ın kararının sebeplerini açıkladığı blog yazısında eksikler ve hatalar bulunduğunun ortaya çıkmasının da kendisi için "hayal kırıklığı" olduğunu, ancak kararı editoryal sebeplerle aldığına ve baskı olmadığına hala inandığını belirtti.

Savile hakkındaki iddialar Newsnight araştırmasının rafa kaldırılmasından ancak 10 ay sonra, ITV televizyonu tarafından gündeme getirilmişti.

'Bir gecede değişti'

BBC Newsnight muhabirleri, editörlerinin neredeyse "bir gecede fikir değiştirdiğini" ve yeterince kanıt olmadığını savunarak araştırmaya son vermelerini istediğini söylüyor.

Bu muhabirler dün gece yayınlanan tıklayın Panorama programına konuşarak karardan duydukları memnuniyetsizliği anlattı. Programda ayrıca Newsnight ekibinin o dönemde kurbanlardan biriyle yaptığı ve yayınlanmayan röportaj yer aldı.

George Entwistle tüm BBC çalışanlarının dün akşamki Panorama yayınından "müthiş gurur duyması gerektiği" söyledi; "Burada kendisini, kendi ana kanalında soruşturan, bu soruşturmaya gereken kaynakları ayıran ve Dünya'da hiçbir medya örgütünün kendisine yöneltmeyeceği soruları yönelten bir kurum var. Bu programı bir kaosun belirtisi olarak değil, BBC gazeteciliğinin bağımsızlığının emaresi olarak görüyorum." diye konuştu.

70'li yıllarda soyunma odaları

BBC Genel Müdürü'ne mecliste Savile hakkındaki iddiaların nasıl olup da yıllarca su yüzüne çıkmadığı ve 70'li yıllarda Savile'in soyunma odasına çocukları götürmesine kimin izin verdiği de soruldu.
Entwistle bu noktada Savile'in kurumdaki "genel bir kültür sorunu" yüzünden tacizi yıllarca sürdürebildiğini kabul etti ve "Faaliyetlerine farkına varılmadan devam edebilmesine dönüp baktığımızda, doğrusu dehşetten başka bir şey hissetmek mümkün değil." dedi.
Ancak bu "çok, çok vahim" iddialar ortaya çıktığından beri BBC'nin yapılması gerekenlerin çoğunu yaptığını da sözlerine ekledi.

Bir diğer eski BBC editörü Kevin Marsh da dün akşamki Panorama programında kurumu "Yalnızca biz değil, hiçbir gazete, hiçbir kanal da 40 yıl boyunca böyle bir haber yapmadı." diyerek savundu.
Panorama'ya konuşan Savile'in çalışma arkadaşlarından bazıları "hiç haberleri olmadığını" söylerken, bazıları da "dedikoduları duyduklarını ancak bu kadar güçlü bir adam karşısında bana kim inanır" diyerek şikayet etmediklerini anlattı.

BBC'nin Savile'e bu konuda yalnızca bir kez soru sorduğu ve o iddiaları reddedince konunun kapandığı anlaşılıyor.

İddialar

Entwistle hem Savile olayını, hem de Newsnight'taki haberin neden yayınlanmadığını araştırmak üzere iki soruşturma komisyonu kurmuştu.

BBC Genel Müdürü'nün ifadesi meclis komisyonunu tatmin etmezse, milletvekillerinin diğer BBC yöneticilerini de çağırması ve soruşturma açması olasılığı var.
Sir ünvanı da alan Jimmy Savile'in BBC binalarında, hastanelerde, davranış bozukluğu olan kızların gittiği okullarda kimileri 12-14 yaşında çok sayıda genç kızı taciz ettiği öne sürülüyor.
Ayrıca kariyerinin son döneminde BBC'nin ona verdiği bir çocuk programında, dokuz yaşında bir erkek çocuğunu da taciz ettiği kaydediliyor.

Kurbanlar şimdi BBC, Ulusal Sağlık Kurumu NHS ve okullara karşı yasal yollara başvurmaya hazırlanıyor.
Ailesi ise geçen Ekim'de 84 yaşındayken ölen ve altın kaplama tabutla gömülen Savile'in gösterişli mezar taşını iddialar üzerine kaldırdı.
Savile'in adını taşıyan iki hayır kuruluşu da faaliyetlerine son vererek ellerindeki fonları başka örgütlere dağıtacaklarını duyurdu.

Haberin Tamamı İçin:

Bbc Hükümete 'Bağımsız' Olduğunu Hatırlattı

Bbc Hükümete 'Bağımsız' Olduğunu Hatırlattı

BBC Mütevelli Heyeti Başkanı Lord Patten, Kültür Bakanına yazdığı bir mektupta kuruluşun hükümetten bağımsızlığının altını çizdi.

Bakan Maria Miller'in BBC'nin sübyancılıkla suçlanan eski şovmenlerinden Jimmy Saville ilgili soruşturmasının durdurulması ile ilgili açıklamalarının yetersizliği nedeniyle, kamunun BBC'ye güveninin sarsıldığı yolunda kaygılar olduğunu belirten mektubuna bir yanıt veren Lord Patten, BBC'nin konu ile ilgili soruşturmalarının geniş kapsamlı ve bağımsız olacağını ifade etti.

BBC Genel Müdürü George Entwistle dün eski BBC sunucularından Jimmy Savile aleyhindeki cinsel taciz konusunda milletvekillerinin sorularını yanıtlamıştı.

Çok sayıda cinsel tacizde bulunduğu iddia edilen Savile geçen yıl hayatını kaybetmişti.

Entwistle, Parlamento'da, geçmişte BBC'de Jimmy Savile'in istediklerini yapmasına izin veren bir kültür ve uygulamanın var olduğunu söyledi.

BBC genel müdürü, Savile'in yaptıklarını bu kadar uzun süre sürdürebilmiş olmasının korkunç olduğunu da belirtti.

Entwistle ayrıca, Newsnight programının konu ile ilgili soruşturmasının iptal edilmesinde yönetim baskısının olduğuna inanmadığını da ifade etti.

BBC araştırmayı durdurma kararının tamamen editoryal sebeplerle alındığını söylüyor.

Jimmy Savile 40 yılı aşkın kariyeri boyunca çoğu reşit olmayan, çok sayıda genç kıza cinsel tacizde bulunmakla suçlanıyor.

Savile ilgili polis soruşturması devam ediyor.

Araştırmacı gazetecilik programı Newsnight'ın editörü Peter Rippon, haberi yayınlamama kararı alırken kendisine yukarıdan hiçbir baskı gelmediğini söylemişti.

Rippon'ın müdürü olan BBC Haber Müdürü Helen Boaden olaydan haberdar olduğunu ve şimdiki BBC Genel Müdürü George Entwistle'a böyle bir araştırmadan bahsettiğini, ancak konuşmanın "10 saniyeyi geçmediğini" belirtiyor.

Entwistle o dönemde programlardan sorumlu BBC Vision bölümünün başkanı olarak, Savile'in ölümü üzerine hazırlanmakta olan iki anma programından sorumluydu.

Milletvekilleri Entwistle'a bu durumda nasıl olup da konuşmanın 10 saniyeyle sınırlı kalabildiğini, neden özel programları yayından kaldırması gerekip gerekmediğini öğrenmek için daha fazla bilgi istemediğini tekrar tekrar sordu.

Milletvekilleri BBC genel müdürünü "gazeteciliğin gerektirdiği meraka sahip olmamakla" eleştirdi.

Savile hakkındaki iddialar Newsnight araştırmasının rafa kaldırılmasından ancak 10 ay sonra, ITV televizyonu tarafından gündeme getirilmişti.

Kültür Bakanı Miller, geçen hafta milletvekilleriyle konuşmasında BBC'nin cinsel istismar iddialarını son derece ciddiye aldığını söylemiş ve başlatılan bağımsız soruşturmalardan memnun olduğunu söylemişti.

Ancak Miller, geçen hafta BBC Vakfı Başkanı Lord Patten'a yazdığı mektupta, kamuoyunda BBC'ye duyulan güven konusunda ciddi kaygıları olduğunu belirtmişti.

Lord Patten ise, BBC vakfının Jimmy Savile ile ilgili iddialar konusunu son derece ciddiye aldığını belirtip, "BBC'nin bağımsızlığını sorguladığınız gibi bir izlenim vermek istemediğinizin farkındayım" dedi.

Haberin Tamamı İçin:

Taciz Skandalı Bbc'yi Zora Soktu

Taciz Skandalı Bbc'yi Zora Soktu

BBC cinsel taciz skandalıyla çalkalanıyor. Kurumun 80'lerde en ünlü simalarından biri olan programcısı Jimmy Savile'in çoğu reşit olmayan 200'den fazla kişiye tacizde bulunduğu iddiaları günlerdir hararetle tartışılıyor.

Şimdi 40 yıl boyunca devam ettiği belirtilen tacizlerin nasıl olup da gün ışığına çıkmadığı sorusuna yanıt aranıyor. BBC'nin rakibi ITV televizyonunun ortaya çıkardığı skandalın BBC'nin itibarını ciddi şekilde zedelediği belirtiliyor.

Zira, BBC'nin geçen yıl bu iddialarla ilgili bir haberi rafa kaldırdığı ortaya çıktı. Konuyla ilgili olarak BBC'de şu anda üç ayrı soruşturma yürütülüyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AltınİngilterePolisetolay
Görüş Bildir